Povežite se s nama

Međimurje

Muževi mlate supruge i viču im da su “lude kurve“!

Objavljeno:

- dana

APSURD

S nasilnicima i onima kojima je nužno „otrežnjenje“, svakodnevno se susreće dr. med. Živko Miščević, šef Odjela za psihijatriju OB Čakovec, od kojeg doznajemo da je recidivizam ogroman.

– Alkoholičari olako shvaćaju liječenje i misle da je sud pogriješio te da su oni u pravu. Još gore, zadnjih 10 dana imao sam četiri slučaja kada je od strane policijskih službenika žrtva nasilja dovedena na Odjel psihijatrije! To je loše, jer je ona dvostruko stigmatizirana – naglasio je Mišćević, dodavši da su žene u Međimurju žrtve fizičkoga i verbalnog nasilja.

Ni najmanje ga ne iznenađuje podatak da je samo ove godine PU međimurska zabilježila 237 prekršaja nasilničkog ponašanja u obitelji.
– Psihijatrija jedina radi 24 sata, pa neki misle da je tu najbolje zbrinuti žrtvu – a nije. Koliko ih je samo onih kojima nismo pomogli i koliko je onih koje nismo procesuirali – pita se dr. Miščević te dodaje kako nasilnici ne samo da mlate žene, već i urlaju na svoje partnerice da su “lude kurve“!

Psihijatrija jedina radi 24 sata, pa neki misle da je tu mjesto zbrinjavanja

Po njemu, iz statistika i svih spomenutih brojki uopće se ne nazire kolika je “santa leda“ i koji su sve problemi koje donosi alkoholizam. Ova ovisnost odražava se na nasilje u obitelji, posebno prema ženama i djeci.

– Alkohol je legalna droga i paradigma ovisnosti te je vrlo prisutan kod klijenata Sigurne kuće. Postoji kohabitacija između alkohola i osobnosti nasilnika. Svi ti problemi izazivaju enormne društvene posljedice i između ostaloga kreiraju put od disfunkcionalnih, patološki ljubomornih muškaraca do mrtve žene – rekao je ovaj specijalist psihijatar, opisavši pritom “blaži“ slučaj jednoga 32-ogodišnjeg nasilnika. Riječ je o muškarcu s područja Međimurja koji je uspio skupiti 11 godina radnog staža i kojeg su napustile dvije supruge.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje