Povežite se s nama

Kultura

Monografija kao svjedočanstvo

Objavljeno:

- dana

Tekstilno školstvo u Varaždinu 1945. – 2006.

Je li Varaždinu potrebno tekstilno obrazovanje – provokativno je pitanje na koje tekstilni stručnjaci imaju jasan odgovor. U jednu ruku, odgovor su dali monografijom Tekstilno školstvo u Varaždinu 1945. – 2006.

Tekstilna industrija proživljava teške dane. Zatvaraju se pogoni, tvornice s dugogodišnjom tradicijom odlaze u stečaj, tekstilni radnici su mahom bez posla. Paradoks, jer potrebe za tekstilom nisu nestale. Pokazati povijest, a time i važnost tekstilnog obrazovanja i industrije koja je, uvjetno rečeno, gradila Varaždin, uspjelo je Društvu djelatnika i učenika Tekstilne škole Varaždin „Tekstilac”. Zajedno s Modernist nakladništvom izdali su monografiju Tekstilno školstvo u Varaždinu 1945. – 2006. To je prva takva knjiga, i zasad jedina, koja opsežno i temeljito prikazuje povijest obrazovanja tekstilnih stručnjaka ovoga kraja od davne 1945. do 2006. godine kada je prestala s radom Škola za dizajn, tekstil i odjeću Varaždin.

Promocija…

Iako dovršena još 2008. godine, ova je monografija, zahvaljujući sponzorima i upornosti autora, nedavno tiskana te će 14. ožujka u 18 sati i službeno biti predstavljena varaždinskoj publici svečanom promocijom u palači Herzer. – Tekstil prati čovjeka od rođenja do smrti – ističe Katarina Baćani, urednica monografije i profesorica u mirovini. Zajedno s uredništvom koje čine Suzana Kutnjak Mravlinčić, Stjepan Stolnik, Božena Grd i Darinka Rajh, imala je pune ruke posla u prikupljanju podataka, fotografija, dokumenata. Zahvaljujući njihovom trudu, čitatelji monografije dobit će uvid u prošlost (ili se prisjetiti tih dana) tekstilnog školstva. – Iako je Tekstilna škola ukinuta, važno je napomenuti da je nastavljena izobrazba dizajnera u sklopu Strukovne škole – napominje Darinka Rajh, predsjednica Društva “Tekstilac” i profesorica.

…i izložba

– U sklopu promocije monografije bit će upriličena i izložba sastavljena od tri tematska dijela – povijesnog, koji će predstaviti dokumente i svjedodžbe, zatim dizajnerskog s presjekom učeničkih radova, te sportskog, koji će prezentirati sportske uspjehe učenika – najavila je Suzana Kutnjak Mravlinčić, jedna od autorica monografije te profesorica stručnih predmeta odjevnog dizajna na Strukovnoj školi. Spomenimo i da se knjigom, koja će se moći kupiti na sam dan promocije, obilježavaju i važne obljetnice – 67 godina od početka tekstilnog školstva u Varaždinu osnivanjem Tekstilne tehničke škole, zatim 65 godina od početka masovnije izobrazbe stručne radne snage za potrebe Varteksa i drugih tekstilnih poduzeća ove regije te 30 godina od početka rada smjera dizajna.

Izvor:
Foto: Siniša Sović

Kultura

Denis Peričić u Karlovcu primio svoju 111. književnu nagradu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu na pjesnikov je rođendan, 21. ožujka,
održana svečana dodjela nagrada najboljima na drugom Natječaju „Na tragu pjesnika“,
posvećenom velikom hrvatskom književniku Ivanu Goranu Kovačiću, poginulom u Drugom
svjetskom ratu.

Natječaj je organiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. Varaždinski književnik Denis Peričić dobio je drugu nagradu za pjesmu „Što je preostalo“.

Prema procjeni stručnog povjerenstva, u kojem su bili Mojca Rapo Waite, Bruno Vojvodić i
Nataša Vojnović, prvu nagradu osvojio je Tin Fresl iz Jastrebarskog, a treću Jelena Stanojčić
iz Zagreba.

Na prošlogodišnjem, prvom izdanju ovog natječaja, prvu nagradu osvojio je upravo – Denis
Peričić.

– Nakon prve i druge, volio bih iduće godine dobiti i treću nagradu! Pa da kompletiram te
svoje ‘male Gorane’… Naravno, šalim se, ali nimalo se ne šalim kad kažem da svaka nagrada
vezana uz Goranovo ime zauzima posebno mjesto u mom srcu. Organizatorima i stručnom
povjerenstvu upućujem svoju duboku zahvalnost na ovom priznanju – ističe Denis Peričić kojem je ovo već 111. književna nagrada.

Nastavite čitati

Kultura

Nagrada Porin za zbor Chorus angelicus i Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Glazbena škola u Varaždinu/Facebook

Dodjela 31. po redu glazbene nagrade Porin održana je u subotu, 23. ožujka.

Dvorana u zagrebačkom HoB-u bila je prepuna velikih, dobro poznatih i priznatih imena hrvatske glazbene scene, kao i onih koji „tek kreću“ na svoj glazbeni put. Crvenim tepihom prošetali su nominirani glazbenici zajedno s brojnim poznatim licima koja su se našla na ovogodišnjoj dodjeli u ulozi gostiju ili uručitelja najpoželjnije glazbene statue.

Veliki uspjeh na ovogodišnjem Porinu postigli su Berislav Šipuš i Vojko V sa suradnicima osvojivši po četiri statue Porina. Tri statue Porina pripale su Letu 3 i Tamari Obrovac sa suradnicima, a još jedna posebnost ovogodišnjeg Porina su i čak tri dobitnika u kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe.

U kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe su čak tri dobitnika, a u ovoj karegoriji nagrade su otišle i u Varaždin.

Među dobitnicima je Chorus angelicus, Capella Savaria, Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu, Ivana Lazar, sopran; Tia Pikija, sopran; Sonja Runje, alt; Hugo Hymas, kontratenor; Franko Klisović, kontratenor; Emanuel Tomljenović, tenor; Grga Peroš, bariton; Krešimir Stražanac, bas; Zsolt Kalló; umjetnički voditelj; Capelle Savarie; dirigent: Anđelko Igrec, za skladbu „Johann Sebastian Bach: Muka po Mateju BWV 244“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje