Povežite se s nama

Kultura

Mladi Novomarofčanin Nikola Bolšec: “Čitajući Chestertona ne možete ostati ravnodušni!”

Objavljeno:

- dana

Engleski pisac Gilbert Keith Chesterton (1874. – 1936.) toliko je poznat u svijetu da je i u Hrvatskoj dobio klub svojih štovatelja. Mladi Novomarofčanin Nikola Bolšec, predsjednik Hrvatskoga čestertonijanskoga kluba, nešto je manje poznat, pa je vrijeme da to ispravimo!

O sebi će Nikola Bolšec kratko reći:

– Službeno sam rođen u Varaždinu 1988. godine, no moje pravo mjesto rođenja je Novi Marof, gdje je moja obitelj, moje djetinjstvo i moj zavičaj. Po struci sam magistar filozofije, a po zaposlenju prevoditelj na obiteljskoj televiziji Laudato. Doktorand sam druge godine filozofije na Fakultetu filozofije i religijskih znanosti u Zagrebu, a bavim se pjesništvom i prevođenjem s nekoliko jezika. Živim u Zagrebu.

– Predsjednik ste Hrvatskoga čestertonijanskoga kluba. Možete li našim čitateljima objasniti tko je bio Gilbert Keith Chesterton i kakav je njegov značaj danas, odnosno čime je zaslužio da ste osnovali klub štovatelja koji promiču njegovo djelo, misli i ostavštinu?

– Gilbert Keith Chesterton je engleski pisac s početka 20. stoljeća koji je napisao tisuće eseja i novinskih članaka te stotinjak knjiga: zbirke pjesama, romane, detektivske priče o velečasnom Brownu (poznate i putem televizijske serije koja se nerijetko prikazuje na HTV-u), priče za djecu, drame, biografije te ekonomska, povijesna, teološka i filozofska djela. Ne postoji tema ni problematika koje se nije dotaknuo. Njegov stil je zabavan i jasan, a uz to misaono istančan i dubok, koji progovara i razumu i srcu. Poznat je kao radostan i cjelovit mislilac koji se borio za tzv. malog čovjeka, a protiv svih protuljudskih strujanja svog doba. Najviše je poznat kao branitelj kršćanske vjere jer je pokazao da vjerovati ne znači biti nazadan i zaostao, već pun života i kreativnosti. Čitajući Chestertona ne možete ostati ravnodušni! Zbog toga se nekoliko nas prijatelja početkom 2014. godine počelo okupljati u pivnici uz Chestertonove eseje. Naše prijateljstvo je raslo, a time i ljubav prema Chestertonu. Uvidjeli smo da se radi o originalnom i neponovljivom borcu za čovjeka i vjeru koji je na originalan način odgovorio na sve prigovore, zablude i probleme svog vremena (a koji, očigledno, nisu s vremenom posustali). Zaključili smo da naše doživljaje i razmišljanja moramo podijeliti s drugima. Tako je nastao naš klub!

– Koliko je članova Kluba? Iz kojih su sve krajeva Hrvatske?

– Trenutačno imamo 30-ak članova. Radi se mahom o mlađim ljudima, u dvadesetim godinama: od pravnika, liječnika, kemičara, filozofa i teologa do psihologa, kroatista, anglista i informatičara. Članovi uglavnom dolaze iz Zagreba, ali imamo i dvije „mladice“, odnosno podružnice u Rijeci i Zadru. S našeg sjeverozapada, osim mene, još nemamo članova, ali znam da ondje imamo simpatizere, stoga vjerujem da će se i to promijeniti.

– Koje ste sve aktivnosti dosad proveli?

– Dosad smo organizirali dva međunarodna festivala posvećena Chestertonu, „ChestFest“, s gostima iz Amerike, Rusije, Engleske, Francuske, Italije i Mađarske, te jedan digitalni koronafestival „ChesterShock“. Pokrenuli smo tečaj cjelovitog mišljenja i socijalnog nauka Crkve „Leteća škola“. Organizirali smo i dva hodočašća u Englesku. Također smo u suradnji s dvjema izdavačkim kućama preveli nekoliko Chestertonovih djela. Na koncu, posebno se ponosimo što smo s našim prijateljima iz zajednice JUR organizirali „Doručak u prirodi“ uz koncert klasične glazbe trija Morum za sve građane Zagreba koji se nalaze na periferijama našeg društva.

Izvori poezije

– „Pjesnički anti-natječaj“, koji ste već dva puta raspisali, mnoge je zbunio. Neki su pomislili da se traže svojevrsne „anti-pjesme“. U čemu je poanta, koji je cilj tako koncipiranog natječaja?

– Dosad smo proveli dva „Anti-natječaja“ jer smo uočili da u društvu vlada potreba za pjesmama koje se obraćaju i običnom čovjeku, koje su mu razumljive, a koje su stilski i umijećem zaista vrsne. A ujedno smo se htjeli poigrati tipičnim pozivima na pjesničke natječaje. „Pjesnički anti-natječaj“ je u srži pjesnički događaj koji je proaktivan jer želi pobuditi na stvaranje u duhu čuđenja, ali je i reaktivan jer želi probuditi naše pjesništvo, koje je zatvoreno u autoreferencijalnost, nerazumljivost i samodostatnost. „Pjesnički“ je zato što upućuje na izvore poezije, a „anti-natječaj“ jer je reakcija na tipične književne natječaje. I održavat će se sve dok pjesništvo ne postane važan čimbenik u našim životima. Možemo reći, sve dok pjesme opet ne potaknu neku (duhovnu) revoluciju.

– Gdje vas se može pratiti, kako se može učlaniti u Klub?

– Ponajviše na Facebook stranici „Gilbert Keith Chesterton“ te na istoimenom YouTube kanalu. Posebno pozivam čitatelje da pogledaju našu internetsku stranicu gilbert.hr. Trenutačno ne možemo primiti veći broj članova jer nemamo mogućnosti koordinirati ih. Stoga pozivam sve zainteresirane da poprate našu Facebooku stranicu i da nam se slobodno jave!

Kultura

Denis Peričić u Karlovcu primio svoju 111. književnu nagradu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu na pjesnikov je rođendan, 21. ožujka,
održana svečana dodjela nagrada najboljima na drugom Natječaju „Na tragu pjesnika“,
posvećenom velikom hrvatskom književniku Ivanu Goranu Kovačiću, poginulom u Drugom
svjetskom ratu.

Natječaj je organiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. Varaždinski književnik Denis Peričić dobio je drugu nagradu za pjesmu „Što je preostalo“.

Prema procjeni stručnog povjerenstva, u kojem su bili Mojca Rapo Waite, Bruno Vojvodić i
Nataša Vojnović, prvu nagradu osvojio je Tin Fresl iz Jastrebarskog, a treću Jelena Stanojčić
iz Zagreba.

Na prošlogodišnjem, prvom izdanju ovog natječaja, prvu nagradu osvojio je upravo – Denis
Peričić.

– Nakon prve i druge, volio bih iduće godine dobiti i treću nagradu! Pa da kompletiram te
svoje ‘male Gorane’… Naravno, šalim se, ali nimalo se ne šalim kad kažem da svaka nagrada
vezana uz Goranovo ime zauzima posebno mjesto u mom srcu. Organizatorima i stručnom
povjerenstvu upućujem svoju duboku zahvalnost na ovom priznanju – ističe Denis Peričić kojem je ovo već 111. književna nagrada.

Nastavite čitati

Kultura

Nagrada Porin za zbor Chorus angelicus i Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Glazbena škola u Varaždinu/Facebook

Dodjela 31. po redu glazbene nagrade Porin održana je u subotu, 23. ožujka.

Dvorana u zagrebačkom HoB-u bila je prepuna velikih, dobro poznatih i priznatih imena hrvatske glazbene scene, kao i onih koji „tek kreću“ na svoj glazbeni put. Crvenim tepihom prošetali su nominirani glazbenici zajedno s brojnim poznatim licima koja su se našla na ovogodišnjoj dodjeli u ulozi gostiju ili uručitelja najpoželjnije glazbene statue.

Veliki uspjeh na ovogodišnjem Porinu postigli su Berislav Šipuš i Vojko V sa suradnicima osvojivši po četiri statue Porina. Tri statue Porina pripale su Letu 3 i Tamari Obrovac sa suradnicima, a još jedna posebnost ovogodišnjeg Porina su i čak tri dobitnika u kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe.

U kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe su čak tri dobitnika, a u ovoj karegoriji nagrade su otišle i u Varaždin.

Među dobitnicima je Chorus angelicus, Capella Savaria, Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu, Ivana Lazar, sopran; Tia Pikija, sopran; Sonja Runje, alt; Hugo Hymas, kontratenor; Franko Klisović, kontratenor; Emanuel Tomljenović, tenor; Grga Peroš, bariton; Krešimir Stražanac, bas; Zsolt Kalló; umjetnički voditelj; Capelle Savarie; dirigent: Anđelko Igrec, za skladbu „Johann Sebastian Bach: Muka po Mateju BWV 244“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje