Međimurje sve više prepoznato i kao destinacija za pripreme sportaša
Nakon što su ovoga ljeta pripreme za sportska natjecanja u Međimurju odradili brojni klubovi i reprezentacije iz raznih sportova, ovoga...
Od 665 punoljetnih građana mjesnih odbora Jerovec Gornji i Donji, na čije je adrese Grad Ivanec krajem lipnja preporučenom poštom poslao ankete s pitanjima o tome jesu li za zatvaranje ili nastavak rada odlagališta Jerovec do otvaranja Regionalnog centra za gospodarenje otpadom u Piškornici, u gradsku upravu do kraja kolovoza vraćeno je 415 omotnica s ispunjenim anketama.
U anketi su se 303 građana izjasnila „za“ zatvaranje i sanaciju deponija, 107 „za“ nastavak odlaganja otpada do otvaranja Piškornice, a pet anketa je nevažećih, objavio je Grad Ivanec.
S obzirom na to da čak 73% građana, koji su se odazvali anketiranju, smatra da odlagalište treba zatvoriti, gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić će, kao što je to prethodno i najavio na svim sastancima s građanima Jerovca, Gradskom vijeću na donošenje poslati prijedlog o pokretanju aktivnosti i postupaka za zatvaranje i sanaciju deponija u Jerovcu.
Podsjećamo, svi kapaciteti odlagališta Jerovec koji su bili projektirani za odlaganje i za koje su izdane dozvole, popunit će se tijekom 2025. godine.
Budući da deponij u Jerovcu ima dozvole za rad do popunjavanja raspoloživih kapaciteta (što slijedi tijekom iduće godine) ili do otvaranja Piškornice (koja nije ni sagrađena ni otvorena), time se ispunjavaju zakonom propisani uvjeti za zatvaranje deponija, nakon čega treba uslijediti i njegova sanacija.
Država „za“ nastavak odlaganja otpada
S obzirom na to, potrebno je što prije donijeti odluku o budućem statusu odlagališta – ili ga zatvoriti, što je opcija koju zastupaju Grad i gradonačelnik Batinić, ili na njemu nastaviti odlagati otpad do maksimalnog iskorištenja kapaciteta, što je rješenje koje predlažu Ministarstvo zaštite okoliša i Fond za zaštitu okoliša.
Ovo znači da država predlaže da se na jerovečkom deponiju ponovno otvori već zatvorena i sanirana kazeta te da se na njoj smeće nastavi odlagati najmanje do 2028., kada se predviđa otvaranje Piškornice, a gdje bi se tada odlagao i otpad s područja grada Ivanca, pojasnili su iz Grada.
A nastavak odlaganja otpada opcija je protiv koje se snažno zalaže gradonačelnik Batinić, i to iz više razloga.
Prije svega, smatra da su građani Jerovca dosta trpjeli sva ograničenja i umanjenu kvalitetu života u blizini deponija te da ga konačno treba zatvoriti, sanirati i cijelu tu priču završiti.
Drugo, protivi se prijedloga države da se odlaganje otpada u Jerovcu nastavi sve do planiranog otvaranja Piškornice 2028.godine. Jer ako se zna da su aktivnosti oko njene gradnjepočele još 2003., dakle, prije više od 20 godina, a da gradnja do danas nije počela, temeljem dosadašnjih iskustava i tempa tko može garantirati da će to doista i biti 2028. godine?
Prihvati li Gradsko vijeće Batinićev prijedlog, ono će Ivkomu d.d., tvrtki kojoj je dodijelilo pravo građenja u Jerovcu, predložiti pokretanje postupka za zatvaranje i sanaciju deponija te intenziviranje aktivnosti oko pronalaska novog deponija za odlaganje otpada s područja grada Ivanca.
Iako, slijedom zakonskih odredbi, svaki grad i općina ima obvezu sama za sebe riješiti problem zbrinjavanja otpada, Ivkomu d.d. preporučit će se da pregovore za pronalazak novog odlagališta vodi za cijelo svoje uslužno područje na kome sada zbrinjava otpad, tj. i za područje grada Lepoglave i općina Maruševec, Bednja, Klenovnik i Donja Voća.
Time, naglašava Batinić, Grad Ivanec iskazuje zahvalnost za izraženu količinu solidarnosti koju su mu kod potpisivanja peticije protiv dovoza tzv. varaždinskog smeća u Jerovec i protiv pripajanja vodovoda i Ivkom voda Ivanec varaždinskom Varkomu, iskazali građani ovih JLS-ova, a naročito građani Grada Lepoglave, koji su – na inicijativu tamošnja dva gradska vijećnika – prikupili 2500 potpisa svojih građana.
Cilj radionice je pojasniti svim zainteresiranim građanima uvjete i kriterije za sufinanciranje energetske obnove kuća te način prijave na javne pozive
Općina Maruševec organizira besplatnu radionicu kako bi osigurala da svi zainteresirani građani budu upoznati s uvjetima prijave na nadolazeće javne pozive Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Građani će na radionici dobiti relevantne informacije i upute u mogućnosti ostvarivanja financijskih potpora vezanih uz:
– Javni poziv za poticanje ugradnje fotonaponskih elektrana u obiteljskim kućama te
– Javni poziv za energetsku obnovu obiteljskih kuća.
Naime, podnošenje prijava na Javni poziv za poticanje ugradnje fotonaponskih elektrana u obiteljskim kućama kreće od 4. studenoga 2024. godine. Od toga dana građani će moći prijavu na Poziv podnijeti isključivo elektroničkim putem, unosom podataka i učitavanjem dokumentacije u informacijski sustav eFZOEU.
Također, raspisivanje Javnog poziva o energetskoj obnovi obiteljskih kuća najavljeno je početkom 2025. godine. Poziv će uključivati cjelokupnu energetsku obnovu, od fasada, krovova, ovojnice, a isto tako i pojedinačne mjere ugradnje fotonaponskih elektrana, dizalice toplice, solarne kolektore. Prijave će se podnositi kroz aplikaciju u koju će se građani prijavljivati preko Nacionalnog identifikacijskog i autentifikacijskog sustava (NIAS).
Sudionicima radionice pojasnit će se uvjeti sufinanciranja, s naglaskom na popis potrebne dokumentacije te približiti način prijave, a nakon radionice će građani imati priliku postavljati i konkretna pitanja.
Ne propustite ovu zanimljivu radionicu o nadolazećim javnim pozivima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koja će se održati u petak, 18. listopada ove godine u dvorani Općine Maruševec (Maruševec 6) s početkom u 18 sati.
Za sudjelovanje nije potrebna prethodna prijava.
Od 4. do 10. listopada ludbreški Dječji vrtić Radost, točnije skupina Krijesnice i njihove odgojiteljice Julija Biškup i Sabina Štimac, pridružili su se globalnom obilježavanju Svjetskog tjedna svemira. Kroz razne aktivnosti, polaznici vrtića istraživali su kako svemirska istraživanja i tehnologije mogu pomoći u razumijevanju i ublažavanju klimatskih promjena na Zemlji.
Zaposlenici vrtići projekt su proveli s ciljem upoznavanja djece vrtićke dobi s osnovnim pojmovima iz astronomije i Svemira, te potaknuti njihovu znatiželju o Svemiru. Kroz zabavne, praktične aktivnosti i kreativne metode učenja, djeca su istraživala planete, zvijezde i Svemir na edukativan i zanimljiv način.
-Djecu smo upoznali s karakteristikama putovanja u svemir kroz objašnjavanje pojmova poput rakete, svemirske postaje, centra za kontrolu misije. Naglasak je bio na zanimanju astronauta, izgled opreme, trening, prehrana, kretanje u Svemiru. Također istražili smo i nove pojmove vezane uz svemir, Sunčev sustav, galaksija, crna rupa, meteori, asteroidi, mliječna staza, a također smo ih upoznali s osnovnim karakteristikama pojedinih planeta s posebnim naglaskom na planet Zemlju – rekli su nam u vrtiću Radost.
Kako bi djeci na što jednostavniji način približili cijelu tematiku poslužile su i prigodne priče pa su tako mališani preko „Astronautice Vinke“ doznali više o Sunčevom sustavu i putovanju u Svemir. Dio sobe odgojno-obrazovne skupine preuređen je u svemirsku postaju i prostor je gdje se djeca mogu pretvarati da su astronauti.
-Ova igra bila je važan dio povezivanja učenja s kreativnim razmišljanjem. Djeca su sudjelovala u kreativnoj radionici u kojoj su izrađivali svoje modele Sunčevog sustava. Ovaj praktični pristup pomogao im je da vizualiziraju veličine i položaje planeta u odnosu jednih na druge – kažu u vrtiću.
Korišten je i projektor za zvijezde kako bi se simuliralo noćno nebo. Djeca su bila potaknuta prepoznavati zvijezde i sazviježđa te su naučila važnost Sunca, Mjeseca i zvijezda u našem svakodnevnom životu. Naravno, bilo je tu i pjesama o svemiru, likovnih radionica, a djeca su se okušala i u izradi teleskopa te pokusu lansiranja rakete.
-Djeca su pokazala veliki interes za temu Svemira, često su postavljala pitanja o planetima, astronautima i zvijezdama. Likovne radionice na temu omogućile su djeci da izraze svoju kreativnost, istovremeno učeći imena i položaje planeta. Igre uloga i interaktivne aktivnosti pomogle su u razvoju socijalnih vještina i timskog rada jer su djeca zajedno sudjelovala u “svemirskim misijama”. Sve su planirane aktivnosti i ostvarene, a proučavanje teme Svemira nastavit će se i dalje i proširiti jer je interes djece vremenom postajao sve jači. Projekt je potaknuo njihovu znatiželju i otvorio im umove za koncept Svemira izvan našeg planeta. Obzirom da su aktivnosti bile planirane i provođene kako bi se podupirao razvoj svih razvojnih područja djeteta, možemo reći da je utjecao i na cjelokupan razvoj djece koja su u njemu sudjelovala – ističu u Radosti.
World Space Week Asocijacija (WSWA) je najveća svjetska obrazovna organizacija povezana sa svemirom, pokrenuta od strane Ujedinjenih naroda i Vijeća za miroljubivo korištenje svemira (COPUOS) te Ureda za izvanzemaljske poslove (UN OOSA).
Svjetski tjedan svemira se obilježava svake godine od 4. – 10. listopada, a nacionalni koordinatori rade tijekom cijele godine i pomažu organizatorima događanja te koordiniraju aktivnosti povezane s obilježavanjem Svjetskog tjedna svemira. World Space Week Asocijacija ima nacionalne koordinatore u preko 80 država širom svijeta.