Vlada je produžila do 18. listopada ove godine rok trajanja posebnih okolnosti koji se odnosi na zastoj u provedbi ovrhe nad novčanim sredstvima građana i fizičkih osoba, kao i na provedbu svih ovršnih postupaka.
Mjera je donesena uslijed okolnosti nastalih zbog koronavirusa.
Prema odredbama Zakona, FINA prestaje s provedbom ovrhe na novčanim sredstvima u odnosu na sve fizičke osobe, a iznimno se ovrha nastavlja u slučaju da fizička osoba ima osnove za plaćanje radi naplate zakonskog uzdržavanja djeteta, druge tražbine kada se ovrha provodi radi namirenja budućih obroka po dospijeću, tražbine po osnovi dospjele, a neisplaćene plaće, naknade plaće ili otpremnine, ako se radi o mjerama osiguranja iz kaznenog postupka te u slučaju ovrhe po računu specifične namjene.
Slijedom navedenog, prema podacima koje je obradila FINA, 30. lipnja 2020. godine 9411 građana nije podmirilo svoje dospjele neizvršene osnove za plaćanje. Dug građana iz osnova iznosio je 823 milijuna kuna. Usporedbe radi, prije koronavirusa, krajem lipnja 2019. godine evidentirana su 256.322 građana s neizvršenim osnovama, a dug je iznosio 16,64 milijarde kuna.
Građani koji žive na području Varaždinske i Međimurske županije i u ovoj su godini opterećeni dugom, pokazuju podaci FINA-e. Ova je agencija objavila podatke za navedeno razdoblje kada se provode samo nužne ovrhe jer je epidemija, a oni pokazuju da je najviše dužnika, i jednako tako najveći iznos njihova duga, u Gradu Zagrebu. U odnosu na ukupan broj stanovnika županije, najviše je građana koji nisu podmirili dospjele neizvršene osnove za plaćanje u Osječko-baranjskoj, Vukovarsko-srijemskoj i Sisačko-moslavačkoj županiji (0,3 %).
Prema broju građana koji nisu podmirili dospjele neizvršene osnove za plaćanje u odnosu na broj stanovnika, izdvajaju se Čakovec, Vinkovci, Vukovar, Osijek, Križevci, Sisak, Pula, Bjelovar, Đakovo, Rijeka i Varaždin s 0,3 % građana.
Sjever
Kada se gleda dug po županijama, stanovnici Varaždinske županije su u većem dugu od Međimuraca. Kako je već spomenuto, prvi su Zagrepčani, stanovnici Varaždinske županije su na devetome mjestu, a Međimurci na 15. mjestu. Na području Varaždinske županije je tako 377 dužnika, a oni ukupno duguju 21,5 milijuna kuna. U Međimurskoj županiji su 243 dužnika, a ukupni dug iznosi 15,4 milijuna kuna.
Analiza građana zbog dospjelih neizvršenih osnova za plaćanje u cijeloj Hrvatskoj prema kriteriju spola pokazala je da je u apsolutnom broju najviše muškaraca, 8036 (odnosno 85 %), dok je žena 1375 (odnosno 15 %). Od 823 milijuna kuna duga na muškarce se odnosi 736 milijuna kuna (udio 89 %), a na žene preostalih 87,4 milijuna kuna (udio 11 %).
Omjer se gotovo može preslikati na Varaždinsku i Međimursku županiju. Naime, od već 377 navedenih dužnika u Varaždinskoj županiji 81 % su muškarci, a u Međimurju na jači spol otpada 86 % svih dužnika do 30. lipnja ove godine.
Iznosi
Prema obrađenim podacima evidentiranima u očevidniku redoslijeda osnova za plaćanje, najveći dio duga na razini države, u iznosu od 437,7 milijuna kuna (bez kamata), odnosio se na dug građana prema građanima kao vjerovnicima. Ovo je očekivano s obzirom na to da je ovrha nastavljena u slučaju da fizička osoba ima osnove za plaćanje alimentacije, druge tražbine kada se ovrha provodi radi namirenja budućih obroka po dospijeću (druga uzdržavanja koja se naplaćuju u rentama) i drugim slučajevima propisanima Zakonom. Dug građana prema cijelom financijskom sektoru (bankama, štedionicama, kreditnim unijama, leasing, factoring i osiguravajućim društvima te tvrtkama čija je djelatnost kartično poslovanje) iznosio je 9,4 milijuna kuna (bez kamata), što je udio od 1,1 %.
Iz analize duga građana prema iznosu duga vidi se da je najviše građana čiji je dug s osnove neizvršenih osnova za plaćanje veći od 50.000 kuna, ali manji od 100.000 kuna.