Povežite se s nama

Međimurje

Međimurska priroda: Projekt “Riverside” – aktivnosti Javne ustanove za zaštitu prirode

Objavljeno:

- dana

Piše: Zoran Šardi, stručni savjetnik za projekte

Dok provedba najvećega projekta u povijesti Javne ustanove “Međimurska priroda” polako ide svojem kraju, početkom rujna ove godine započela je provedba dvaju novih projekata: “Riverside” i “Eco Bridge”, financiranih iz INTERREG V-A Programa suradnje Mađarska-Hrvatska 2014.-2020. U ovom tekstu osvrnut ćemo se na aktivnosti koje će “Međimurska priroda” provoditi u sklopu projekta “Riverside”.

Ukupna vrijednost projekta “Riverside” iznosi 954.250,40 eura, od čega je 85%, odnosno 811.112,83 eura, udio financiranja Europske unije, dok ostatak moraju osigurati projektni partneri kao vlastiti udio sufinanciranja projekta. Trajanje projekta je 24 mjeseci, a uz “Međimursku prirodu” partneri na projektu su županijske javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode iz Varaždinske, Koprivničko-križevačke, Virovitičko-podravske i Osječko-baranjske županije te mađarski partneri Nacionalni park Dunav-Drava i pokrajina Zala.

Na projektu “Riverside” tijekom 24 mjeseca radit će troje djelatnika “Međimurske prirode” s okvirno 40% svoga ukupnog radnog vremena.

Niz edukacija

Ukupni proračun “Međimurske prirode” na projektu iznosi 119.995 eura. Djelatnici “Međimurske prirode” će tijekom dviju godina provedbe projekta provoditi monitoringe vrsta: riječni rak (Astacus astacus), bregunica (Riparia riparia), pčelarica (Merops apiaster) i vodomar (Alcedo atthis), dok će u suradnji s vanjskim stručnjacima provesti monitoring piškura (Misgurnus fossilis) i vrsta iz reda Lepidoptera. Prije provođenja monitoringa nabavit će se sva potrebna oprema za njihovo provođenje te provesti akcije čišćenja riječnih obala pogodnih za gniježđenje ciljanih vrsta.

Djelatnici “Međimurske prirode”, ali i djelatnici ostalih partnera educirat će se uz niz edukacija koje će se organizirati putem projekta, kao što su korištenje alata Q-GIS, edukacija vodič-interpretator te edukacija za sigurno korištenje kajaka.

Nakon što je putem projekta “Med dvemi vodami” bila nakladnik fotomonografije o prirodnoj baštini Međimurske županije, uz projekt “Riverside” djelatnici “Međimurske prirode” uredit će i izdati knjigu s naglaskom na primjerima dobre prakse u svome radu, svojevrsni priručnik o upravljanju zaštićenim prirodnim vrijednostima.

Kako je u staroj kuriji u Križovcu, u kojoj se nalazi sjedište Javne ustanove i Centar za posjetitelje “Med dvemi vodami”, prostor podruma još uvijek neiskorišten, putem projekta “Riverside” izradit će se dokumentacija njegova građevinskog i interpretacijskog uređenja, kako bi se na nekom budućem natječaju mogla tražiti sredstva za njegovo uređenje. Tema interpretacije podruma zasad neka ostane tajna.

Zajedno s ostalim partnerima, djelatnici “Međimurske prirode” uz projekt će iznjedriti dokument „Joint nature Conservation management policy“ koji će se izraditi s ciljem što uspješnijega dugoročnog održivog upravljanja Prekograničnim rezervatom biosfere Mura – Drava – Dunav.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje