Povežite se s nama

U fokusu

Molitelji pred varaždinskom Bolnicom uporni, no Varaždin i dalje prednjači po broju pobačaja

Objavljeno:

- dana

STATISTIKA JASNA

Iako se nisu okupili u tolikom broju kao ranije, ispred Opće bolnice Varaždin i Opće bolnice Čakovec predstavnici molitvene inicijative 40 dana za život započeli su s molitvama za zaštitu nerođenih. 

Novi „ciklus“ molitve protiv pobačaja, koja u javnosti izaziva brojne kontroverze, trajat će do 2. studenog, a osim u Varaždinu i Čakovcu, održava se još u 26 grada u Hrvatskoj.

Manje namjernih pobačaja, ali smo u vrhu 

Dok molitelji u zadnje vrijeme ispred bolnica mole za zaštitu nerođenih, podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo o pobačajima u zdravstvenim ustanovama u Hrvatskoj 2016. pokazuju da je broj ukupnih pobačaja, kao i legalno induciranih, u padu čak posljednjih 15 godina.  Štoviše, u  tom razdoblju broj namjernih pobačaja smanjio se gotovo tri puta!

Prema objavljenim podacima, u Hrvatskoj je 2000. godine bilo 7.534 legalno induciranih pobačaja, dok ih je 2015. registrirano ukupno 3.002, a prošle godine ih je bilo još manje:  2.520.

U Varaždinu je lani bilo ukupno 407 pobačaja, od tog broja 228 ih je bilo namjernih

Ipak, iako se broj namjernih pobačaja u 15 godina drastično smanjio, Varaždinska i Međimurska županija su po broju obavljenih prekida trudnoća na zahtjev žena i stopi legalno induciranih pobačaja u samom su hrvatskom vrhu.  

Prema objavljenim podacima za prošlu godinu, u Varaždinskoj županiji ukupno su evidentirana 407 pobačaja. Više od polovice tog broja – 228 – bili su namjerni pobačaji.

Više prekida trudnoća na zahtjev žena od Varaždinske županije imaju samo tri županije u Hrvatskoj. To su Primorsko-goranska županija s evidentiranih 299 namjernih pobačaja, Osječko-baranjska sa 246 legalno induciranih pobačaja  i Istarska županija sa 333 prekida trudnoća na zahtjev žena.

No, Varaždinska županija je sa stopom legalno induciranih pobačaja na 100.000 žena fertilne dobi od 608,19,  druga u Hrvatskoj,  odmah iza Istarske županije. Visoku stopu legalno induciranih pobačaja na 100.000 žena fertilne dobi ima i Međimurska županija i ona iznosi  596,59. Time se najsjevernija Hrvatska županija našla na visokom, trećem mjestu u Hrvatskoj.  

U toj je županiji, prema objavljenim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, prošle godine obavljeno  147  namjernih pobačaja. Po broju legalno obavljenih pobačaja na zahtjev žena ispred Međimurske županije su samo četiri županije:  Primorsko-goranska, Osječko-baranjska, Istarska i Varaždinska županija te Grad Zagreb.   

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

U Općini Sračinec moraju se ponoviti parlamentarni izbori

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

DIP je 18. travnja održao konferenciju za medije na kojem su govorili i o nepravilnostima na koje su birači naišli tijekom samih izbora.

Otkrili su kako će se u dvije izborne jedinice izbori ponoviti, piše 24sata.hr.

Riječ je o III. i V. izbornoj jedinici, gdje se utvrđene nepravilnosti.

– Što se tiče III. izborne jedinice, riječ je o Općini Sračinec, a odnosi se na listu kandidata u 12 izbornoj jedinici. Što se tiče V. izborne jedinice, radi se o općini Markušica, tamo je pronađeno više glasačkih listića nego što ih je trebalo biti – komentirao je potpredsjednik Povjerenstva Josip Salapić.

Na tim će se biračkim mjestima izbori ponoviti i to ove nedjelje za predstavnika manjina.

Nastavite čitati

U fokusu

Hajdaš Dončić nedodirljiv po broju preferencijalnih glasova, drugi je Matija Posavec, a treći Stričak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U našoj III. izbornoj jedinici na parlamentarnim izborima 17. travnja glasalo je 218.591 birača, odnosno 62,63 %.

Zanimljivo je pogledati raspored preferencijalnih glasova birača. Da bi kandidati preferencijalno ušli u Sabor morali su skupiti više od 10 posto od ukupnih glasova liste. To ovaj put nije uspjelo nikome iz III. izborne jedinice. Najbliže prolazu bio je Siniša Jenkač, kandidat na listi HDZ-a i partnera koji je s 10 mjesta pokušao ˝uloviti˝ mandat.

Na listi koju predvodi SDP u III. izbornoj jedini najviše preferencijalinih glasova dobio je prvi na listi Siniša Hajdaš Dončić. Cijela lista je dobila 77.793 glasova. Hajdaš Dončić prikupio je 21.765 glasova. Drugi je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar s 5760 glasova, a treći predsjednik Reformista Radimir Čačić s 4960 glasova.

U III. izbornoj jedinici lista koju predvodi HDZ dobila je 58.346 glasova. Varaždinski župan Anđelko Stričak dobio je 9599 glasova, na drugom mjestu je gradonačelnik Novoga Marofa Siniša Jenkač s 4934 glasa, a treći je predsjednik HDZ-a Krapinsko – zagorske županije Zoran Gregurović s 4649 glasova.

Nezavisna platforma Sjever (NPS) dobila je ukupno 25.829 glasova. Najviše njih, čak 16.241, pripalo je Matiji Posavcu. Drugi po broju glasova je gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić s 1502 glasa, a treći gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić s 832 glasa.

U Sabor iz III. izborne jednice prvi put ide i “Možemo”, čija je lista dobila 13.229 glasova. Najviše glasova dobio je nositelj Luka Korlaet, odnosno 1773. Varaždinka Dubravka Novak je druga s 1028 glasova, a treća je Varaždinka Dorotea Strelec s 373 glasa.

Razina države

Nakon prebrojanih 99,43 posto glasova, predsjednik HDZ-a Andrej Plenković osvojio je, kao nositelj liste u I. izbornoj jedinici, 32.874 preferencijalna glasa, a više od njega dobio je Ivan Anušić, prvi na listi u IV. jedinici, osvojivši 37.520 glasova.

U koaliciji Rijeke pravde najviše preferencijalnih glasova osvojio je Siniša Hajdaš Dončić (21.755), Peđa Grbin (19.844), Arsen Bauk (16.733), Boris Lalovac (13.161) i Mišel Jakšić (12.683).

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje