Povežite se s nama

Život i društvo

Među najdebljima smo u Europi: Pretilost nije estetski problem, nego ozbiljna bolest

Objavljeno:

- dana

Pretilost nije estetski problem, nego ozbiljna bolest koja dovodi do niza zdravstvenih problema, ali i do smrti. Istaknuto je to u subotu na Franjevačkom trgu u Varaždinu, gdje je javnozdravstvenom akcijom u organizaciji Savjeta za zdravlje Varaždinske županije i Multidisciplinarnog tima za liječenje pretilosti Opće bolnice Varaždin obilježen Hrvatski dan osviještenosti o debljini. 

Akcija je održana s ciljem da se građane osvijesti o pretilosti kao bolesti i njezinom posljedicama te upozna s mogućnostima liječenja, ali i da se naglasi važnost prevencije. S tim ciljem su članovi Tima za liječenje pretilosti građanima dijelili edukativne letke, a ujedno su prezentirali kakvih je pet obroka poželjno u svakodnevnoj prehrani.

– Hrvati su, uz Maltežane, najdeblji u Europi, i to ne samo odrasli, nego i djeca. Glavni razlozi su sjedilački način života i pogrešne prehrambene navike. Predviđa se da će 2030. godine, dakle za samo osam godina, svaki treći stanovnik Hrvatske imati pravu pretilost, što znači indeks tjelesne mase iznad 30. Posljedice pretilosti su na prvom mjestu kardiovaskularne bolesti, šećerna bolest, povišeni krvni tlak, plućne bolesti, ali i depresija, neplodnost kod muškaraca i žena, inkontinencija – navela je dr. med. Vesna Šimegi-Đekić, specijalist internist – endokrinolog i dijabetolog.

Hrvatski dan osviještenosti o debljini je prvi put obilježen u Varaždinskoj županiji, koja će i ubuduće davati punu potporu svim preventivnim aktivnostima čiji je cilj unaprijediti zdravlje svih građana, istaknula je zamjenica župana Silvija Zagorec.

– Ovakve preventivne akcije su iznimno važne kako bismo što više građana osvijestili o problemima koje može izazvati prekomjerna tjelesna težina. Ponosni smo na naše liječnike i zdravstvene djelatnike iz Opće bolnice Varaždin, koji su oformili poseban tim za liječenje pretilosti, u kojem su liječnici različitih specijalnosti. Vrijedno je što su i oni danas ovdje, zahvaljujući čemu svi zainteresirani građani mogu u neposrednom kontaktu doznati sve što ih zanima. Posebno podržavamo naše zdravstvene stručnjake u promoviranju praktičnih rješenja i savjeta za naše sugrađane, koji će im pomoći ne samo da postignu, nego i zadrže zdravu tjelesnu težinu – rekla je zamjenica župana Silvija Zagorec.

Multidisciplinarni tim za liječenje pretilosti u Općoj bolnici Varaždin djeluje od 2019. godine.

– Tim čine djelatnici Endokrinološkog odjela, nutricionisti, psiholozi, psihijatri, anesteziolog i abdominalni kirurzi. Dosad smo obradili više od 200 pacijenata i vjerujem da ćemo uskoro postati najpoznatiji barijatrijski centar u Hrvatskoj. Pretilost se na prvom mjestu liječi pravilnom prehranom, redovitom fizičkom aktivnošću od barem 30 minuta dnevno, lijekovi su tek na trećem mjestu, a operativni zahvat zadnja opcija – napomenula je dr. Šimegi-Đekić.

Pojasnila je da se ljudi, koji imaju problema s prekomjernom težinom i pretilošću, prvo trebaju javiti obiteljskom liječniku, potom u Zavod za javno zdravstvo, a na kraju bolničkom timu za liječenje pretilosti.

– Operativni zahvat je za one pacijente kod kojih klasični oblik dijete ili terapija lijekovima nisu uspjeli, odnosno za pacijente kod kojih je indeks tjelesne mase iznad 35 ili 40, a već imaju druge bolesti. Imamo pacijente koji su izgubili više od 60 kilograma. Najljepša stvar je kad ih vidite nakon godinu i pol s osmijehom na licu – rekao je doc. Pajtak.

Kakva bi trebala biti svakodnevna prehrana?

– Danas smo prikazali obroke koji se najčešće savjetuju za redukciju tjelesne mase. Radi se o 1.300 do 1.500 kilokalorija dnevno, pri čemu je važno naglasiti da smo ih rasporedili pet obroka. Najveći problem kod naših pacijenata su nepravilne prehrambene navike, znači uzimanje jednog do dva obroka dnevno, obično u popodnevnim satima. Tako da naglasak nije samo u ukupnom dnevnom kalorijskom unosu, nego i o raspodjeli u tri glavna obroka, doručak, ručak i večera, te dva međuobroka – savjetovala je nutricionistica Karmen Kokot, dipl. inž. preh. tehn.

Život i društvo

Roditelji uređivali vanjski prostor Dječjeg vrtića Bubamara u Gornjem Knegincu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Poznato je da interakcija i suradnja roditelja i vrtića potiče i potpomaže razvoj svih djetetovih potencijala.

Zbog navedenog, suradnički odnos roditelja i vrtića ključan je kako bi se zajedničkim snagama maksimalizirale mogućnosti razvoja svakog djeteta u cjelovitu i kompetentnu osobu.

Navedeno dobro znaju i u Dječjem vrtiću Bubamara u Gornjem Knegincu, stoga je 11. travnja u prostorima vrtića održana četverosatna radionica s roditeljima prilikom koje su se uređivali vanjski prostori vrtića.

Tako su roditelji djece iz skupina Iskrice i Lavići s njihovim odgajateljicama bojali pripremljena igrala od drvene građe i ostalih recikliranih materijala kojima će se obogatiti svakodnevni boravak djece na svježem zraku. Obojan je i ukrašen stol namijenjen igranju društvenih igara, klupica i dvije gume namijenjene za odmor, stalak za slikanje, poličar napravljen od sanduka, drveni autić i provlačilica. Na gumiranim podlogama roditelji su iscrtali poligon s različitim oblicima i mogućnostima korištenja. Također, roditelji su donijeli sadnice cvijeća i začinskog bilja kojima su potom ukrašeni vrtićki kamenjar i gredice, a sadnice ružmarina, rajčice, paprike i krastavaca stavljeni su u staklenik iz kojeg će se presaditi u vrtićki vrt ili u visoke gredice. Dio roditelja pomogao je postaviti ogradu kojom je pregrađen dio vrtićkoga dvorišta te su na taj način osigurani još bolji sigurnosni uvjeti za djecu mlađe dobi za vrijeme boravka na zraku. Uz navedeno, oslikan je i prilazni zid koji će zasigurno pridonijeti ljepšem izgledu prilaza u Vrtić.

Tijekom radionice i druženja nije nedostajalo pjesme, smijeha, šale i veselja. Svi sudionici su se mogli okrijepiti sokovima, grickalicama i kavom, a vrijedne ruke vrtićkih kuharica osigurale su i lasagne za užinu. Nakon provedene radionice, roditelji su iskazali veliko zadovoljstvo obogaćenim sadržajima, a za djecu u narednim danima slijedi igra i istraživanje novih sadržaja na vrtićkom dvorištu.

Nastavite čitati

Život i društvo

Oko dvije tone smeća prikupljene tijekom tradicionalne eko-akcije čišćenja na Voći

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U organizaciji Udruge hrvatskih branitelja domovinskog rata „Voća“ te uz podršku ostalih udruga s djelovanjem na području općine Donja Voća, u nedjelju, 14. travnja, održana je ekološka akcija na Voći povodom nadolazećeg Dana planeta Zemlje.

Ova eko akcija organizira se svake godine na inicijativu i pod pokroviteljstvom Općine Donja Voća koja pritom osigurava vreće za smeće, rukavice te za svakog sudionika i obrok na kraju akcije. Ove godine prikupljeno oko dvije tone smeća, najviše plastika, boca i sitnog otpada uz prometnice te uz javne površine na području općine.

U Općini Donja Voća itekako su svjesni važnosti zaštite okoliša i očuvanja prirodnih resursa, jer svakim danom svjedočimo njezinoj nepredvidivosti i snazi te nas podsjeća koliko smo krhki bez prirodne ravnoteže, a čovjek je jedino živo biće koje onečišćuje okoliš u kojem živi. Općina Donja Voća u prethodnih dvije godine posebnu pažnju posvećuje zaštiti okoliša, pa je tako kroz Fond za zaštitu okoliša osigurala svim sumještanima besplatne žute i plave kante za smeće, redovno u suradnji sa školom provode edukacije, radionice i ostale edukativne aktivnosti za djecu predškolskog i školskog uzrasta. Dok u mjesecima koji su pred nama, osiguravanjem sredstava kroz Fond za zaštitu okoliša, nabavlja i mobilno reciklažno dvorište te počinje s novim ciklusom predavanja, radionica i ostalih edukativno-informativnih aktivnosti.

Organizatori zahvaljuju sudionicima što se svake godine odazovu ovoj hvalevrijednoj eko akciji, uz poruku: “Naša djeca i priroda oko nas, bit će nam zahvalni, zaštitimo prirodu, zaštitimo našu Voću!”

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje