Povežite se s nama

Međimurje

Međimurska priroda: Nit’ branimo, nit’ dopuštamo!

Objavljeno:

- dana

Velimir Bašek, glavni čuvar prirode

Vrlo često u svakodnevnom ophođenju s raznim dionicima na terenu čujemo da “Međimurska priroda” nešto brani, odnosno zabranjuje ili pak dobivamo zahtjeve za davanje suglasnosti ili dopuštenja za određene zahvate unutar zaštićenih područja.

Da, “Međimurska priroda” zakonski upravlja zaštićenim prirodnim područjima u Međimurju, no to ne znači da mi izdajemo akte ili provodimo postupke kojima se nešto dopušta ili zabranjuje.

Korištenje prirodnih dobara provodi se na temelju planova gospodarenja prirodnim dobrima poput šuma ili voda, vodeći računa o očuvanju bioraznolikosti, krajobrazne raznolikosti i georaznolikosti. Planovi gospodarenja prirodnim dobrima sadrže uvjete zaštite prirode, a u postupku izrade planova gospodarenja vlasnici, nositelji prava ili izrađivači planova dužni su od nadležnog ministarstva ishoditi uvjete zaštite prirode. Zadaća je “Međimurske prirode”, odnosno čuvara prirode, da kontroliraju pridržavaju li se subjekti propisanih uvjeta zaštite prirode na terenu.

Za zahvate unutar ekološke mreže Natura 2000 provodi se ocjena prihvatljivosti za ekološku mrežu. Ocjena prihvatljivosti je postupak kojim se ocjenjuje utjecaj nekog plana, programa ili zahvata na ciljeve očuvanja i cjelovitost područja ekološke mreže. Cilj EU direktiva je da se izborom najvrednijih područja za ugrožene vrste i staništa i njihovim uključenjem u ekološku mrežu osigura što skladniji razvoj ljudskih djelatnosti uz mehanizme upravljanja područjem i ocjenjivanjem prihvatljivosti pojedinih zahvata na ekološku mrežu Natura 2000. Postupke procjene zahvata opet provodi nadležno ministarstvo ili nadležni županijski upravni odjel.

Svaka pravna ili fizička osoba koja namjerava provoditi određeni zahvat, radnju ili istraživanje na zaštićenom području unutar spomenika prirode, regionalnog parka, značajnog krajobraza ili spomenika parkovne arhitekture dužna je ishoditi dopuštenje. Dopuštenje izdaje nadležno upravno tijelo i tim se dopuštenjem također utvrđuju uvjeti zaštite prirode kojih se investitori moraju pridržavati, za čije poštivanje skrbe čuvari prirode. Za dopuštenja koja izdaje nadležno ministarstvo ili županijski upravni odjel može se u tijeku postupka izdavanja rješenja o pojedinom zahtjevu tražiti mišljenje “Međimurske prirode”.

Mišljenje se može uvažiti i tada je dio dopuštenja za određeni plan ili zahvat.
Osim određenih restrikcija sadržanih u uvjetima zaštite prirode unutar dopuštenja za zahvate, odnosno sadržanih u planovima gospodarenja, u Zakonu o zaštiti prirode taksativno su nabrojene sve one radnje koje su izričito zabranjene unutar zaštićenih područja. Za te su radnje propisane određene kazne za fizičke i pravne osobe, a za procesuiranje tih prekršaja također su ovlašteni čuvari prirode.

“Međimurska priroda” stoji na raspolaganju svim dionicima koji trebaju savjet prije nego što krenu u određeni zahvat ili postupak za dobivanje dopuštenja kako bi se na vrijeme spriječila određena šteta u prirodi ili uštedjelo investitoru vrijeme ili novac, jer neki prijedlozi koje čujemo se ne kose samo s određenim zakonskim propisima, već i sa – zdravim razumom.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje