Povežite se s nama

Međimurje

Mjesec hrvatske knjige: od 15. listopada do 15. studenoga slavimo književnu baštinu

Objavljeno:

- dana

„Kroz stoljeća lokalnog međimurskog tiska” naziv je izložbe koja je otvorena u Knjižnici „Nikola Zrinski“ Čakovec.

Izložba je označila početak aktivnosti koje Knjižnica organizira u okviru obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige, koji traje od 15. listopada do 15. studenoga, a otvorenju je prisustvovao i župan Međimurske županije Matija Posavec.

Predstavljeno je 14 tjednih novina koje su izlazile na tlu Međimurja, kako je rekao autor izložbe i voditelj Zavičajne zbirke „Insulana“ čakovečke Knjižnice Borivoj Radojčić, te dodao:

Povijesni presjek

– Prvi put je napravljen povijesni presjek objavljivanja lokalnih novina u Međimurju u proteklih 130 godina. Prve novine bile su politički tjednik „Medjimurje“ („Megyimurje“/“Muraköz“), nakon kojih su počele izlaziti „Međimurske novine“. Neke od drugih novina koje su izlazile bile su „Glas Međimurja i Zagorja“, „Medjimurski Hrvat“, „Međimurski glasnik“ i „Čakovečki Strički“.

Uz izložbu je predstavljen pretisak knjige dr. Ivana Novaka „Samoodredjenje naroda i Magjari“ povodom stote obljetnice izlaska (1918.), koji je predstavila ravnateljica Knjižnice Ljiljana Križan. Knjigu je dr. Novak započeo pisati još za vrijeme Prvoga svjetskog rata, a svjedoči o borbi Međimuraca za nacionalnu slobodu te je objavljena uz jubilarnu obljetnicu oslobođenja Međimurja i priključenja Hrvatskoj 24. prosinca 1918. godine.

– Budući da se u knjižnicama čuva baštinska građa, odlučili smo da Mjesec hrvatske knjige ima temu i motiv baštine, s tezom da se sami moramo izboriti za njezino očuvanje. Zbog toga ove godine ponovno promoviramo Zavičajnu zbirku. Želimo pokazati kako čuvamo svoju povijest i brinemo o njoj – istaknula je ravnateljica Križan.

Već 23 godine

Mjesec hrvatske knjige tradicionalna je manifestacija koja se organizira od 1995. godine. Pokrovitelj manifestacije je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.
Tijekom mjesec dana (15. listopada – 15. studenoga) nastoji se na državnoj, ali i na lokalnim razinama, što intenzivnije govoriti o knjizi, bilo s gledišta onih koji se profesionalno bave knjigom, bilo onih koji koriste usluge knjižnica, knjižara i slično. Ideja je okupljati na različitim programima sve one koje knjiga istinski zanima.

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje