Povežite se s nama

Međimurje

Miljenka Župan o Romima: „Na rješavanju problema se odavno radi, ali nisu sve lokalne sredine prihvatile rješenja!“

Objavljeno:

- dana

Suživot većinskog stanovništva i romske nacionalne manjine u Međimurskoj županiji posljednjih tjedana puni medijski prostor. Eskalacija pojedinačnih slučajeva napada, ozljeđivanja, provala, krađa… natjerala je lokalnu zajednicu na udruživanje snaga u nalaženju rješenja za nagomilane probleme. Istini za volju, sve ono što se guralo pod tepih desetljećima, sada se pokušava ekspresno riješiti novim zakonima, pravilima, odredbama…

No, i dok lokalni političari upiru prstom prema nadležnim ministarstvima i drugim državnim institucijama, ne zna se da su se godinama u Međimurju provodili različiti projekti i programi integracije romske nacionalne manjine u društvo. Većina njih bila je usmjerena prema djeci predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta. No, većina tih projekata i programa je u određenom trenutku naprasno prekinuta, u pravilu zbog izostanka izvora financiranja. Ne zbog novca iz državne blagajne, već onoga iz lokalnih proračuna: općinskih, gradskih, županijskog…

Potpora Nacionalnog ureda za nacionalne manjine

Da se uistinu s problemom integracije romske nacionalne manjine radilo sustavno i programski, potvrđuje nam umirovljena profesorica pedagogije Miljenka Župan.

– Moram istaknuti programe produženog boravka i pomoći učenicima romske nacionalne manjine koji su provođeni od 1998. do 2001. godine. No, moram također istaknuti, nažalost samo u nekim lokalnim zajednicama poput osnovnih škola u Murskom Središću, Macincu, Kuršancu, Maloj Subotici… Paralelno s tim programom, uz praćenje i na inicijativu Nacionalnog ureda za nacionalne manjine, odvijala se i mala škola, odnosno predškola za Rome, također samo u nekoliko lokalnih zajednica, uglavnom istima već gore spomenutima, s tim da se kasnije pridružila i Orehovica – ističe profesorica Župan, koja je i sama bila uključena u neke od spomenutih projekata radeći 18 godina kao pedagoginja u Osnovnoj školi Mursko Središće.

– Od 1998. do 2004. godine održano je nekoliko ciklusa edukacija za učitelje koji rade s Romima i romske pomagače. Romski pomagači uvedeni su u međimurske škole od školske godine 1998./1999., također na inicijativu Nacionalnog ureda za nacionalne manjine. Prije 16 godina je proveden projekt „JA – TI – MI“ u Murskom Središću, uz podršku Instituta otvoreno društvo iz Zagreba. Projekt je uključivao 40 tjedana intenzivnog rada u lokalnoj romskoj zajednici na zbližavanju većinskog i manjinskog stanovništva putem različitih programa, radionica, edukacija i foruma za djecu i odrasle. Tijekom 2005. i 2006. godine Međimurje je dobilo na poklon od istoga Instituta ukupno 300 sati edukacija u pedagoškim sustavima građanskog odgoja i edukacije u metodici „Korak – po – korak“ te „RWCT – Čitanje i pisanje za kritičko mišljenje“ – otkriva pedagoginja Župan.

Uključivanje romske djece u redovne predškolske programe

S obzirom na svoje dugogodišnje radno i profesionalno iskustvo u OŠ Mursko Središće, profesorica Župan dobro je upoznata s naporima koji su uloženi u rad s Romima u najsjevernijem hrvatskom gradu.

– Moram naglasiti da je u Murskom Središću još 2006. godine započelo uključivanje romske djece u redovne programe Dječjeg vrtića Maslačak. Cijena boravka djece u Dječjem vrtiću financirala se putem projekta, da bi od pedagoške godine 2009./2010. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta preuzelo na sebe obvezu plaćanje roditeljskog udjela u boravku romske djece u vrtićima. Time su širom otvorena vrata romskoj djeci za uključivanje u redovne programe vrtića od navršene treće godine života. Drugo je pitanje što ova inicijativa nije šire zaživjela. Razlog, između ostalog, leži u tome što neke lokalne zajednice odbijaju plaćati svoj dio naknade za korištenje usluga vrtića za romsku djecu. Dječji vrtić Loptica iz Čakovca je gotovo deset godina vodio bitku da bi Općina Orehovica počela plaćati svoj dio za romsku djecu, a koliko znam, svoje obveze prema djeci romske nacionalnosti ispunjava još samo nekoliko općina u Međimurju. Često je i to samo u vidu plaćanja jednogodišnje predškole za Rome, ali ne i svog udjela u snošenju troškova boravka i polaženja romske djece u redovite programe vrtića – ističe Župan.

Povratak na stanje od prije 20 godina

Iz svega napisanog očito je da su problemi već davno detektirani, volja i ideje za njihovim rješavanjem su postojali, ali je u konačnici izostala potpora lokalnih institucija. Posljednja događanja potaknula su pokretanje političkih i građanskih inicijativa, koje nude različite prijedloge i rješenja. Iako je svima jasno da su brojni koraci do normalizacije stanja u Međimurju, put je dugačak i ne postoje prečaci.

– Pozdravljam građansku inicijativu „Želim normalan život u Međimurju“ i u potpunosti se slažem s prijedlozima Inicijative. Međutim, željela sam istaknuti da inicijative i rad postoje u Međimurju odavno. No, nisu sve lokalne sredine preuzele takve obrasce, pa je i to jedan od razloga zašto problemi opstaju, a u nekim se sredinama u Međimurja i povećavaju. Odnosno, čini se da se povećavaju, a zapravo se stvari vraćaju na situaciju od prije više od 20 godina. Istini za volju, treba reći i da lokalna samouprava ponekad više odmaže nego pomaže. Primjeri su prekid projekata i programa produženog boravka za Rome u školama 2001. godine, neplaćanje udjela lokalne samouprave vrtićima za boravak romske djece, nedovoljan rad nadležnih službi u pojedinim naseljima, dobrohotno popuštanje i preblage kazne te nedostatak prevencije, propuštanje organizirane intervencije i svođenje problematike na građanske sukobe i nesporazume – kao da se radi o „susjedskim svađama“, a ne o puno širem pitanju i interesu. Moramo razumjeti da je kod nas u Hrvatskoj na djelu svojevrsna društvena kriza, koja se očituje povećanim odlaskom mladih i sredovječnih u inozemstvo, praktički njihovim iseljavanjem. No, i dalje je jedino rješenje da većinska zajednica pruži ruku manjinskoj romskoj zajednici. Potrebno je više zapošljavanja što je prvi preduvjet i jedina pristupnica za uklapanje u zajednicu, kako za pripadnike većinske zajednice, tako i za pripadnike manjine. Potrebno je i više kontakata, i onih neformalnih, izvan službene dužnosti političkih i profesionalnih djelatnika jer se oni bave ovom problematikom sporadično i palijativno, pa su i sami rezultati vrlo često jednako takvi – zaključuje profesorica pedagogije Miljenka Župan.

Primjer Murskog Središća

S obzirom na dugogodišnje radno iskustvo u Murskom Središću, Miljenka Župan dobro je upoznata s funkcioniranjem suživota većinskog stanovništva i romske nacionalne manjine.

– U Murskom Središću postoji tradicija redovitih susreta predstavnika Osnovne škole i roditelja djece romske nacionalnosti u naselju Sitnice. Na taj je način uspostavljen jedan oblik foruma roditelja i učitelja kao stalni način suradnje, a uz uključivanje romskih pomagača, Škole i lokalne romske zajednice, postignuti su zadovoljavajući rezultati. Uz to, djeca iz Sitnica već godinama pohađaju Dječji vrtić Maslačak kao redovni polaznici, mnogi od treće godine života u integriranim skupinama. Za pomoć djeci romske nacionalnosti je od 2013. do 2015. godine održan i svojevrsni tečaj hrvatskog jezika, socijalizacije i inkulturacije za učenike OŠ Mursko Središće, od 1. do 4. razred – otkriva Župan.

U isto vrijeme i osnovne škole Podturen i Orehovica imale su programe rada s roditeljima, a škole u Macincu i Pribislavcu program predškole za Rome, gdje je organizator i nositelj projekta bila Međimurska županija. Ovakav oblik pripreme za školu održava se još i danas u Orehovici i Macincu.

– Naselje Sitnice kraj Murskog Središća gotovo je u potpunosti urbanizirano, na razini većinskih naselja u Međimurju. Naselje ima struju, plin, vodovod, uređene prometnice i javne površine, javnu rasvjetu, odvoz otpada… te izgledom i uređenjem doista odskače od ostalih romskih naselja u Međimurju. Djeca su s oko 35 do 40 posto obuhvaćena predškolskim odgojem u dječjem vrtiću i 100 posto osnovnom školom. Roditelji surađuju sa školom. Situacija, naravno, nije idealna, ali razlozi toga su izvan mogućnosti suradnje škole i roditeljskog doma te su u nadležnosti drugih javnih službi – zaključuje Župan.

Međimurje

Nova generacija turističkih vodiča uspješno položila ispite na Međimurskom veleučilištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U utorak je, 26. ožujka, dekan Međimurskog veleučilišta u Čakovcu dr. sc. Igor Klopotan, podijelio uvjerenja polaznicima koji su uspješno položili sve ispite te završili opći i posebni dio ispitnog programa čime su stekli pravo obavljanja poslova turističkog vodiča na području Međimurske županije.

– Veseli činjenica da je još jedna generacija uspješno svladala sav program koji je obuhvaćen predavanjima i terenskom nastavom te će tako postati ravnopravni sudionici na turističkom tržištu, koje upravo u Međimurju bilježi veliki uzlazni trend. Međimursko veleučilište u Čakovcu neprestano se prilagođava zahtjevima i potrebama na tržištu rada, a programi poput ovog samo jedan dokaz tome – istaknuo je dekan Klopotan.

Seminar za polaganje stručnog ispita za turističke vodiče održava se u okviru programa cjeloživotnog obrazovanja na Međimurskom veleučilištu u Čakovcu, a odobren je od strane Ministarstva turizma i sporta Republike Hrvatske. Organizira se po ukazanoj potrebi kada se prijavi minimalno 15 kandidata, a obuhvaća predavanja i terensku nastavu.

– Sljedeći ciklus seminara planiran je za jesen ove godine, a ovim putem pozivamo sve zainteresirane kandidate da se slobodno prijave na e-mail adresu: [email protected] – poručuju s čakovečkog MEV-a

Nastavite čitati

Međimurje

Proslava Dana Međimurske županije trajat će 32 dana u 78 manifestacija

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na konferenciji za medije 27. ožujka u parku Centra znanja predstavljen je bogat program proslave Dana Međimurske županije.

Trajat će 32 dana u 78 manifestacija kojima će se slaviti razvojna snaga, inovativnost i kultura Međimurja. Program započinje u srijedu, 3. travnja, u Centru za kulturu Čakovec humanitarnom izložbom i koncertom za Katružu, a završava 12. svibnja smotrom tamburaških sastava u Mačkovcu, s centralnom svečanošću 30. travnja u Čakovcu, na sam spomendan stradanja Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana.

Da bi se ovoliki organizacijski posao kvalitetno izveo, Međimurskoj županiji pridružili su se brojni čuvari baštine, pojedinci, udruge s područja kulture, te županijske ustanove.

Predsjednik županijske Skupštine Dragutin Glavina osvrnuo se na središnji dio proslave: “Nakon uskrsnih blagdaa započinjemo s proslavom Dana Županije. Centralni dio proslave bit će svečana sjednica Skupštine Međimurske županije 30. travnja, u čast naših povijesnih velikana Zrinskog i Frankopana. Uz prisjećanje na njihovu žrtvu, svečana sjednica bit će prigoda da prikažemo rezultate izvršne i predstavničke vlasti u proteklih godinu dana. S ponosom ćemo, tada, predati najviše županijske nagrade – Nagradu Zrinskih i Povelju Međimurske županije, u ruke našim zaslužnim građanima.”

Župan Međimurske županije Matija Posavec istaknuo je da se promoviraju vrijednosti utkane u međimurski identitet, kulturu, baštinu i postignuća: “Poštujemo prirodne ljepote Međimurja, poštujemo vrijednosti naših ljudi i nagrade koje su kruna predanog rada svih Međimurki i Međimuraca i zato je slogan ovogodišnjih Dana Međimurske županije u zelenom tonu i glasi “Green is in”. Međimurje je in. Spomen je to na činjenicu da smo prva regija u Hrvatskoj i četvrta u svijetu koja je osvojila nagradu Green Destination i simbol koji ističemo i kojim zahvaljujemo svima koji čuvaju ovaj naš najljepši falačec svijeta. Ove godine, pripremili smo 78 događaja kojima kažemo hvala svim ljudima vezanima za našu povijest, kulturu, za postignuća u sportu, obrazovanju, gospodarstvu… Proslavu završavamo upravo na Dan Europe, jer su europske vrijednosti duboko utkane u naš karatkter.”

Predsjednik Udruge Zrinska garda Đuro Bel govorio je o dijelu programa u organizaciji udruge koju predstavlja naglasivši da će 24. travnja u Riznici biti predstavljena knjiga o obitelji Zrinskih, a tradicionalni mimohod povijesnih postrojbi održat će se 27. travnja.

Humanitarno

Upraviteljica Zaklade solidarnosti Katruža Petra Vadlja istaknula je: “Iznimno me veseli što ovogodišnje Dane Županije otvaramo u humanitarnom tonu. U srijedu, 3. travnja, u Centru za kulturu Čakovec otvaramo izložbu Vuprem oči. Zahvaljujemo Astronomskom društvu Vega na donaciji od 15 prekrasnih, zvjezdanih fotografija. Izložba je prodajnog karaktera, a sredstva idu Katruži za nove cikluse pomoći našim sugrađanima u liječenju i rehabilitaciji. Dobrotvorni program te večeri nastavlja se u 19 sati tradicionalnim koncertom Međimurje v srcu – prijatelji za Katružu. Cijena ulaznice je simbolična 7 eura jer je koncert dar i zahvala svima koji podržavaju rad Zaklade.”

Ulaznice za humanitarni koncert za Katružu, na kojem će nastupiti 14 izvođača, mogu se nabaviti na blagajni Centra za kulturu, kao i u uredu Katruže u Međimurskoj županiji.

I ovogodišnji program obilježavanja Dana Međimurske županije dostupan je putem QR koda, a naljepnice s kodom bit će dostupne u svakom kutku Međimurja. Programski sadržaji mogu se pratiti i putem plakata te objava na internetskim stranicama Međimurske županije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje