Povežite se s nama

Međimurje

Moštovi brzo nestali, spašavana su lanjska vina zarobljena u bocama

Objavljeno:

- dana

DALE SI ODUŠKA

Nakon što su Biškupi uz pomoć fiškuša dva dana strpljivo diljem Međimurja blagoslovili prinesene im mošteve na koncelebriranim martinjskim misama, ono najteže tek slijedi. Naime, sada treba žurno spašavati tu kapljicu života koja je silom zarobljena u flaši.

A baš tog posla prihvatila se raspoložena družina okupljena na martinjskoj fešti u Podrumu Štrigova. Domaćini na čelu s Mihaelom plemenitim Frančićem dočekali su goste na vinskoj cesti s finim pečenicama, dinstanim zeljem, mladim vinom, pečenim kestenima i svirkom tamburaškog sastava Zrin.

– Martinjsku feštu u našem podrumu organiziramo po treći put i svake godine na njoj se okuplja sve više vinoljubaca. Atmosfera je prava domaća te je i ulogu biškupa maestralno odradio zamjenik općinskog načelnika Zdravko Sambolčec. Mirisi i okusi Martinja u naš kraj su nam ovaj put doveli i goste iz inozemstva – naglasio je Frančić i odmah se ispravio napomenuvši kako je ipak riječ o gošćama.

Kada smo Slovenke pitali o dojmovima, uglas su pocikivale i povikale: “Neverjetno!“

Naime, do Štrigove je iz Kopra potegnuo autobus prepun slovenskih medicinskih sestara, bez i jednog “brata“. Kada smo ih pitali kakvi su dojmovi, uglas su pocikivale i povikale: “Neverjetno!“ Do dugo u noć veselo je bilo i u obližnjoj kavani Orijent u kojoj su napitnice prašili članovi tamburaškog sastava “Žice“ iz Šenkovca.

– Zahvaljujući gazdarici tu smo često angažirani, ali nam nije lako. Sve to treba izdržati i ostati trijezan makar poskrivečki pijemo gemište – rekao je kroz smijeh Dino Šela. Širenja pajdaštva na urnebesnim martinjskim feštama bilo je u Sv. Martinu na Muri, Murskom Središću, Čakovcu, Nedelišću i drugim mjestima.

 

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje