Povežite se s nama

U fokusu

Međimurski čuvari prirode: “Sprečavamo štetu u prirodi, ne brojimo tratinčice!”

Objavljeno:

- dana

“Međimurska priroda” – Javna ustanova za zaštitu prirode osnovana je temeljem Zakona o zaštiti prirode.

Županijska je ustanova koja obavlja djelatnost zaštite, održavanja i promicanja zaštićenih područja na prostoru Međimurske županije s ciljem zaštite i očuvanja izvornosti prirode, osiguravanja neometanog odvijanja prirodnih procesa i održivoga korištenja prirodnih dobara.

Terenski rad

Glavni čuvar prirode u Javnoj ustanovi “Međimurska priroda” je Velimir Bašek, diplomirani kriminalist. Tijekom djelovanja u “Prirodi”, kako kaže, susretali su se sa svakakvim situacijama.

Nakon terenskog rada slijedi sastavljanje zabilješki, popunjavanje obrazaca, pisanje prijava, objava za medije i komunikacija s dionicima

– Jedna od ustrojstvenih jedinica u ustanovi je Nadzorna služba, unutar koje djeluju čuvari prirode. Upravo su čuvari prirode najvidljiviji dio ustanove: oni su u svakodnevnom direktnom doticaju s lokalnim stanovništvom te predstavljaju ustanovu na terenu. Percepcija javnosti o poslovima koje obavljaju čuvari prirode često je idealizirana u skladu sa viđenim na televizijskim ekranima. To su oni sa šeširima koji se voze ili šeću po prirodi, broje tratinčice i promatraju ptice. Iako čuvari prirode sudjeluju u istraživanjima i praćenju stanja biljnih i životinjskih vrsta, to je samo jedan od poslova koji pripadaju djelokrugu rada čuvara prirode. Osnovna zadaća čuvara prirode je neposredni nadzor zaštićenih područja kojima upravlja Javna ustanova, čiji su čuvari prirode zaposlenici. Nadzorom se kontrolira, odnosno provjerava, pridržavaju li se svi relevantni subjekti odredbi zakona, uredbi, pravilnika, dopuštenja, uvjeta i mjera. Svrha nadzora je spriječiti da dođe do po prirodu štetne radnje, a ukoliko do štetne radnje ipak dođe, da se popravi šteta, to jest, vrati u prvobitno stanje – objašnjava Bašek.

Svrha svakodnevnih terenskih obilazaka je sprečavanje nedopuštenih radnji, otkrivanje i procesuiranje kažnjivih djela, kao i nadzor dopuštenih djelatnosti u zaštićenim dijelovima prirode.

Naglasak se stavlja na preventivno djelovanje kako bi se potencijalnog prekršitelja odvratilo od počinjenja štetne radnje. Upozorenja, obavijesti, upute i svakodnevni kontakt s dionicima na terenu neki su od alata kojima se čuvari prirode služe kako bi podučili ljude o radnjama koje su zakonom zabranjene i kažnjive. U slučaju da dođe do kršenja zakonskih propisa i uništenja dijela zaštićene prirode, zadaća je čuvara prirode da represivnim djelovanjem pronađu i kazne počinitelja da bi se na taj način obeštetila država koja je vlasnik zaštićene prirodne vrijednosti te da bi se počinitelj odvratio od ponovnog počinjenja kažnjive radnje.

Praćenje stanja populacije ciljnih vrsta obavlja se u različitim vremenskim uvjetima: dok se pčelarica ili kiseličin vatreni plavac prate kad sunce prži i do 40 stupnjeva, ptice močvarice prebrojavamo za vrijeme najjače zime kad se temperature spuštaju i do -10 stupnjeva!

Ovlasti čuvara

Čuvari prirode predstavljaju autoritet javne vlasti na terenu i imaju određene ovlasti sukladno Zakonu o zaštiti prirode. Svoj identitet dokazuju značkom i službenom iskaznicom. Za vrijeme obavljanja službe nose službenu odoru, znak čuvara prirode i znak javne ustanove čiji su zaposlenici.

U slučaju da čuvari prirode tijekom nadzora zateknu osobu u zaštićenom području ili području ekološke mreže da obavlja radnje za koje je zakonom propisana prekršajna odgovornost, imaju pravo i obvezu upotrijebiti neke od svojih zakonskih ovlasti (provjeriti identitet osobe; davati upozorenja i zapovijedi; prikupiti podatke i obavijesti; pregledati osobu, prtljagu, prijevozno sredstvo ili plovilo; privremeno ograničiti kretanje na određenom području; osigurati mjesto događaja; naplatiti novčanu kaznu, štetu i učinjene troškove od prekršitelja uz izdavanje potvrde; privremeno oduzeti protupravno prisvojeni dio živog ili neživog svijeta koji pripada zaštićenom području, kao i sredstva kojima je izvršeno protupravno prisvajanje; zatražiti uspostavu prijašnjeg stanja, odnosno narediti mjere za sprječavanje i uklanjanje štetnih posljedica; izreći upravnu mjeru; podnijeti kaznenu prijavu; pokrenuti prekršajni postupak podnošenjem optužnog prijedloga).

Poznavanje zavičaja, znanje korištenja tehnoloških pomagala i čitanje zemljopisnih karti preduvjet su snalaženja na terenu!

Uz poslove neposredne zaštite čuvari prirode obavljaju i poslove čuvanja i promicanja zaštićenog područja i područja ekološke mreže, a osobito:

  • planiranje, organiziranje i izvođenje poučnih šetnji
  • ekološku poduku posjetitelja i lokalnog stanovništva
  • skrb o sigurnosti posjetitelja i poduzimanju radnji spašavanja
  • motrenje i praćenje stanja biljnih i životinjskih vrsta, vrsta gljiva te drugih vrijednosti zaštićenog područja i područja ekološke mreže

Rukovanje s ozlijeđenim, bolesnim ili uginulim strogo zaštićenim vrstama jedan je od izazovnijih poslova čuvara prirode

Održavanje infrastrukture u vlasništvu ustanove i postavljanje nove zahtjeva od čuvara prirode spretne ruke!

Postani i ti čuvar prirode!

Misliš li da si upravo ti idealan kandidat za posao čuvara prirode u Međimurju, pošalji motivacijsko pismo na adresu Javne ustanove “Međimurska priroda” i očekuj poziv na razgovor!

http://www.medjimurska-priroda.info

Organizacija i provedba različitih događaja, manifestacija i volonterskih akcija tijekom čitave godine jedan su od primjera uspješne suradnje čuvara prirode s lokalnom zajednicom

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje