Povežite se s nama

Međimurje

Na zabavan način učili o ljudima, događajima i znamenitostima Međimurja

Objavljeno:

- dana

Muzej Međimurja Čakovec prvi je put održao zanimljiv ljetni program za djecu pod nazivom „Ljetna muzeologajnica“. Riječ je o ciklusu od sedam radionica koje obrađuju različite teme, povijesne, etnografske, likovne, jezične…

Jedna je održana i u suradnji s Javnom ustanovom za zaštitu prirode Međimurske županije „Međimurska priroda“, te su djeca imala priliku u čakovečkom Perivoju Zrinskih istraživati biljni i životinjski svijet.

Vitezovi i dame

– Sustavno proširujemo našu edukativnu djelatnost, osmišljavamo programe za dječje vrtiće i škole koje prate kurikulum. Muzej tako postaje vrlo važna karika u edukaciji mladih naraštaja.

To je ujedno i idealan način da se populariziraju ljudi, događaji i povijesne znamenitosti Međimurja. Zahvaljujući našim radionicama nema više djeteta koje ne zna tko je tko u obitelji Zrinski, nije čulo legende o Pozoju i Grabancijašu dijaku ili nije naučilo sve o Luji Bezerediju, Starom gradu Zrinskih… Kod nas djeca lakše usvajaju nova znanja jer nema pritiska koji možda stvaraju škola i ocjenjivanje. U muzeju je ipak opuštenija atmosfera – pojašnjava Maša Hrustek Sobočan, ravnateljica, viša kustosica i voditeljica kulturno-povijesnih zbirki Muzeja Međimurja Čakovec.

Program „Ljetne muzeologajnice“ otvorila je edukativno-kreativna radionica „Igrom u prapovijest“ voditeljice Branke Marciuš. Radionica je osmišljena kao program popularizacije arheologije s ciljem upoznavanja djece s najstarijom prošlošću kroz aktivno učenje i kreativnu aktivnost. Slijedile su interaktivno-kreativna radionica „Likovna kreativa – vitezovi i dame“ voditeljice Tajane Vidović i radionica „Priroda u srcu Čakovca“, koju su održale Mihaela Mesarić i Ivana Rojko, djelatnice „Međimurske prirode“.

Ana Šestak, kustosica Povijesnog odjela, održala je edukativno-kreativnu radionicu „Priča jednoga junaka“, na kojoj su djeca kroz priču o sigetskom junaku Nikoli IV. Zrinskom upoznala obitelj Zrinski u Međimurju i njihov obiteljski grb te usvojila osnovna znanja o heraldici, pomoćnoj povijesnoj znanosti koja proučava pravila za sastavljanje grbova. Veselo je bilo i na radionici „Budi kipar kao Lujo Bezeredi“, na kojoj je Erika Nađ-Jerković naučila djecu tko je bio kipar Lujo Bezeredi i gdje se nalaze njegove skulpture, nakon čega su od glinamola izrađivala vlastite minijaturne autoportrete.

Zavičajna povijest

Kustosica etnografskih zbirki Janja Kovač je kroz radionicu „Kaj skriva Stekljena gora?“ djecu upoznala s bajkama te stvarnim i mitskim likovima. U drugom dijelu radionice igrom „Pamtilica“ djeca su spajala značenja međimurskih kajkavskih riječi iz bajke sa slikama. Program „Ljetne muzeologajnice“ zatvorila je radionica „Iz mora riječi – kapljica na dlanu“ voditeljice Ines Virč.

– „Ljetna muzeologajnica“ je svojevrsna uvertira za program radionica koje smo osmislili za cjelokupnu predstojeću školsku godinu i s kojima krećemo od jeseni prema svim međimurskim školama i dječjim vrtićima. Imamo osmišljene programe za predškolsku djecu, učenike od 1. do 4. i od 5. do 8. razreda, kao i za srednjoškolce. Program prati sadržaj školskih udžbenika na temu zavičajne povijesti i kulturno-povijesne baštine Međimurja – zaključila je ravnateljica Hrustek Sobočan.

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje