Povežite se s nama

Kultura

Ravnatelj Mesek zadovoljan brojem, ali i kvalitetom onoga što je Galerijski centar prezentirao lani

Objavljeno:

- dana

REZIME RADA

Nakon što su vrtićka djeca u prosincu okitila 15-ak jelki u programu Čarobna šuma, zatvorena je lanjska sezona Galerijskog centra.

Ovih je dana u istom prostoru otvorena izložba slika Spartaka Dulića. To je treći program, od njih oko 35, koji će ove godine biti prezentirani u Galerijskom centru. Tako će sezona početi novim program Idemo regionalno, jer je Spartak Dulić Vojvođanin iz Subotice. U trenutku otvaranja ove izložbe slika, u Galerijskom centru se još uvijek zbrajaju prošlogodišnji rezultati. Nema tu neke velike matematike.

Galerijski centar lani je odradio 34 programa i za to potrošio manje od 120 tisuća kuna. Ravnatelj Ivan Mesek je zadovoljan brojem, ali i kvalitetom onoga što je Centar prezentirao svojoj publici.

Bez praznog hoda

Lani je Galerijski centar s budžetom od 120 tisuća kuna odradio 34 priredbe. Još su uspjeli i uštedjeti.

Galerijski prostor dio programa odrađuje i u suradnji s varaždinskim festivalima, poput recimo Špancirfesta, Noći muzeja, Baroknih večeri ili Vafija. Dobra je suradnja s Gradskim muzejom Varaždin. – Kad se zbroje gostujući i vlastiti programi, Galerijski centar nema praznog hoda – kaže ravnatelj Ivan Mesek.  
Centar svoj program koncipira putem javnog natječaja u srpnju. – Hvatamo rokove kako bismo mogli program poslati u Ministarstvo – govori Ivan Mesek. Natječaji se objavljuju u popularnim medijima današnjice – na Facebooku, alternetu… – U prosjeku nam se javi stotinjak autora, od kojih izaberem njih oko 25, a ostali programi su rezultat suradnje.

Nedostatak proračuna ne bi trebao omesti rad Galerijskog centra. Iako Grad kao osnivač s oko 75 tisuća kuna pokriva najveći dio troškova, to je redoviti trošak, pa Ivan Mesek vjeruje da i oni ulaze u privremeno financiranje. Istina, niti osnivač niti Centar se još ne snalaze u nejasnim zakonskim odredbama. Zasad se krpaju novcem koji štedljivo uspijevaju sačuvati iz prošle godine. U Galerijskom centru plaćaju umjetnicima koji izlažu. – To je simbolična cifra, ali nevjerojatno mi je da na nekoj izložbi svi zarade osim umjetnika.  – kaže Ivan Mesek. Od pet lanjskih tematskih cjelina, Ministarstvo je pratilo njih tri. S obzirom na situaciju u hrvatskoj kulturi, ravnatelj smatra da je i 25 tisuća  dobivenih kuna dobro.Galerijski centar ove godine sprema i nešto novo. Dani performansa bi se trebali održati u prostoru bivše vojarne u Optujskoj.

– Razmišljamo o većoj priredbi od samih performansa. Bio bi to širi festival, performansi, glazbeni programi, da ljudi četiri dana mogu kampirati ondje, roštiljati, pilo bi se samo craft pivo… Da ne dođu samo pogledati performans i odu doma. To ne bi bio isključivo Festival Galerijskog centra nego bi se udružilo nekoliko inicijativa. Ali sve je to zasad samo skica – kaže Ivan Mesek. On je jako zadovoljan zbog jedne promjene u radu resornog ministarstva. – Redovno smo imali problem jer su rezultate natječaja iz srpnja objavljivali u svibnju sljedeće godine. A programi nisu mogli stajati i čekati, pa smo se morali snalaziti. Ove godine su rezultati došli krajem prosinca – zadovoljan je.
Sviđa mu se i cifra: ove će godine od Ministarstva dobiti tri tisuće kuna više nego dosad, dakle 28 tisuća kuna.

Adresa Galerijskog centra- Sinagoga
Adresa Galerijskog centra na koju se nikad nije uselio je varaždinska Sinagoga. O njezinu preuređenju se već dugo razgovara, ali još uvijek je to samo ruševna građevina, svake godine u sve jadnijem stanju. – Još 2004. godine, od osnivanja, smo na toj adresi, ali recimo samo da je projektna dokumentacija za obnovu bila gotova tek pet godina kasnije. Tada smo rekli da nećemo zaduživati Grad, koji je vlasnik, nego, poučeni iskustvima izvana, odlučili smo pričekati ulazak u Europsku uniju pa se javiti na natječaje EU fondova. Ali došla je kriza i fondovi su prvenstveno poticali projekte vezane uz nova radna mjesta… a kulturu ostavili za bolja vremena.
Iako su arhitekti procijenili da će obnova stajati oko 30 milijuna kuna, Ivan Mesek je siguran da će na kraju i 20 milijuna biti dovoljno.
Na jedinom dosadašnjem natječaju, kojim EU plaća 98 posto troškova, Grad nije prošao. Potom su se šest mjeseci spremali za najavljeni natječaj, koji je potom povučen. Sad treba čekati novi.

Izvor:
Foto:

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje