Povežite se s nama

U fokusu

Ministarstvo uprave odlukom obustavilo referendum u Ivancu!

Objavljeno:

- dana

Ministarstvo pravosuđa i uprave danas je Gradu Ivancu dostavilo Odluku koju potpisuje HDZ-ov ministar Ivan Malenica, a kojom Gradu nalaže da obustavi primjenu Odluke o raspisivanju lokalnog referenduma, objavio je Grad Ivanec na svojoj internetskoj stranici.

Resorno ministarstvo svoju odluku obrazlaže navodom da je u postupku nadzora zakonitosti ocijenilo da Odluka Gradskog vijeća Ivanec o raspisivanju referenduma, „nije u skladu sa zakonom, s obzirom na to da Odlukom nije raspisan referendum o pitanjima iz samoupravnog djelokruga predstavničkog tijela”.

– Politička poruka vladajućih HDZ-ovih elita je i više nego očita: Referendum u Ivancu ne smije se održati jer bi on bio uvod u val referenduma u gradovima i općinama širom Hrvatske, koje su također na nogama zbog činjenice da im je Vlada RH svojom Uredbom oduzela njihove lokalne vodoopskrbne tvrtke zajedno s imovinom te ih prisilila da se pripoje mastodontima, u kojima više neće imati nikakvog utjecaja na donošenje odluka o razvitku vodoopskrbe i odvodnje u svojim sredinama. Zanimljivo je da Ministarstvo uprave svoju odluku pravda zakonskom odredbom da jedinica lokalne samouprave referendum može raspisati samo o pitanjima iz svog samoupravnog djelokruga, a da predmetna (ivanečka) pitanja ne spadaju u pitanja iz samoupravnog djelokruga predstavničkog tijela Grada Ivanca. Točnije, da su distribucija vode i odlaganje otpada već uređeni posebnim zakonima iz djelokruga Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja komu je na čelu HDZ-ov ministar Tomislav Ćorić. Međutim, ne ulazeći u pravne aspekte tumačenja Ministarstva uprave, čini se da je netko, očito žurno ispunjavajući politički dekret s ciljem da se ivanečki referendum „sasiječe“ u korijenu (namjerno?) zanemario sljedeću činjenicu: A to je da se u referendumskom pitanju građane pitalo o tome jesu li za PRIPAJANJE ivanečkih vodovoda i Ivkom-voda kao poduzeća u većinskom vlasništvu Grada Ivanca Varkomu? A pitanje raspolaganja imovinom (stjecanja, otuđivanja, gospodarenja) upravo jesu u samoupravnom djelokrugu JLS-ova; točnije, pitanja raspolaganje imovinom u izričitoj su nadležnosti gradova i općina i to je jasno propisano Zakonom o lokalnoj (područnoj) samoupravi, Zakonom o proračunu i Statutom Grada Ivanca. Iz tumačenja ministarstva sada ispada da je Zakon o vodnim uslugama vrhunaravni zakon u Hrvatskoj, ne samo iznad svih spomenutih zakona, nego i iznad Ustava RH! – stoji na stranici Grada Ivanca.

Odmah je sve komentirao i Milorad Batinić, gradonačelnik Ivanca.

– Ne pada mi na pamet odustati od borbe za ivanečke vodovode, Ivkom-vode i pravo građana da ih se ne zatrpava tuđim smećem! Referendum, doduše, nećemo moći održati, ali budite uvjereni da ću dati sve od sebe kako bismo se oduprli nezapamćenim političkim pritiscima sračunatim na to da pokleknemo i da se građani Grada Ivanca političkim direktivama ponize i srozaju na građane drugog reda! Neću dopustiti da Ivanec postane varaždinsko smetlište, čijim se ljudima usto nameće voda od čijih se karakteristika ljudima diže kosa na glavi! – poručio je gradonačelnik Milorad Batinić uz poruku da će građani o daljnjim koracima i potezima Grada po pitanju zaštite interesa svih građana, biti pravodobno obaviješteni.

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

U fokusu

Gong: “Milanović se ne ponaša kao odgovoran državnik, a Ustavni sud ne djeluje kao čuvar Ustava“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gong smatra da se Ustavni sud svojim loše obrazloženim upozorenjem predsjedniku Milanoviću stavio iznad Ustava.  Ako predsjednik Republike podnese ostavku, ništa ne smije sprječavati izabrane zastupnike Sabora da odaberu Milanovića za predsjednika Vlade.

Tako u jučerašnjoj objavi ove organizacije civilnog društva koja je usmjerena unaprjeđenju demokratskih procesa i institucija te demokratske političke kulture podsjećaju da većina na Ustavnom sudu smatra da je predsjednik svojim sudjelovanjem u kampanji kontinuirao kršio Ustav.

. No Ustavni sud nikad nije donio odluku da je predsjednik kršio Ustav. Dapače, većina ustavnih sudaca ističe kako rezultati izbora nisu na bilo koji način sporni. Nejasno je stoga, kako izostanak bitne povrede može za posljedicu imati drakonsku kaznu koja nije predviđena nijednom odredbom Ustava. Svojim zaključkom prijete uskratom političkih prava Zoranu Milanoviću, i volji zastupnika da biraju tko će biti mandatar – ističu u Gongu.

I dodaju:

„U skladu s njegovom ulogom čuvara stabilnosti državne vlasti, Zoran Milanović morao je dati ostavku na mjesto predsjednika države kada se odlučio sudjelovati u parlamentranim izborima. Predsjednik države to nije učinio nego je čak i najavljivao svoje buduće ministre. Važna ustavna uloga predsjednika jest povjeravanje mandata za sastavljanje Vlade. Kako taj proces može biti nepristran, ako Milanović s pozicije predsjednika pomaže jednoj strani u sastavljanju većine?“

Tvrde i da je Ustavni sud po svojoj već ustaljenoj praksi, na koju su već upozoravali kroz slučaj Markovog trga, propustio kvalitetno i precizno argumentirati odluku.

– I to odluku koja je po svojoj formi upozorenje protiv kojeg nema pravnog lijeka, stoga ni mogućnosti predsjedniku da se eventualno obrati Europskom sudu za ljudska prava. Sud izriče zabrane na temelju paušalnog pozivanja na određene ustavne norme, dok u isto vrijeme navodi da tijekom cijelog predizbornog razdoblja predsjednik svojim ponašanjem nije napravio značajan utjecaj na ishod izbora – zaključuju u Gongu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje