Povežite se s nama

Međimurje

Međimurje u 2022. godini ima 53 mlade bijele rode u 22 gnijezda: u Kotoribi i Novakovcu četvorke

Foto: JU Međimurska priroda

Objavljeno:

- dana

Piše: Monika Cindrić/Međimurska priroda

Foto: JU Međimurska priroda

U Međimurju se aktivno gnijezdi i razmnožava bijela roda (Ciconia ciconia). Kvaliteta staništa omogućava dostupnost hrane u sezoni gniježđenja i podizanja mladih od ožujka do kolovoza pa se rode već generacijama vraćaju u Međimurje.

Tijekom ovog proljeća vratile su se rode u 25 gnijezda diljem Međimurja, od kojih su aktivna gnijezda s mladima u naseljima: Zebanec, Sveti Martin na Muri, Mursko Središće, Podturen, Novakovec, Dekanovec, Domašinec, Gardinovec, Palovec, Palinovec, Hodošan, Draškovec, Donji Vidovec, Kotoriba, Totovec, Vularija, Gornji Hrašćan i Nedelišće. Aktivna gnijezda bez mladih nalaze se u naseljima Ferketinec, Mala Subotica i Goričan.

Rekorderi u broju mladih ptica su dva gnijezda u Kotoribi i jedno u Novakovcu s po četirima mladim rodama. Po tri mlade rode zabilježili smo u naseljima Sveti Martin na Muri, Podturen, Dekanovec, Palinovec, Kotoriba, Totovec i Nedelišće.

Osim dvaju obilazaka tijekom vremena gniježđenja, koje su obavili stručni djelatnici i čuvarska služba, djelatnici su obavili i treći obilazak zajedno s ovlaštenim prstenovačem, kako bi se mlade rode prstenovale. Prstenovanje ptica je metoda istraživanja kojom obilježavamo mlade ptice posebnim prstenima radi proučavanja njihovih selidbi (migracija) i načina života. Prsteni, aluminijski i plastični, s oznakom ustanove koja obavlja prstenovanje i serijskim brojem kombinacije slova i brojki, pričvršćuju se na po jednu nogu ptice. Prstenovanje je kao znanstvenu metodu uveo 1899. godine danski profesor Hans Christian Cornelius Mortensen. U Hrvatskoj je prstenovanje započeto 1910., a upravo su bijele rode zajedno s lastavicama bila prve prstenovane ptice.

Bijele rode prstenujemo dok su još ptići u gnijezdu te ovlašteni prstenovači postupaju s pticama vrlo obzirno da nakon prstenovanja ne bi bile ozlijeđene.

„Međimurska priroda“ – Javna ustanova za zaštitu prirode organizira i koordinira prstenovanje mladih bijelih roda u Međimurju od 2011. godine. Tijekom ovogodišnjeg obilaska prstenovano je 46 mladih bijelih roda od ukupno 53 koje su zabilježene u 22 gnijezda. Naime, neka gnijezda zbog svoje visine i nepristupačnosti nisu dostupna za prstenovanje, dok su u pojedinim gnijezdima mlade rode bile premale za postupak. Prstenovanje je proveo licencirani prstenovač Boris Božić, a logističku pomoć pruža HEP – ODS Elektra Čakovec, koja osigurava kamion s dizalicom pomoću koje se prstenovač diže do gnijezda.

Najmlađi ptići bijelih roda zabilježeni su u Vulariji i bili su premali za prstenovanje, a jedna odrasla roda imala je prsten te je u tijeku utvrđivanje gdje je bila prstenovana.

Podsjećamo da je bijela roda simbol očuvanih prirodnih staništa i tradicionalnih krajobraza te je njihova prisutnost u ovako velikom broju od čak 53 mlade rode potvrda da još uvijek živimo u zdravom i očuvanom okolišu. Njihov opstanak ovisi o ljudskom djelovanju, stoga zahvaljujemo svim građanima na dojavama i pomoći u očuvanju ove posebne vrste.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje