Povežite se s nama

Zabava & Stil

Međimurski festival “Ljubo Kuntarić”: što izvođači i autori kažu o novim pjesmama?

Objavljeno:

- dana

Ovogodišnje 17. izdanje Međimurskoga festivala “Ljubo Kuntarić” donosi na glazbeno tržište prekrasnih novih 18 pjesama većinom posvećenih Međimurju.

Etno duo Goga & Željko na MEF-u se osjećaju “k’o doma”. Gordana Lach o nastupu kaže:

– Budući da smo Željko (Grahovec) i ja kajkavci, naše stvaralaštvo je usmjereno na promociju tradicionalne, no i autorske glazbe na kajkavskom. Sretni smo što na sjeveru Lijepe Naše postoji festival čija je razvojna težnja usmjerena upravo na predstavljanje novih pjesama na kajkavskom. Za ponovni nastup na MEF-u pripremali smo se s izuzetnim poštovanje te svojim autorskim pristupom prijavili pjesmu koja diše upravo u duhu toga Festivala. Kao dvostruki osvajači Grand Prixa Festivala “Ljubo Kuntarić” za najbolji etno izričaj, naša očekivanja nisu ni manja, ni veća od bilo kojeg izvođača. Sretno svima!

Na ovogodišnjem MEF-u prvi put će nastupiti Saša Štefić-Sale.

– Predstavit ću se skladbom u duhu tamburaškog popa koju potpisuje Antonija Šola. Svim ljudima dobre volje želim da se lijepo provedu i zabave na Festivalu! – kaže. Donosimo i novi spot za pjesmu “Ide petak” (Žan Novosel) koju će Saša u četvrtak izvesti.

Goran i Andrea Šafarić su dobro poznata lica Festivala.

– Pjesma “Baš svaki put” nastala je u suradnji s dvama dragim prijateljima. Za tekst i glazbu velikim je dijelom zaslužan Tihomir Kožina, dok sam ja autor aranžmana. Za produkciju je zaslužan priznati producent Drago Smokrović-Smokva. Nadamo se lijepom nastupu te da će publika dobro prihvatiti našu novu pjesmu! – kaže Goran Šafarić.

Glazbeni biseri

Manifestaciju će obogatiti i selnički načelnik Ervin Vičević, kojem pozornica nije strana.

– Pjesma “Božek, poglej me” poklon je prijatelja Krunoslava Bedija. Tematski prikazuje rastanak sina i roditelja. U središtu je pjesme bol odlaska, bol majke i oca uslijed rastanka, a prisutni su i religiozni elementi. Specifični izraz i refren pjesmi daju tužni, ali smireni ugođaj. Pjesma obrađuje i niz drugih tema, primjerice osamljenost, okreće se i foklornim elementima, a naslov sugerira socijalni i povijesni kontekst. Pisana je originalnim kajkavskim jezikom, međimurskim dijalektalnim izričajem bez uporabe štokavštine. Tim s kojim uspješno surađujem već duže vrijeme u ovoj pjesmi pokazao je posebnu kvalitetu koju međimurska pjesma i zaslužuje, što me osobito veseli. Prve izvedbe u javnosti zaintrigirale su publiku te se nadam i vjerujem u budućnost pjesme i prihvaćenost kod publike.

Pjesmu je skladala gospođa Dragica Karolina Šimunković. Ritam je ostvaren pentatonikom i kajkavskom akcentuacijom, što još više doprinosi prijenosu toliko potrebne domaće riječi u glazbeni i poetski izraz u javni prostor. Vrhunski aranžman i stilizacija skladbe djelo je gospodina Damira Rodigera. Snimanje odnosno produkcija pjesme načinjena je u glazbenom studiju gospodina Ivana Mikulića. Na kraju, želim iskazati i veliku zahvalu mom dragom prijatelju gospodinu Ladislavu Vargi koji je originalnom izvedbom nekoliko dionica klarinetom dodatno pridonio odrazu emocionalnog stanja pjesme! MEF odnosno Međimurski festival „Ljubo Kuntarić” od ove godine ponovno se vraća u Čakovec te time ponovo vraća stari sjaj tradicijske međimurske pjesme. Svima, a posebno organizacijskom timu želim još puno nadolazećih kvalitetnih festivala! – kaže načelnik Vičević.

Jedna od autorica brojnih prekrasnih tekstova kojima će se izvođači je i poznata međimurska spisateljica Petrana Sabolek:

– Moju kajkavsku pjesmu „Senja življenja“, za ovo uglazbljivanje nešto promijenjenih i dopunjenih stihova, uglazbio je prof. Damir Rodiger. Ponudili smo je Ani Pahur, mladoj studentici iz Koprivnice. Prof. Rodiger i ja smo dugogodišnji tandem iza kojeg stoji više od 40 pjesama. Sretna sam što će i moj tekst doprinijeti afirmaciji Festivala!

Dođite u dvoranu Graditeljske škole Čakovec u četvrtak, 28. studenoga u 20 sati i uživajte u novim zabavnim glazbenim biserima!

Zabava & Stil

Međimurje dobilo svjetski raritet, otvorene su orgulje ugrađene u vidikovac

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iako vjetar njima muzicira već neko vrijeme krajem prošlog su tjedna i službeno otvorene orgulje ugrađene u vidikovac na Mađerkinom bregu.

Gorička svirala, kako se službeno zovu, unikat su, vrlo vjerojatno, i u svjetskim razmjerima i visine su 18 metara, točnije protežu se od prizemlja vidikovca do njegova četvrtog nivoa i reproduciraju glazbu na tri različita načina.

Budući da su originalno zamišljene kao instrument koji će reproducirati Međimursku popevku, nematerijalnu kulturnu baštinu UNESCO-a, moguće je ubaciti euro i izabrati jedan od autohtonih napjeva, ali projekt je na koncu dodatno oplemenjen. Goričko sviralo muzicira i na vjetar, kao što zadarske orgulje pokreću valovi, ali na njega se mogu spojiti i klavijature i održati koncert uživo.

Projekt su osmislili TZ Štrigova i Međimurska županija, plaćen je najvećim dijelom iz EU fondova, vidikovac su arhitektonski odredili braća Igor i Bojan Perhoč, a orgulje je izradila slovenska tvrtka Orglarstvo Škrabl iz Rogaške Slatine.

Mađerkin breg odavno je omiljena turistička destinacija brojnih šetača, a Vidikovac s orguljama na vjetar svrstao je Općinu Štrigova i Međimurje  u vrhunske destinacije kontinentalnog turizma, koje sad uz odlična vina, nudi i jedinstveni ugođaj. Uz nezaboravnu vizuru na terasaste  vinograde, međimurske brege i pet zemalja na koje se s Mađerkinog brega pruža pogled, dodane su i raritetne orgulje pa se vizuri pridružio i ton.

Načelnik Općine Štrigova, Stanislav Rebernik ima razloga biti zadovoljan novim turističkim sadržajem.

– Prema našim saznanjima, ne postoji još jedan takav vidikovac, koji bi u sebi imao sviralo ili orgulje kako ih zovemo. Od nekad smo bili poznati po vinu, jer ovo je vinogradarski kraj i nikad nismo mogli zamisliti da ćemo preko noći postati hit destinacija po nečemu što s vinom zapravo nema veze – zaključuje načelnik.

Arhitekt Bojan Perhoč posebno je istaknuo graditelje orgulja slovensku tvrtku „Orglarstvo Škrabl“ iz Rogaške Slatine.

– Realizirali su 550 orgulja po cijelom svijetu, bez njih ovoga ne bi bilo – rekao je Perhoč. Vlasnik tvrtke, Škrabl, kaže da su do izuma telefona, orgulje smatrane najsloženijom ljudskom konstrukcijom, a vaši su instrumenti apsolutni unikat, u Europi ga nema, a uvjeren sam ni u svijetu – rekao je i simbolično predao ključ orgulja načelniku Reberniku.

Nastavite čitati

Zabava & Stil

Zagrebački Wine ViP Event je finale turneje 

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U hotelu Antunović West 12. ožujka održan je 37. po redu event, ujedno i zadnje ovogodišnje izdanje ove jedinstvene međunarodne enogastronomske manifestacije u organizaciji Dantesa i njegove agencije.

Nakon Splita, Zadra, Rijeke i Poreča Wine ViP Event stigao je i do Zagreba.  S puno emocije i predanosti, Dantes već osmu godinu nastavlja svoju misiju okupljanja HoReCa sektora i gospodarstvenika srodnih djelatnosti sa ciljem podizanja izvrsnosti ponude i usluge hrvatskog ugostiteljstva i turizma.

