Povežite se s nama

U fokusu

Mještani naselja Visoko piju zdravstveno neispravnu vodu!

Objavljeno:

- dana

Učenici i djelatnici Osnovne škole Visoko, ali i svi mještani spomenutog naselja, već nešto više od dva mjeseca piju vodu iz slavine koja je mikrobiološki onečišćena.

Naime, Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije još je u studenome prošle godine u Osnovnoj školi Visoko napravio analizu vode za ljudsku potrošnju, a rezultati, koji pokazuju da je voda neispravna za piće, na adresu škole stigli su tek krajem siječnja ove godine.

Ponovna analiza

Ravnateljica Osnovne škole Visoko Nada Horvat objasnila je da, iako su učenici, učitelji i svi ostali djelatnici škole cijelo to vrijeme – nešto više od dva mjeseca, koliko je trajalo ispitivanje vode – pili vodu iz slavine, do danas nisu uočili nikakve probleme štetne za zdravlje. Danas se, kaže, pridržavaju naputaka Zavoda za javno zdravstvo.

– Poslali smo obavijest svim roditeljima djece koja pohađaju školu da od kuće donesu flaširanu ili prokuhanu vodu. U školskoj kuhinji prije konzumacije mi je prokuhamo i nakon toga je zdravstveno ispravna – izjavila je ravnateljica Horvat, dodavši da ovo nije prvi put da nalazi pokazuju neispravnost vode u školi.

Jednom su, podsjeća, istovremeno provedena dva istraživanja, a svako od njih pokazalo je drugačije rezultate o ispravnosti vode. Navela je i da su svi mještani oduvijek upoznati s problemom onečišćenja vode te da to nije ništa novo u Općini Visoko.

Inače, Alma Ježić, voditeljica djelatnosti Zdravstvena ekologija u Zavodu za javno zdravstvo Varaždinske županije, potvrdila je da je onečišćenje vode često u Općini Visoko, odnosno u svim lokalnim vodovima. Naime, uzrokuje ga crpljenje vode iz malih dubina. Tako je prošle godine u Varaždinskoj županiji ispitano 175 uzoraka vode, a njih 26 ocijenjeno je kao zdravstveno neispravno.

No, načelnik Općine Visoko Dragutin Mateković je početkom ovog tjedna obećao da će se voda iz Osnovne škole poslati na ponovnu analizu Zavodu, gdje će se ispitati je li došlo do poboljšanja.

Pojasnio je i zašto dolazi do čestih onečišćenja vode u toj općini. Naime, ona se vodom opskrbljuje s 13 lokalnih vodovoda koje su 60-ih godina prošlog stoljeća izradili sami mještani, a oni se i brinu za njihovo održavanje.

Do problema s onečišćenjem najčešće dolazi tijekom kišnih razdoblja, jer se kišnica miješa s vodom iz vodovoda, a osim čišćenja taloga i kloriranja ne postoji neki drugi način koji bi spriječio miješanje tih voda i onečišćenje.

Na području Općine, navodi Mateković, do naselja Kračevec izgrađena je trasa regionalnog vodovoda, ali mreža nikada nije uređena.

– Od 2003. godine traju pokušaji pripojenja regionalnog vodovoda, ali mještani to ne žele jer će tada plaćati vodu po potrošnji. Općina je 2003. godine pokušala voditi brigu o vodovodima s koncesionarima, ali stav mještana je takav da su lokalne vodovode sami izgradili i da se Općina ne treba miješati u nešto što je privatno – pojasnio je općinski načelnik i dodao da su članovi mjesnih odbora, koji su zaduženi za održavanje lokalnih vodovoda, zamoljeni da očiste bazene s vodom i da je kloriraju.

U posljednje tri godine poslao je dva dopisa Varkomu da ih uvrste u projektiranje i gradnju vodovodne mreže na području Općine. Međutim, ankete su pokazale da ni deset posto mještana nije zainteresirano za taj vodovod.
– Ja ih ne mogu natjerati da se priključe i da plaćaju račune od, primjerice, 200 kuna – dodaje Mateković.

Trenutno Općina razmatra ponudu tvrtke koja se bavi ugradnjom klorinatora u lokalne vodovode, a prioritet je vodovod u naselju Visoko, na koji je priključena Osnovna škola.
– Cijena klorinatora je jako visoka, a najjeftinija verzija stoji nešto više od 30 tisuća kuna, ali problem je i taj da do bazena treba dovesti struju kako bi funkcionirao. Naravno, mještani bi sami trebali prikupiti novce za kupnju klorinatora – veli Mateković.

U budućnosti, jedino zakonsko rješenje vidi u tome da se u Općinu dovede regionalni vodovod i da se svim mještanima ponudi mogućnost priključenja. No, kako je to višemilijunska investicija, a garancija za priključenje mještana ne postoji, pravo je pitanje isplati li se uopće ulagati u vodovod u toj općini.

U fokusu

Niste sigurni na koje biralište sutra trebate izaći? Ovdje provjerite koje je vaše biračko mjesto

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Sutra, 17. travnja, održavaju se parlamentarni izbori. Birališta se otvaraju u 7 sati i moći će se glasovati do 19 sati.

Službena promidžba završila je u ponoć, nakon čega je u Hrvatskoj nastupila izborna šutnja. Na parlamentarnim izborima bira se 151 zastupnik i to u 12. izbornih jedinica. Varaždinska, Međimurska, Krapinsko – zagorska i mali dio Zagrebačke županije pripada III. izbornoj jedinici.

Tako je u našoj izbornoj jedinici predano čak 16 pravovaljanih kandidacijskih listi parlamentarnih stranaka i nezavisnih lista. S obzirom da postoji mogućnost preferencijalnog glasanja, u srijedu 17. travnja, moći ćete zaokružiti bilo koje od 224 ponuđenih imena kandidata. Druga je mogućnost naravno zaokružiti samo broj liste.

Svi oni koji žele provjeriti svoje podatke u registru birača te koje je točno njihovo biračko mjesto mogu to učiniti na posebnim stranicama Ministarstva uprave.

Ukoliko niste sigurni, provjerite na kojoj je adresi vaše biračko mjesto. Popis svih biračkih mjesta po izbornim jedinicama možete pronaći OVDJE.

Nastavite čitati

U fokusu

Varaždinska županija, Mali Bukovec i Bukotermal kreću u realizaciju prve geotermalne elektrane na sjeveru Hrvatske

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinska županija, Općina Mali Bukovec i njihova tvrtka Bukotermal kreću s projektiranjem i ishođenjem dozvola za izgradnju prve geotermalne elektrane na sjeveru i druge u Hrvatskoj.

Bukotermal je, naime, ostvario i posljednji uvjet da se krene u realizaciju ovog najvećeg projekta u povijesti Varaždinske županije: potpisan je ugovor s INA-om o kupoprodaji zemljišta na kojem se nalazi bušotina Lunjkovec-1, čime su riješeni svi imovinsko-pravni odnosi.

– Riječ je o čestici koja je izrazito važna jer se na njoj nalazi bušotina Lunjkovec-1 koja će u proizvodnji električne energije služiti kao utisna bušotina za povrat ohlađene vode natrag u geotermalni rezervoar, odnosno u geotermalno ležište. Riješeni imovinsko-pravni odnosi sada omogućuju projektiranje i ishođenje građevinske dozvole za izgradnju geotermalne elektrane, vrelovoda te pripadajućih naftno-rudarskih, elektro-energetskih i strojarskih objekata. Također, kupnja ovog zemljišta je važna i za projektiranje te ishođenja lokacijskih, naftno-rudarskih i građevinskih dozvola za nove parove proizvodno–utisnih bušotina, jer se upravo na tom zemljištu planiraju dvije nove utisne bušotine – navodi direktor Bukotermala Alen Požgaj.

Ovo važno ulaganje se pokreće nakon što su istraživanja potvrdila da se na eksploatacijskom polju Lunjkovec – Kutnjak na dubini od 2.345 metara nalazi nalazište geotermalne vode topline 142 stupnja Celzija, što je odličan potencijal za proizvodnju električne energije.

Uz proizvodnju električne energije, moći će se koristiti toplinska energija snage oko 90 megavata u agrotermalne svrhe, odnosno za grijanje staklenika i plastenika za proizvodnju cvijeća, voća i povrća.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje