Povežite se s nama

Kultura

Ne morate biti ljubitelj muzeja da biste voljeli Srijedu u Muzeju – na 100 programa tijekom tri sezone preko 10 tisuća posjetitelja

Objavljeno:

- dana

Srijeda u Muzeju

Kad je varaždinski Gradski muzej u siječnju 2014. prvi put organizirao program Srijeda u Muzeju – na kojoj je gostovao jedan od najvećih donatora GMV-a Vladimir Novak, rođak utemeljitelja Muzeja Krešimira Filića – čak ni oni koji su radili na programu nisu mogli predvidjeti da će njihov projekt niti tri godine kasnije biti nezaobilazno gradsko događanje.

Prije dva tjedna održana je 100. Srijeda u Muzeju. Na tih je stotinu Srijeda, kroz tri sezone, programe posjetilo/odslušalo/odgledalo više od deset tisuća ljudi. Ova je brojka respektabilna i za puno veće sredine, ali varaždinska Srijeda je u Muzej uspjela privući ljude koji inače u njega ne bi nogom kročili. Srijeda je tako uspjela postati kulturnim fenomenom Grada Varaždina. – Slične programe u sličnom obliku i dinamici nemaju ni drugi muzeji, pa su Srijede određeni kuriozum i u Hrvatskoj – kaže Miran Bojanić Morandini, ravnatelj GMV-a, koji je zajedno s Anitom Peričić zadužen za realizaciju Srijeda. 

Prije dva tjedna održana je jubilarna, 100. Srijeda u Muzeju. Prva je održana u siječnju 2014. godine. 

Posjetitelje privlači mozaičnost programa. Na rasporedu su otvorenja izložbi, tematska predavanja, koncerti, književne promocije, razgovori o varaždinskim obiteljima, slike iz gradske povijesti … – Srijede se ne vežu isključivo uz muzeološke i umjetničke teme, već se odabiru i sadržaji koji aktualiziraju brojne kulturološke i umjetničke fenomene, a dopiru i do „rubnih“ područja – veli Morandini. Publika je tako imala priliku čuti nešto i o manje poznatima, često i prešućivanima činjenicama o, primjerice, klimatskim promjenama i medijskoj manipulaciji, vješticama i vampirima… Tema je bila i priča iz života Edgara Alana Poea, i o tome zašto je bio „Čovjek koji se nije smijao“.

Na Srijedi se moglo saznati i što su jeli Habsburgovci, po čemu je tako poznat zagorski puran, kako je počela, razvijala se i završila velika ljubavna epizoda s kraja 19. stoljeća u Hrvatskom zagorju između belgijske princeze i lokalnog zavodnika, o zanimljivom boravku volonterke godine Vanje Matković u sirotištu  u Ugandi, kako rade Stipe Božić i Gorska služba spašavanja…

 Putovanje kroza Srijedu u Muzeju nastavlja se i u ovoj sezoni u istom terminu, s istom dinamikom, s novim programima i sadržajima, a kamo će Muzej i posjetitelje to odvesti, vidjet ćemo! – najavljuje Miran Bojanić Morandini.

Izvor:
Foto:

Kultura

Proširena stvarnost omogućila posjetiteljima da dožive kakav je bio život u dvorcu Trakošćan

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U nedjelju, 21.travnja, u muzeju Dvora Trakošćan održano je uzbudljivo predstavljanje proširene stvarnosti kao novog dodatka stalnom postavu muzeju.

Posjetitelji su s oduševljenjem doživjeli ovu tehnologiju, koja je oživjela povijesni ambijent dvorca. Mnogi su iskoristili priliku za fotografiranje, stvarajući nezaboravne uspomene u ovom jedinstvenom okruženju.

Proširena stvarnost proizašla je iz uspješne suradnje Dvora Trakošćan te poduzeća Delta Reality. Posjetiteljima je omogućeno preuzimanje aplikacije „Oživjeli Trakošćan“ kojom, nakon skeniranja markera u muzeju, mogu vidjeti oživljene prikaze koji dočaravaju kakav je zapravo bio život u dvorcu.

Nastavite čitati

Kultura

Nikola Vudrag izlaže u Europskom kulturnom centru u Veneciji, a izložbu će vidjeti stotine tisuća ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Proteklog tjedna, u Europskom kulturnom centru u palači Palazzo Mora u Veneciji, paralelno s otvorenjem 60. Venecijanskog bijenala, otvorena je izložba “Personal Structures – Beyond Boundaries” u sklopu koje izlaže i varaždinski kipar Nikola Vudrag.

Vudragove skulpture Prometheusa i Atlasa postavljene na samom ulazu u palaču moći će vidjeti tisuće ljudi iz cijelog svijeta koji dolaze posjetiti 60. Venecijanski bijenale, ali i brojne komplementarne izložbe koje će do 24. studenog biti održane u Veneciji.

Izložba Europskog kulturnog centra (ECC) najstarija je takva izložba suvremene umjetnosti koja se održava tijekom Venecijanskog bijenala, a iz godine u godinu privlači sve više posjetitelja. Prema riječima glavne organizatorice izložbe, Sare Danielli, do kraja studenog izložbu će posjetiti oko pola milijuna ljudi.

– Tema ovogodišnje izložbe ECC-a nastoji izraziti složenost izazova globalnih migracija i zamršene mreže nacionalnih identiteta, ali i činjenice kako je svatko od nas pod utjecajem određenih okolnosti i granica koje mora nadići. Rad Nikole Vudraga “Prometheus i Atlas” postavljen na samom ulazu u Palazzo Mora simbolično je i ulaz na putovanje kompletnom temom izložbe koja problematizira suočavanje s granicama koje su nam nametnute. Prometheus i Atlas predstavljaju pobunu protiv nepravde u mitološkom kontekstu i te dvije skulpture, visoke tri metra, na ulazu u Palazzo Mora artikuliraju glavnu poruku izložbe, a to je kako je moguće nadići svoje osobne granice, bez obzira na vanjske pritiske i izazove – istaknula je glavna organizatorica izložbe Sara Danielli.

Vudrag u Veneciji izlaže pod produkcijom Metamorphosis Art Projects s londonskom adresom, a podršku varaždinskom kiparu u Veneciji su pružili i predstavnici Grada Varaždina, gradonačelnik Neven Bosilj i zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković.

– Izuzetno smo ponosni što smo mogli doći u znak podrške izložbi kipara Nikole Vudraga tijekom prestižnog Venecijanskog bijenala. Varaždin je grad koji cijeni kulturu, kreativnost i inovativnost, a imati umjetnika koji je prepoznat na međunarodnoj razini učvršćuje našu predanost razvoju umjetničkih nastojanja Nikole Vudraga, ali i drugih varaždinskih umjetnika. Ovakve izložbe, ne samo da povećavaju ugled našeg grada, već također potiču veze i suradnje koje mogu doprinijeti prepoznatljivosti Varaždina na inozemnoj karti kulture u godinama koje dolaze – rekao je gradonačelnik Neven Bosilj nakon svečanog otvorenja izložbe.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje