Povežite se s nama

Međimurje

Međimursko veleučilište: za Centar održivog razvoja 11 milijuna kuna

Objavljeno:

- dana

Međimursko veleučilište u Čakovcu nastavlja s razvojem nastavnih, znanstvenih i stručnih kapaciteta provedbom projekta „Centar održivog razvoja“.

Ukupna vrijednost projektnih aktivnosti iznosi 11,9 milijuna kuna, od čega će 10,8 milijuna kuna, odnosno 91 posto, sufinancirati Europska unija putem Europskoga fonda za regionalni razvoj.

Revitalizacija

Projektom su predviđeni rekonstrukcija i opremanje zgrade površine 683 četvorna metra u neposrednoj blizini Veleučilišta, u kojoj će se smjestiti Centar održivog razvoja te provesti organizacijska reforma Veleučilišta.

Tim povodom je u prostorijama Međimurskog veleučilišta održana početna konferencija projekta na kojoj su u prisustvu brojnih gostiju, suradnika i ostalih sudionika, predstavljeni ciljevi i aktivnosti projekta.

– Svaki korak i napor koji su usmjereni na ulaganje u obrazovanje imaju dugoročnu isplativost stvaranja bolje i optimističnije sredine. Ovim projektom, koji je okupio kvalitetne međimurske stručnjake, pokazali smo kako pametno iskoristiti europske fondove, ali i kako nastaviti s revitalizacijom prostora bivše vojarne. Znanstveno–istraživački centri u okviru Metalske jezgre, Studentski dom, projekt regionalnog Centra kompetentnosti u području strojarstva i ulaganja u Tehnološko-inovacijski centar, zajedno s 12 milijuna kuna za Centar održivog razvoja, rezultiraju najvećim ulaganjem ikada u znanstvenu izvrsnost Međimurja. Istraživačkim centrima zadržavamo znanje i otvaramo visoko dohodovna radna mjesta – rekao je tom prigodom međimurski župan Matija Posavec.

– Pribrojimo li i druge projekte, riječ je o najvećem ulaganju ikada u znanstvenu izvrsnost Međimurja – rekao je Posavec

Uređenjem Centra održivog razvoja opremit će se četiri laboratorija: „Biokemija okoliša“, „Održiva gradnja“, „Primijenjena automatika“ i „Proširena stvarnost“, čime će se unaprijediti kvaliteta obrazovanja i istraživanja za potrebe gospodarstva i ojačati suradnja Međimurskog veleučilišta u Čakovcu s drugim istraživačkim institucijama i poslovnim sektorom. Poslovnim subjektima bit će omogućeno korištenje kapaciteta novoopremljenih laboratorija, što će značajno unaprijediti sinergiju znanosti i gospodarstva, dok će se osiguravanjem moderne istraživačko-razvojne infrastrukture povećati broj primjenjivih istraživačkih, razvojnih i inventivnih projekata u Međimurskoj županiji.

– U projekt je uključen veliki dio profesora s našega Veleučilišta. Studenti i doktorandi s područja Međimurja, ali i šire, dobit će mogućnost provođenja istraživanja i pisanja radnji. Na taj način povećat će se broj primjenjivih istraživačkih, razvojnih i inovativnih projekata u Međimurskoj županiji te će se ujedno osnažiti sinergija znanosti i gospodarstva – dodala je dekanica Međimurskog veleučilišta Nevenka Breslauer.

Provedba projekta započela je 2. siječnja, a trajat će 24 mjeseca.

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje