Povežite se s nama

U fokusu

Muka u Vijećnici: sjednice se sazivaju prekasno pa se vijećnici ne mogu dobro pripremiti za temu. Kome je to u interesu?

Objavljeno:

- dana

Kako pročitati s razumijevanjem 500 – tinjak stranica službenog materijala, „izvući“ naglaske te kvalitetno, i argumentirano prigovoriti ili sugerirati najbolja rješenja u interesu građana?

Ovo je pitanje s kojim se varaždinski gradski vijećnici suočavaju od dana kad su prisegnuli da će raditi baš to: ozbiljno i odgovorno zastupati interese Varaždinaca. To im je, žale se, poprilično onemogućeno jer pozivi za sjednice Gradskog vijeća u pravilu stižu u posljednji tren. Riječ je o pozivima za redovne, a ne za izvanredne sjednice.

Tako su, konkretno, poziv za sjednicu održanu 28. ožujka, vijećnici primili pet, odnosno tri  radna dana prije njezina održavanja. To je, smatraju, iskazivanje nonšalatnosti  i neodgovornosti prema gradskim problemima i njihovom rješavanju.

Nonšalantno i nepristojno

Također, kažu, ne rade svi vijećnici u javnim službama od 7 do 15 sati, a u poslovnom svijetu nije uobičajeno – štoviše, nepristojno je – otkazivati ranije dogovorene obaveze u tako kratkom terminu.

Iako je 10. sjednica  prošla relativno „glatko“, bez mnogo pritužbi na dvadesetak točaka dnevnog reda, već samo utvrđivanje kvoruma na njezinome početku otkrilo je da dobar dio vijećnika nije uspio odgoditi obaveze i provesti nekoliko poslijepodnevnih sati u Gradskoj vijećnici, pa su poslali opravdanje za izostanak.

Nije im drago što ne rade ono za što su ih birali – da konstruktivno kroje sudbinu grada – ali ovakva praksa im to znatno otežava.

Upozoravaju da nepravovremeno sazivanje sjednica može imati dalekosežne posljedice. Primjerice, na sjednici se u srijedu, između ostaloga, analiziralo poslovanje grada u proteklom obračunskom periodu i donosile su se odluke o prihvaćanju izmjena i dopuna proračuna za ovu godinu. Više vijećnika nije uspjelo doći na sjednicu, a i oni koji su došli nisu sigurni jesu li “polovili” sve važne brojke u hrpi dokumenata.

Samo materijali o gospodarenju otpadom “težili su” dvjestotinjak stranica.

Riječ je o vrlo kompleksnim stvarima i većina vijećnika, kažu nam,  ne želi sudjelovati u radu Vijeća samo radi kritiziranja, nego aktivno nude konstruktivnu kritiku i time direktno utječu na živote građana.

Nepoštivanje vijećnika

Davor Patafta, vijećnik iz redova Lige za Varaždin, u kratko je vrijeme među kolegama – pobornicima i oponentima vlasti – stekao reputaciju jednog od vijećnika koji pomno prouče materijale pa na osnovu toga predlažu, kritiziraju i sugeriraju.

Međutim, ovakav tempo sazivanja sjednica već mu je drugi put onemogućio njegov posao vijećnika. I to mu smeta:

– Zbog prekratkog roka, tri puna radna dana od primljene mail obavijesti za 10. sjednicu Vijeća do dana održavanja sjednice, te zbog prije dogovorenih drugih obveza ispričavam se ali nisam u mogućnosti prisustvovati današnjoj sjednici.

O istoj sjednici prije mail obavijesti nisam imao od nikoga nikakvu informaciju.

Ujedno ponovo napominjem da takav stil sazivanja sjednica Gradskog vijeća koji se više pretvara u praksu, a manje u nešto što je traženo (i normalno i to od više aktivnih vijećnika) da se termini sjednica GV-a znaju puno ranije, ukazuje na nepoštivanje vijećnika te samog Gradskog vijeća.

Uvjeren sam da skoro svi vijećnici imaju i druge obveze u životu a koje se planiraju više dana ili tjedana unaprijed. Većina nas prezentiramo naš Grad da radi ili želi raditi prema zapadnoevropskim stilovima, No, to je u kontradiktornosti s ovim stilom poštivanja vremena vijećnika i načinom sazivanja sjednica GV-a.

Štoviše, u toj toliko isticanoj Europi iz koje dobivamo i novac,  sjednice u gradovima poput Varaždina – i to tijela grada kao što je Gradsko vijeće – praksa je da se sazivaju od jedan do dva mjeseca prije njihovog održavanja – napisao je Davor Patafta u svom prigovoru mailom nakon primljene obavijesti o zakazanoj sjednici.

Također je zamolio gradsku službenicu Zvjezdanu Horvat neka ga informira o rokovima sazivanja redovnih sjednica Gradskog vijeća, utvrđenih pravovaljanim gradskim aktima.

Potpredsjedniku Gradskog vijeća Davoru Patafti ubrzo je stigao odgovor iz kojeg proizlazi da je “člankom 33. Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj )samoupravi („Narodne novine“ broj 19/13-pročišćeni tekst, 137/15 i 123/17), utvrđeno da se način rada predstavničkog tijela uređuje poslovnikom predstavničkog tijela, sukladno zakonu i statutu”.

Također, člankom 34. istog zakona, utvrđeno je da predsjednik predstavničkog tijela saziva sjednice predstavničkog tijela po potrebi, a najmanje jednom u tri mjeseca.

I na kraju, ono najvažnije – člankom 88. Poslovnika o radu Gradskog vijeća Grada Varaždina („Službeni vjesnik Grada Varaždina“ broj 4/14 i 6/14-ispravak) utvrđeno je da se za redovne sjednice članovima Vijeća dostavlja poziv s prijedlogom dnevnog reda, materijali koji se odnose na prijedlog dnevnog reda i skraćeni zapisnik o radu s prethodne sjednice, u pravilu deset (10) dana prije održavanja sjednice.

U fokusu

Treće poskupljenje cigareta u samo mjesec dana

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Novo poskupljenje cigareta na hrvatskom tržištu, treće po redu od početka ožujka.

Nakon Tvornice duhana Rovinj i kompanije Philip Morris Zagreb, dizanje cijena najavila je i tvrtka  JT International Zagreb, i to za 10 eurocenti po kutiji.

JT je prijavio povećanje maloprodajnih cijena za određene marke cigareta  i prijave maloprodajnih cijena za nove marke pod brandom Camel. Nove cijene stupaju na snagu u srijedu, 3. travnja.

Sobranie će po novome stajati 4,90 eura, Camel 4,30 eura, Camel legend 4,10 eura, Camel compact 4,20 eura, Winston 4,20 eura, Benson & Hedges 4,10 eura te LD 4,20 eura.

Cijene su povećane između 2 i 2,5 posto, ovisno o vrsti cigareta, ali sve su, bez iznimke, skuplje za 10 eurocenti. Za toliko su cijene digli i TDR te Philip Morris. Ima li tu možda posla za Agenciju za zaštitu tržišnog natjecanja?

Izvor: Danica

Nastavite čitati

U fokusu

Većina učenika je ispod osnovne razine znanja hrvatskog jezika: ˝To je zbog novih tehnologija˝

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vinko Filipović, ravnatelj Nacionalnog centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja, komentirao je, među ostalim, rezultate nacionalnog ispita u školama.

Nacionalni ispit iz 2023. pokazao je poražavajući podatak da je u hrvatskom jeziku najviše učenika bilo ispod osnovne razine.

-Djelom je to točno, a to je zato jer se odnosi na pisani zadatak. Zbog suvremenih tehnologija naši učenici se sve lošije pisano izražavaju, ali mi upravo na otme inzistiramo, na učeničkoj pismenosti materinskog jezika. Stvari se neće lako popraviti, na društvenim mrežama učenici, kao i svi mi, komuniciraju skraćenicama i anglizmima – rekao je Filipović u Novom danu na N1 televiziji.

I fizika je imala najgore ocijene.

-To je na državnoj maturi. To je jedan višegodišnji problem jer je ona loše stručno zastupljena u školama zbog tržišta koje je fizičare usmjerilo u neka druga profitabilnija zanimanja. Pitanje je u kojoj je mjeri težina zadataka primjeran usvojenom znanju, a treba uzeti u obzir da je ona izborni predmet i da ju polažu i oni kojima ne polaganje neće donijeti nikakvu štetu, kao što je obveznim predmetima, naveo je.

Filipović kaže da ovi rezultati nemaju nikakav utjecaj na upise u srednje škole, ali da su dobar pokazatelj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje