Povežite se s nama

Novosti

Meteor Grupa pred stečajem ili likvidacijom

Objavljeno:

- dana

Nestaje donedavno ugledna varaždinska graditeljska tvrtka s više od 300 radnika

Račun Meteor Grupe, prema podacima FINA-e, u blokadi je od sredine prosinca prošle godine za 32,7 milijuna kuna, od čega na ime poreza i doprinosa otpada gotovo 14 milijuna kuna. No protiveći se stečaju, direktor Paripović ističe da su dugovanja manja, kao i da će biti namirena u likvidaciji.

Nakon što je početkom godine njezinih dvjestotinjak od tri stotine zaposlenika gotovo neprimjetno završilo na Zavodu za zapošljavanje, varaždinska Meteor Grupa pridružit će se nemalom broju graditeljskih tvrtki koje nisu uspjele o(p)stati u ova krizna vremena. Propast je neminovna, jedino zasada nije jasno hoće li prije toga biti otvoren stečajni postupak ili će jedno od najvećih varaždinskih graditeljskih tvrtki, koja je izgradila većinu školskih objekata po modelu javno-privatnog partnerstva u Varaždinskoj županiji, biti – likvidirana. 

Dogovori oko duga

Na varaždinskom Trgovačkom sudu održano je ročište na kojem se razmatrao prijedlog za otvaranje stečajnog postupka nad Meteor Grupom čiji je račun, prema podacima FINA-e, u blokadi od 32,7 milijuna kuna dulje od 60 dana. Iako Poreznoj upravi, primjerice, duguje gotovo 14 milijuna kuna na ime poreza i doprinosa, prijedlog za otvaranje stečaja dala je zagrebačka tvrtka KORNI s potraživanjem od 614 tisuća kuna na ime izvedenih građevinskih radova na stambeno-poslovnom objektu u Kninu.

Četiri nove tvrtke

Upozorivši da se radi o spornoj tražbini u vezi koje se vodi parnični postupak, direktor Meteor Grupe Duško Paripović usprotivio se otvaranju stečaja, odnosno prijedlogu zagrebačke tvrtke da se ispita financijsko-gospodarsko stanje poduzeća i njegov odnos s povezanim tvrtkama. 
Premda nije osporio da postoje stečajni razlozi s obzirom na to da su Meteor Grupu 15. prosinca prošle godine blokirale banke i Porezne uprave, a zatim i dobavljači, Paripović je naglasio da su dugovanja manja te da se vode pregovori s poreznicima i najvećim vjerovnikom, Hypo Alpe Adria Bank, radi restrukturiranja poduzeća u vezi čega je i napravljen plan prema kojem će se tijekom postupka likvidacije namiriti vjerovnici.
 
Sukladno tome, tijekom veljače osnovane su četiri nove tvrtke koje su nastavile poslovati sa sredstvima za rad od Meteor Grupe, a preuzele su i obveze prema radnicima. Riječ je o društvima s ograničenom odgovornošću Meteor Trgovina, Meteor Graditeljstvo, Meteor Proizvodnja i Meteor Grupa Privatno partnerstvo u kojima je ostalo raditi stotinjak od 311 zaposlenika Meteor Grupe koja ima potraživanja od 83 milijuna kuna te nekretnine čiju vrijednost nije naznačio. S obzirom na iznesene podatke, kao i uvida u račune tvrtke Korni i spis parničnog postupka, sutkinja varaždinskog Trgovačkog suda Jasna Lekić zaključila je da su ispunjeni uvjeti za ispitivanje gospodarsko-financijskog stanja Meteor Grupe, što će napraviti Marija Holetić koju je postavila za privremenu stečajnu upraviteljicu. U roku od 15 dana ona će ispitati i stečajne razloge, odnosno postoji li vjerojatnost tražbine predlagatelja stečaja te mogu li se troškovi stečaja pokriti imovinom Meteor Grupe s kojom tvrtka ne može više raspolagati bez njezine suglasnosti.

Duško Paripović: Vjerujem u nove projekte

Investicije u graditeljstvu su pale i do 80 posto, cijene nekretnina za više od 50 posto, cijena građenja 30 do 50 posto i u takvim okolnostima neki su se bolje, a neki lošije snašli, veli Paripović. S obzirom na nelikvidnost, kako dodaje, dodatni problem za Meteor Grupu bio je velik broj projekata koje nisu mogli pratiti, odnosno završiti, zbog čega su dobili i penale. No negdje su bezrazložno maknuti s gradilišta ili im nisu priznati svi radovi. 
– Sve to ćemo utužiti, ali to će potrajati godinama. No nećemo sjediti prekriženih ruku i već smo tvrtku podijelili na četiri nove gospodarske cjeline sa stotinu zaposlenika. Nažalost, morali smo otpustiti dvjestotinjak, ali to je sudbina grane koja je najviše pogođena krizom. Rijetki shvaćaju da se ne mogu radnici plaćati i držati bez posla – veli Paripović dodavši da su obveze prema radnicima podmirene ili će biti nakon prodaje imovine, poput logističkog centra Calzedoniji, što treba još odobriti banka. 
Direktor MG-a nada se da će se prilike u graditeljstvu promijeniti kada Vlada pokrene investicijski ciklus.
– Vjerujem u nove investicije i projekte i zapošljavanje. Imamo ljude, znanje i sredstva za rad te svoju priliku vidimo u projektima energetske učinkovitosti, kao i JPP-u. Da nije tako, ne bih ni pokretao nove tvrtke, već bih sve zatvorio – naglašava Paripović dodavši da bi investicije trebalo ubrzati.

Paripović krivi nelikvidnost, a Kolar – previše gradilišta?!

Terme Tuhelj povjerile su Meteor Grupi gradnju novog hotela visoke kategorije, točnije s četiri zvjezdice. Hotel vrijedan 12 milijuna eura ima 126 dvokrevetnih soba i šest apartmana, dvije kongresne dvorane kapaciteta 450 osoba, vanjskim terasama, podzemnom garažom s 80 parkirnih mjesta… 
 
Ovaj zahtjevan posao Meteor Grupa dobila je na javnom natječaju kao najpovoljnija, ali započetu izgradnju nije završila. Početkom prošlog mjeseca, kako je izvijestio portal Zagorje, otkazan je ugovor zbog kašnjenja radova i angažiran je novi izvođač. Hotel je, naime, trebao biti pripremljen za tehnički pregled do 31. siječnja.
 
– Nelikvidnost nas je uništila. Rokovi plaćanja po izvedenim radovima su 60 dana. Time je tri mjeseca unaprijed trebalo nabaviti robu i materijal, a tako dugo nitko nas nije htio čekati. Istina je da smo se malo zaletjeli i ušli u posao – rekao je za Zagorje Duško Paripović, dodavši da su završeni građevinski radovi u vrijednosti od oko 50 milijuna kuna, a preostali su unutrašnji radovi koje će obaviti drugi izvođač. 
 
Naglašavajući da su se za Meteor Grupu odlučili u uvjerenju da imaju dobre reference, direktorica Terma Tuhelj Ivana Kolar dala je drukčije viđenje razlaza.
 
– Problem je u njihovoj neorganiziranosti. Uz naše, preuzeli su i poslove na još nekoliko gradilišta te tako zapali u probleme. S malo više truda i bolju organizaciju mogla se izbjeći ova neugodna situacija – ustvrdila je Kolar te najavila da će hotel biti dovršen u svibnju.

“Meteor Grupa propala zbog recesije, a najviše poslova u Termama Tuhelj”

Obrazlažući zabranu raspolaganja imovinom Meteor Grupe, sutkinja je ukazala da iz iskaza direktora proizlazi da je u vrijeme blokade žiro-računa poduzeće poslovalo na način da se opterećivala i otuđivala njegova imovina, odnosno mijenjalo njegovo imovinsko stanje koje bi za vjerovnike moglo biti nepovoljno.  Naime, kako je na sudu ustvrdio Paripović, Meteor Grupa poslovala je i tijekom blokade žiro-računa, i to kroz kompenzacije isključivo da bi se završila rekonstrukcija Termi Tuhelj i izgradio hotelski kompleks. Da bi se platili radovi podizvođačima, ali i namirile obveze prema radnicima, prodavana je i imovina, ali uz potvrdu i suglasnost banaka koje su upisane kao razlučni vjerovnici. 

– U poslovne teškoće došli smo zbog recesije, a najviše upravo zbog projekta Termi Tuhelj gdje smo imali velike vantroškovničke radove koji nam nisu priznati, zbog čega smo zapali u probleme i gubitke, nakon čega nam je naplaćena i garancija od 12 milijuna kuna – rekao je Paripović govoreći o uzrocima propasti Meteor Grupe, poduzeća koje (je) ima(lo) 18 projekata sklopljenih po modelu javno-privatnog partnerstva, što je daleko najviše ne samo u Varaždinskoj županiji, nego i u Hrvatskoj.

 

Izvor:
Foto:

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje