Povežite se s nama

Međimurje

Međimurska priroda: Vodič-interpretator

Davorin Mance

Objavljeno:

- dana

Piše: Sara Srša, voditeljica Centra za posjetitelje

Iako je Centar za posjetitelje “Med dvemi vodami” trenutno zatvoren za širu javnost i prima samo najavljene grupe, djelatnici “Međimurske prirode” ne miruju i spremno prihvaćaju nove izazove te se educiraju prema europski licenciranom programu za interpretaciju baštine. Konkretno, djelatnici polaze obuku za vodiča-interpretatora prema metodologiji saveza “Interpret Europe”.

Očuvanje baštine

Prenošenje kulturne baštine te njezino očuvanje duboko je ukorijenjeno u čovječanstvo te se ona prenosi stoljećima iz naraštaja u naraštaj. Njezino očuvanje dugujemo pojedincima iz naroda čija je misija bila čuvati kulturu od zaborava. Danas tradiciju prenošenja kulturne baštine uglavnom njeguju KUD-ovi, udruge, kazališne skupine i slična udruženja. No što je s prirodnom baštinom? Odlazi li prirodna baština u zaborav? Je li svijest o važnosti njezina očuvanja na pojedincima čiji su obzori daleko širi od mase kojoj je rečenica „Ekologija je jako važna!“ jedino poimanje prirode?

Sastavnice prirodne baštine resursi su neophodni za život poput rijeka koje daju pitku vodu, šuma koje proizvode kisik i zdravoga tla koje daje plodove. Ponajprije nabrojane vrijednosti neophodne su za život čovjeka, a djelatnicima “Međimurske prirode” jedan je od najvažnijih ciljeva doprijeti do pojedinaca koji smatraju da dok još uvijek ima resursa neophodnih za život ne trebaju razmišljati o budućim naraštajima čiji će glavni zadatak biti spas prirodnih resursa od potpunog iscrpljenja.

Zeleni pokret

U zadnjih nekoliko godina, „zeleni pokret“ jača među mlađom populacijom koja razmišlja o održivom razvoju, recikliranju odjeće, stopostotnoj iskoristivosti namirnica i korištenju „eco friendly“ materijala u svakodnevnom životu. No njihov utjecaj ipak je manji od „influencera“ čiji su profili ispunjeni krpicama svjetskih modnih marki i kratkih plesnih videa čiji sadržaj nema dublju poruku niti smisla.

Upravo je interpretacija jedan od najvažnijih alata djelatnika “Međimurske prirode” putem kojega prenose važnost očuvanja prirodne baštine i prirode kao nužnosti bez koje nema života. Upoznavanje vrijednosti prirode, ponajprije vlastitog zavičaja, ključ je koji otvara vrata pojedincu ka razumijevanju prirodnih procesa, a potom i poštivanju prirode.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje