Proglašena prirodna nepogoda tuče za tri međimurske općine – šteta na nekim kulturama 80 %
Župan Međimurske županije Matija Posavec proglasio je prirodnu nepogodu za područje općina Vratišinec, Gornji Mihaljevec i Domašinec, zbog tuče koja...
S obzirom na aktualnu situaciju u Ukrajini, župan Međimurske županije Matija Posavec uputio je riječi podrške i spremnost na pružanje pomoći guverneru Rivenske oblasti Vitaliju Kovalu.
U odgovoru na pismo Koval je zahvalio svim stanovnicima Međimurske županije na solidarnosti i humanosti te je izrazio molbu da im se pošalje humanitarna pomoć, medicinska oprema, hrana i stvari potrebne za preživljavanje.
Međimurska županija je 2012. godine potpisala Povelju o suradnji i prijateljstvu s Rivenskom oblasti. Međimurje njeguje prijateljsku vezu s ukrajinskim narodom, stoga je sakupljeno 35 paleta medicinske opreme, tjestenine, brašna, konzervirane hrane, odjeće i pokrivača te dječje hrane i pelena.
Ukupno 10 tona navedene humanitarne pomoći dopremljeno je 24. ožujka stanovnicima prijateljske regije u Ukrajini.
U prikupljanje humanitarne pomoći uključili su se mnogi građani i tvrtke, kojima Međimurska županija ovim putem zahvaljuje, a posebice tvrtkama Vajda, Marodi, Čakovečki mlinovi, Županijskoj bolnici Čakovec i Ljekarni Čakovec na donacijama.
U akciju su se uključili i učenici I. osnovne škole Čakovec uz pomoć Grada Čakovca na čelu s gradonačelnicom Ljerkom Cividni koji su prikupili pomoć za raseljeno stanovništvo Ukrajine smješteno u poljskom gradu Zamošć, a doprinos cijeloj akciji dalo je Gradskog društvo Crvenoga križa.
– U Hrvatsku je do sada došlo oko 9500 raseljenih osoba iz Ukrajine, a upravo im je naše Međimurje prva točka jer ih gotovo 80 posto u Hrvatsku ulazi na granični prijelaz Goričan. Do sada su kroz Goričan prošle 7044 osobe, a u Međimurju se zadržalo njih 188. Većina raseljenih osoba su žene i djeca, dok je samo 10 posto muškaraca, a za sve njih po dolasku u Međimurje organiziran je prihvatni centar u kojem mogu dobiti okrepu, osvježiti se i dobiti potrebne informacije. Sve stručne službe na području Međimurske županije maksimalno su angažirane kako bi se spremno i kvalitetno reagiralo, a brojni volonteri svakodnevno su na raspolaganju i nesebično odvajaju svoje vrijeme te pomažu raseljenim osobama iz Ukrajine koje stižu u Međimurje – rekli su iz Županije.
KUU Zasadbreg i Općina Sveti Juraj na Bregu pozivaju na tradicionalnu priredbu “Pozdrav jeseni”.
Priredba će se održati u subotu, 19. listopada, s početkom u 17 sati u Domu kulture u Zasadbregu.
Uz prigodni kulturno-umjetnički program proslavit će se 25. obljetnica osnutka Kulturno umjetničke udruge Zasadbreg.
– Veselimo se vašem dolasku – poručili su organizatori.
Predstavnici LAG-a Mura-Drava sudjelovali su na europskom LEADER kongresu koji se 2. i 3. listopada održao u francuskom gradu Poitiersu.
O važnosti događaja svjedoči činjenica kako je na kongresu sudjelovalo više od 450 sudionika iz 29 zemalja, a na njemu su svoja razmišljanja o LEADER-u iznosili predstavnici svih relevantnih dionika, od Europske komisije, DG Agrija, ELARD-a do predstavnika nacionalnih i internacionalnih LEADER mreža, ali i LAG-ova s područja čitave EU.
Glavna tema ovogodišnjeg kongresa bila je suradnja s naglaskom na međunarodnu suradnju između LAG-ova. Sukladno tome organizirane su radionice, okrugli stolovi i panel rasprave na kojima su bili prezentirani primjeri dobrih praksi suradnje, ali i smjernice kako bi projekti suradnje u budućnosti bili što kvalitetniji i svrsishodniji.
– Kongres je sam po sebi bio prilika za umrežavanje s LAG-ovima iz čitave Europe te smo i mi razmijenili kontakte s brojnim LAG-ovima i vjerujemo da ćemo s nekima od njih moći razviti nove i kvalitetne projekte suradnje – rekao je Mihael Ružić, voditelj LAG-a Mura-Drava.
Na samom kongresu dodjeljivala se i nagrada europske mreže LAG-ova za najbolji projekt suradnje, a kao jedan od projekata, na što su iznimno ponosni, nominiran je bio i projekt “Okusi domaće!”. Projekt je proveden od strane LAG-a Mura-Drava, LAG-a Međimurski doli i bregi i LAG-a Moslavina, a bio je usmjeren na promociju kulturne i kulinarske baštine Međimurja i Moslavine. Glavni rezultati projekta bili su kuharica “Slatko z` Međimurja”, monografija “Međimurska gibanica” te kuharica “Dobar tek u Moslavini”.
Ovaj događaj bio je izvrsna prilika za stjecanje novih znanja i iskustava, učenje na primjerima dobre prakse, umrežavanje, ali i za promociju vlastitih postignuća i kvaliteta.