Povežite se s nama

Međimurje

Međimurska priroda: Svjetski dan vlažnih staništa, Mura, Podturen, 2. 2. 2020.

Objavljeno:

- dana

Piše: Sara Srša

Svjetski dan vlažnih staništa obilježava se svake godine 2. veljače: razlog tome je što je na taj dan 1971. godine u iranskom gradu Ramsaru potpisana Konvencija o močvarama od međunarodne važnosti, osobito kao staništa ptica močvarica, koja obvezuje zemlje potpisnice, među kojima je i Hrvatska, na opće očuvanje močvara na vlastitom teritoriju te predstavlja okvir za međunarodnu suradnju u zaštiti i održivom korištenju močvarnih staništa.

Povodom Svjetskog dana vlažnih staništa održava se već tradicionalna “Hodnja uz Muru” prve nedjelje u veljači, koju organiziraju zaštitari prirode iz Austrije, Slovenije i Hrvatske. Ove godine cjelokupnu organizaciju i pripremu “Hodnje” preuzela je “Međimurska priroda” – Javna ustanova za zaštitu prirode u suradnji s Općinom Podturen, a jedan od prvih koraka bio je obilazak terena već mjesecima ranije i planiranje reprezentativne rute za hodnju.

Okupljanje za hodnju održat će se u nedjelju, 2. veljače, u 9 sati i 30 minuta kod Društvenoga doma u Podturnu, dok je početak predviđen u 10 sati.

Dio puta pješačit će se kroz vrijedna prirodna i kultivirana staništa nadomak rijeke Mure, dok će dio puta ići uz sam tok Mure u okolici Podturna, u ukupnoj duljini od deset kilometara. Tijekom ovogodišnje hodnje čiji je moto „Vlažna staništa i bioraznolikost“, sudionici će saznati i brojne zanimljivosti o vlažnim staništima putem mobilnih poučnih tabli postavljenih ciljano za potrebe “Hodnje”.

Time se želi skrenuti pažnja hodača na aktualne prizore u prirodi, primjerice raznolike reljefne oblike ili pak aktivnost dabra. Na polovici puta predviđena je stanka za odmor kod ribičkog doma ŠRD Šaran u Podturnu, dok će na krajnjoj točki rute, u Društvenom domu u Podturnu, biti organizirano završno druženje hodača. Bonus ovogodišnje “Hodnje” bit će i mogućnost vožnje podturenskom skelom za sve sudionike!

Za sigurnost “Hodnje” brinut će se čakovečka Podružnica HGSS-a. “Hodnji” će se kao i uvijek pridružiti brojni ljubitelji prirode iz Slovenije, Austrije i Hrvatske, a novost je što se ove godine priključuju i hodači iz Mađarske. Pridružite nam se i vi! Donacija pri startu iznosi 50 kuna po osobi.

Za kontakt i najavu koristite e-mail adresu [email protected].

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje