Varaždinski umirovljenici uskoro idu na more, evo kakav je plan puta
Na besplatni izlet u Mošćeničku Dragu u utorak 3. rujna 2024. godine uputit će se čak 375 varaždinskih umirovljenika koji...
DONOSIMO
Popravljanje automobila, traktora ili kamiona i zabijanje golova u mrežu, mladoj 15-ogodišnjakinji Mirjani Bohnec iz Karlovca Ludbreškog sastavni je dio života.
Ova učenica sada već drugog razreda Strojarske i prometne škole u Varaždinu jedina je cura na sjeverozapadu Hrvatske koja pohađa smjer Automehatronike, a uz to strastvena je igračica nogometa.
Kada je upisala Automehatroniku i sjela u razred s još 25 dečki, osjećala se loše jer se nisu mogli priviknuti da je i jedna cura upisala takvo jedno zanimanje koje spaja autoelektriku, automehaniku i autodijagnostiku u jedno.
– No, s vremenom se sve promijenilo, postala sam i predsjednica svog razreda. Čak se događa da ja njima pomažem u popravcima – objašnjava mlada Mirjana, koja je tijekom školske godine odradila 155 sati prakse. Srijedom je imala praksu kod licenciranog obrtnika do kojeg je, kaže, došla nakon što je zamalo odustala od traženja.
Mirjana Bohnec jedina je cura u svom razredu automehatroničara. Ovu je školsku godinu završila s odličnim uspjehom i veseli se sljedećoj, u kojoj će naučiti više o svom zanimanju
– Mama Ivana i ja prošle smo svašta s traženjem mjesta za praksu. Svi obrti koji imaju licencu za primanje naučnika, na pitanje primaju li ih odgovorili su potvrdno. No, čim smo spomenule da sam cura koja želi ići na praksu – svi su me odbili, osim moga sadašnjeg šefa u Diesel servisu “Zlatar”. Tamo i danas pod ljetnim praznicima provodi svoje vrijeme popravljajući mašine traktora, automobila ili kamiona.
– Radila sam servis automobila i mijenjala Bosh pumpe, ispitivala injektore, mijenjala remenje, slagala traktorske blokove, kamione popravljala – objašnjava ova mlada automehatroničarka koja uči na putu kući autobusom.
U školi joj je bilo najzanimljivije kada su nju i razredne kolege majstori od početka učili zavarivanju, jer nitko nije znao ni držati taj stroj u ruci, objašnjava Mirjana. Veseli se i nadolazećoj školskoj godini, gdje je očekuju predmeti poput matematike u struci, tehnike i obrade montiranja, elektrotehnike, upravljanja i regulacije.
– A na kraju prve godine sve smo znali. Na praksi mi je sve lijepo i zanimljivo raditi, a ono što ne mogu – za to postoje dizalice i dobri majstori koji mi pomognu ako nešto ne mogu zategnuti – dodaje.
Osim što se odlično snalazi s automehatronikom, Mirjana se ne boji izazova koje pred nju stavlja njezin najdraži sport – nogomet. Trenutno trenira u Ženskome nogometnom klubu Podravina, u koji je došla nakon što je dvije godine igrala u muškoj ekipi u nogometnom klubu u Karlovcu Ludbreškom.
Prije igranja na desnoj strani obrane u NK Podravina, trenirala je u muškom nogometnom klubu u Karlovcu Ludbreškom
– NK Podravina me pozvao da dođem igrati u žensku ekipu i pristala sam. Igram u obrani na desnoj strani – rekla je Mirjana, koja se nogometom profesionalno bavi od svoje desete godine. Nikad se nije uklapala u neke okvire koje inače zanimaju djevojčice, poput šminke i barbika, objašnjava, već se odmalena igrala loptom, autićima i kamionima.
Kako se NK Podravina natječe u Drugoj županijskoj nogometnoj ligi, u kojoj se nalaze još i klubovi iz Podravskih Sesveta, Koprivnice i Vrbovca, to znači da često mora putovati na gostujuće utakmice i treninge koji se održavaju dva puta na tjedan.
– Kad traje škola, svaki dan dođem oko četiri sata doma, nakon čega napišem zadaću, pomognem u kući i odem na trening – rekla je Mirjana, kojoj takav način života nije težak ni naporan. Naprotiv, kaže da, uz ove obveze, ima i dosta slobodnog vremena, koje provodi s bratom Leonom i sestrom Marinom. Iako je zbog automehatronike i igranja nogometa naišla na negativne komentare vršnjaka, osude i ismijavanja, kaže da je naučila kako se nositi s time.
Mirjana je svaki dan sigurnija da je upisala pravo zanimanje s kojim se želi baviti cijeli život
– Svakog dana sam sve više sigurna da sam upisala pravo zanimanje – dodaje Mirjana. Otkrila nam je i da ne bi mogla obavljati školske obveze, praksu i nogomet bez volje i želje za takvim stvarima kojima se još uvijek malo cura bavi.
Izvor: RT
Foto: Andreja Krobot
U mjesecu listopadu diljem Hrvatske započinje najdugovječnija humanitarna akcija “Solidarnost na djelu” koja se provodi od 1973. i tradicionalno provodi drugog četvrtka u listopadu što ove godine pada 10. listopada. U sklopu akcije volonteri i djelatnici Crvenoga križa prikupljaju pomoć u vidu hrane i higijene, pa tako i u Gradskom društvu Crvenog križa Varaždin.
GDCK Varaždin prikuplja hranu i higijenu, te novčana sredstva za kupnju paketa za djecu u potrebi, osobe starije od 65 godina u samačkom ili dvočlanom kućanstvu, samohrane roditelje, jednoroditeljske obitelji, obitelji s troje i više djece te osobe s invaliditetom.
Prikupljanje se vrši u skladištu GDCK Varaždin (bivša vojarna u Fabijanskoj ulici Varaždin). Prvi dan početka akcije je 10. listopadaod 12 do 16 sati, a sredstava i potrepštine prikupljaju se do kraja mjeseca listopada utorkom od 12 do 16 sati. Građani također mogu uplatiti novčana sredstva na račun posebno otvoren za ovu akciju HR0423600001300191208 (Zagrebačka banka).
U školama na području GDCK Varaždin financijska sredstva prikupljaju se putem novčanih bonova u apoenima od 0,50 € i 1 €. Od tih sredstava škole su u obvezi pomoći učenicima/djeci lošeg materijalnog statusa (nabava knjiga, opreme ili plaćanje izleta). Ostatak sredstava GDCK Varaždin koristi za kupnju prehrambeno-higijenskih paketa za djecu socijalno ugroženih obitelji sa područja djelovanja društva. Cilj humanitarne akcije “Solidarnost na djelu” nije samo prikupljanje pomoći za naše siromašne sugrađane nego i poticanje solidarnosti među svima nama, a posebno među mlađim generacijama.
U nedjelju je u Maruševcu tradicionalno obilježen blagdan Čiselske nedele u organizaciji Općine Maruševec i Kuburaške udruge Maruševec.
Obilježavanje ovog blagdana započelo je budnicom Kuburaške udruge Maruševec kod crkve svetog Jurja u Maruševcu, a kasnije je uslijedilo svečano otvorenje 13. Sajma v Maruševcu kojem su prisustvovali predsjednik Gradskog vijeća Grada Varaždina Lovro Lukavečki zajedno sa direktorom Varkoma Brunom Isterom.
Uz načelnika Općine Maruševec Maria Klapše nazočili su brojni gosti: gradonačelnik Pregrade Marko Vešligaj, načelnik Općine Beretinec Nikola Žganec, načelnik Općine Vidovec Bruno Hranić, predsjednik Općinskog vijeća Beretinca Hrvoje Kapeš, županijski vijećnik Krunoslav Lukačić te mnogi drugi.
Općinski načelnik Mario Klapša prigodnim je govorom pozdravio goste te pozvao sve da posjete izlagače na sajmu i da se podsjete na proizvode koji su se nekad radili.
– Danas slavimo „Čiselsku nedelu“ kroz manifestaciju koja na jednom mjestu okuplja brojne članove civilnog društva i to na onaj tradicionalan način kako su se manifestacije i prošćenja slavile nekada. U Maruševcu držimo do očuvanja kulturne tradicije , našeg identiteta , što je u današnjim užurbanim vremenima važno, a pomalo se i gubi – rekao je Mario Klapša.
Lokalne udruge i OPG-ovi, njih 20-ak predstavilo je svoje proizvode i djelatnosti na Sajmu, a uoči otvorenja Sajma održalo se svečano postrojavanje 19 povijesnih postrojbi i kuburaških udruga s područja Republike Slovenije, kao i Ličko-senjske, Koprivničko-križevačke, Zagrebačke, Krapinsko-zagorske, Međimurske i Varaždinske županije.
– U mojoj mladosti češće su se održavala prošćenja, no drago mi je da Maruševec uspijeva njegovati ovu tradiciju, a to je od velike važnosti za njegove mještane. Možemo biti ponosni na naše kolege diljem županije, a ispred Grada Varaždina uvijek ćemo ih doći podržat – rekao je Bruno Ister te pohvalio manifestaciju.