Povežite se s nama

Međimurje

Miljenko Horvat: Umjesto da uberem 40 tona jabuka pojeo sam samo dvije!

Objavljeno:

- dana

DONJI KRALJEVEC

Ovogodišnji voćarski sajam u Donjem Kraljevcu održan je u novom terminu, ponudivši niz novina, a dvodnevnu manifestaciju međunarodnoga karaktera posjetio je i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić.

Jedanaesto izdanje Međunarodnoga voćarskog sajma održano je u godini u kojoj je ova grana privrede, osobito proizvodnja jabuka, doživjela gotovo potpunu devastaciju uslijed nezapamćenih elementarnih nepogoda, mraza i tuče. Kakva je zapravo situacija u međimurskim voćnjacima najbolje je opisao načelnik Donjega Kraljevca Miljenko Horvat rekavši da je u svojem voćnjaku, u kojem prinosi dostižu 40 tona jabuka, ove godine ubrao i pojeo tek dva ploda koji su uspjeli odoljeti katastrofalnim vremenskim nepogodama.

Voćnjaci su propali od mrazeva i mjestimice na 30 hektara nasada nije bilo nijednog ploda na stablu. Nažalost, u godinama u kojima voćari ipak ostvare očekivane prinose, radi neorganizirane distribucije u Hrvatsku se uvozi stara jabuka za velike prodajne centre, dok naša propada ili se prodaje na drugim tržištima – naglasio je Horvat dodavši da je daleko lakše jabuke prodati za preradu nego ih kao konzumne čuvati u hladnjačama.

Na njega se tijekom otvaranja Sajma nadovezao ministar Tomislav Tolušić, koji je, kako kaže, čest gost u Donjemu Međimurju.
– Ovaj sajam bitan je ne samo za Međimursku županiju već i za cijelu Hrvatsku. Ministarstvo će ga nastaviti podupirati, a ova je godina definitivno bila teška za proizvođače i organizatore Sajma. Primijetio sam da je među izlagačima najmanje proizvođača jabuka i tom sektoru moramo pomoći, iako smo svjesni da svu nastalu štetu, koja se procjenjuje na 900 milijuna kuna, ne možemo platiti – rekao je Tolušić, koji probleme voćara ne namjerava gurati pod tepih.

– Ja nisam takav ministar – ustvrdio je, obećavši da će se makar i selektivno pomoći onima kojima je proizvodnja voća primarna djelatnost.
– Pomoći ćemo im da prežive ovu godinu kako ne bi posjekli svoja stabla. Tržište nam je i dalje takvo kakvo je i za to smo si sami krivi. Uništavamo jedni druge, otkupljivači proizvođače a trgovci otkupljivače, i nalazimo se u začaranom krugu. Ovako možemo nastaviti još dvije-tri godine, ali tada ovakva priča mora prestati i novim Zakonom osigurat ćemo da voćari mogu normalno živjeti od proizvodnje jabuka – najavio je ministar.

Dobar odaziv

U fokusu Sajma i ove je godine bila promocija voćara i njihovih proizvoda koje su predstavili na brojnim štandovima. U sklopu sajamskih priredbi je prvi put na nacionalnome nivou provedeno ocjenjivanje voćnih vina. Priznanja su dodijeljena petnaestorici proizvođača, a zlatne plakete uručene su  OPG-u Črnčec Radovan te OPG-u Posedi.

“KUPINKO“

U sklopu Sajma je prvi put na nacionalnome nivou provedeno ocjenjivanje voćnih vina. Zlatna plaketa pripala je OPG-u Črnčec Radovan za vina od šljive, ribizla i malina, te OPG-u Posedi za kupinovo vino

Izvor:
Foto:

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje