Povežite se s nama

Međimurje

“Međimurska priroda”: Što učiniti u slučaju pronalaska ozlijeđene ili smrtno stradale bijele rode?

Objavljeno:

- dana

Piše: Sara Janković, stručna suradnica za opće poslove zaštite prirode

Djelatnici “Međimurske prirode” – Javne ustanove za zaštitu prirode već devetu godinu zaredom provode monitoring bijele rode, a svake se godine krajem lipnja organizira prstenovanje mladih roda.

Ove je godine u 17 aktivnih gnijezda zabilježeno 28 mladih roda. Bijele rode često stradavaju zbog pada iz gnijezda pri prvom pokušaju leta ili pri sudaru s električnim žicama. Primjerice, ove godine bilježimo stradavanje čak devet malih bijelih roda.

Tri su ozlijeđene u Novakovcu prilikom pada gnijezda zbog nevremena, a tri su pronađene uginule pod gnijezdom u Podturnu kao rezultat borbe za teritorij s drugom rodom. Još tri jedinke uginule su iz nepoznatog razloga na gnijezdu u Totovcu, a uzrok smrti mogao bi biti povezan s požarom na obližnjem odlagalištu otpada.

Dojave

Sukladno Zakonu o zaštiti prirode, svaka osoba dužna je prijaviti pronalazak ozlijeđene, usmrćene ili slučajno uhvaćene strogo zaštićene životinjske vrste, pa tako i bijele rode. Dojava se obavlja putem obrasca za dojavu na web stranici Hrvatske agencije za okoliš i prirodu ili telefonski na 112, kako je to predviđeno u okviru sustava za dojavu i praćenje uhvaćenih, usmrćenih, ozlijeđenih i bolesnih strogo zaštićenih životinja.

U slučaju pronalaska ozlijeđene ili bolesne bijele rode, nalaz je potrebno javiti i “Međimurskoj prirodi” – Javnoj ustanovi za zaštitu prirode, koja će putem nadzorne službe životinju preuzeti te transportirati na liječenje i oporavak u Centar za zbrinjavanje zaplijenjenih i ozlijeđenih zaštićenih životinja. Nakon izliječenja i oporavka, životinje se vraćaju natrag u prirodu. “Međimurska priroda” je tako u proteklih deset godina spasila 15-ak malih bijelih roda na području Međimurja.

Upravo ovih dana primili smo vijest da je u Mađarskoj na liječenju mlada roda koja je prstenovana na gnijezdu u Kotoribi krajem lipnja, a samo mjesec dana kasnije pronađena je u mjestu Batyk, stotinjak kilometara sjeverno od njezina prvoga doma. Nije to velika udaljenost naspram one koju rode prevaljuju na svom putu za južnu Afriku, no za rodu koja je tek naučila letjeti i ta je brojka respektabilna.

Ne znamo što je mladu rodu nagnalo da toliko brzo napusti roditelje s kojima bi se trebala pripremati za dugu selidbu u toplije krajeve, ali u svakom slučaju želimo joj brz oporavak i sretan put!

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje