Mrmić o utakmici koja je odigrana prije točno 23 godine na Poljudu: Varteks tada valjda nije smio pobijediti!

Prije točno 23 godine cijeli Varaždin želio je da NK Varteks stigne do naslova prvaka Hrvatske.

Nogometaši koje je vodio trener Luka Bonačić bili su na korak do uspjeha, no titula je  otišla Croatiji, današnjem Dinamu, čiji je vatreni navijač bio pokojni predsjednik Franjo Tuđman.

Na današnji dan, 12. svibnja 1996. godine odigrana je posljednje utakmica Lige za prvaka 1.HNL u Splitu i varaždinski kraj tresla je groznica. Utakmicu na Poljudu pratilo je čak 3.000 navijača iz varaždinskog kraja, a Varteksu je igrala isključivo pobjeda s obzirom na to da je Croatia već unaprijed upisala sva tri boda protiv Zagreba.

– Uh, već je 23 godine prošlo. Slobodno mogu reći da je to bila najbolja generacija u povijesti Varteksa. Igrali smo najljepši i najbolji nogomet u Ligi. Atmosferu prije odlaska na Poljud teško je opisati – to je bilo takvo zajedništvo – rekao je nam je Marijan Mrmić, tadašnji vratar Varteksa.

Varteks je krenuo u sastavu: Marijan Mrmić, Grgica Kovač, Samir Toplak, Dražen Madunović, Zlatko Dalić, Robert Težački, Dražen Besek, Ivica Bančić, Krunoslav Gregorić, Zoran Brlenić i Davor Vugrinec, dok su drugom dijelu u igru ušli Miljenko Mumlek, Mesud Duraković i Diego Goyoaga.

Bili bolja momčad

U prvom poluvremenu krojača su igrali bolje od domaćih, a dva prekršaja u šesnaestercu braniča Hajduka Damira Vujice nad nogometašima Varteksa glavni sudac nije ocijenio prekršajima za kaznene udarce.

– Tadašnji trener Hajduka bi valjda sudio jednaesterac za nas. Varteks tada valjda nije smio pobijediti, takav je bio dojam iako smo u prvom poluvremenu bilo bolja momčad od Hajduka– naglasio je današnji trener vratara Vatrenih i turskog prvoligaša Bešiktaša.

U drugom poluvremenu Varteks je primio pogodak u 79. minuti. Zabio je Mario Meštrović, nakon što je u igri proveo samo tri minute, koji je lijepim zgoditkom donio pobjedu bilima.

Zagrebačka momčad, povela je već u 49. sekundi utakmice protiv Zagreba i na kraju je uvjerljivo slavila, osvojivši naslov. Za mnoge je tada varaždinska momčad bila prvak, a na glavnom varaždinskom trgu priređen joj je spektakularni doček.