Wine Vip Event održava se u pet gradova diljem Hrvatske i nezaobilazan je događaj za sve koji žele ulagati u svoje znanje i poslovni razvoj, učiti od vrhunskih stručnjaka, te razmijeniti iskustva s drugim kolegama i ostvariti kontakte s potencijalnim klijentima.

Fokus eventa je na malim proizvođačima sa ciljem promocije lokalne enogastronomije, stoga redovito nastupaju probrani izlagači iz svih dijelova Hrvatske i šire regije, uz proizvođače iz mikrolokacije destinacije oržavanja eventa. Tako su u Zagrebu, među ostalim, svoju ponudu predstavile vinarije Đurinski, Matiška, Florijanović, Legovina, Iuris vina, Danubio, Dveri Pax, Famiija Estate, Radgonske gorice, te brojni drugi, zatim mesnice Bođirković, PIK Vrbovec, Pepas savijače, Dukat – President, Červar i Rheos djevičanska maslinova ulja iz Istre, pivnica i pivovara Mlinarica, ugostiteljska oprema Alexander commerce i niz drugih.

Posebno zanimanje su privukli učenici srednje škole Plitvička jezera, koji su pod mentorstvom nastavnica demonstrirali svoje znanje i umijeće i pripremili svoje lokalne ličke delicije.

Naglasak događaja bio je na hrvatskim proizvođačima i prezentaciji lokalne gastronomije uz popratni edukativni program, koji vlasnicima, voditeljima i djelatnicima ugostiteljsko-turističkih objekata daje mogućnost usvajanja novih znanja i upoznavanje s aktualnim trendovima, za najbolju pripremu predstojeće sezone i još uspješnije poslovanje.

Dodatna posebnost ovog eventa, na kojoj se ustraje svih godina, besplatan je ulaz gostima i sudjelovanje na edukacijama, te stručnim radionicama a za koje se tražilo mjesto više.

Umjesto kotizacije za čašu, davale su se donacije za Hrvatsku ligu protiv raka, a čaše su gosti mogli prilikom odlaska sa sobom uzeti kao uspomenu. Prikupljeno je na eventu u hotelu Antunović i dan ranije na humanitarnoj večeri u restoranu Maksimir fantastičnih 4.779,73 eura te su sva prikupljena sredstva odmah donirana spomenutoj ligi.

Na pet organiziranih evenata u pet gradova i u tri grada na donacijskim večerama prikupljeno je ukupno skoro 15 tisuća eura, točnije 14.881,75 eura. 

Uz druženje s izlagačima, brojni profesionalci su prepoznali Wine Vip Event po izvrsnom i sadržajnom edukacijskom programu, a niz je otvoren degustacijskom radionicom „4 vina – 1 regija: vinska revolucija sjeverne Dalmacije“ pod vodstvom Manuele Plohl. Prof., MA WSET certificirane edukatorice.

Voditeljica ključnih kupaca u Alexander Commercu, Iva Šetina je pojasnila sve što treba znati o najkvalitetnijim čašama Zwiesel, nakon čega je chefica Doris Vlah sudionike radionica počastila ukusnim Dukatovim zalogajem iznenađenja.

Slijedila je mentorica i stručnjakinja za gostoljubivost Sanja Krmpotić govorivši o važnosti podizanja izvrsnosti usluge i gostoljubivosti kao ključu budućnosti ugostiteljstva i turizma, dok je savjetnica i edukatorica za odnose s klijentima, Svjetlana Ranek Franjul istaknula moć emocije u ugostiteljstvu i hotelijerstvu, koja je više od (same) usluge.

O pjenušcima Ferné i Lillith, govorio je Antonio Degrassi iz vinarije Degrassi, a mjesto više tražilo se i na radionici vrhunskog hrvatskog sommeliera Darka Lugarića, koji je podučio kako degustirati vino kao profesionalac.

Dodajmo kako se radionica o Sake-u nažalost morala otkazati u zadnji tren zbog bolesti jednog od najboljih svjetskih sommeliera, austrijskog prvaka – Suwi-a Zlatića.

Partneri projekta su Hrvatska turistička zajednica, Turistička zajednica Zagrebačke županije,  Turistička zajednica grada Zagreba, Alexander Commerce, RB Auto Renault i hotel Antunović West, dok su pokrovitelji Ministarstvo turizma i Ministarstvo poljoprivrede.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje