Povežite se s nama

Međimurje

Na 58. Međimurskom fašniku u Čakovcu imat ćete prilike vidjeti i korčulansku morešku

Objavljeno:

- dana

U subotu, 26. veljače, od 11 sati na čakovečkom Franjevačkom trgu, uz niz manifestacija koje donosi 58. Međimurski fašnik, Međimurce očekuje atraktivan nastup Hrvatskoga glazbenog društva „Sv. Cecilija“ iz Korčule.

Korčulani gosti KUD-a Mihovljan i Grada Čakovca

Naime, nakon što je KUD Mihovljan u srpnju 2021. u gradu Korčuli održao tri zapažena nastupa, među njima i s članovima HGD-a „Sv. Cecilija“ koji izvodi popularni mačevalački ples morešku, Korčulani uzvraćaju uslugu dolaskom u Čakovec. Ples koji izvode nematerijalno je kulturno dobro Republike Hrvatske i u izvornom obliku već se četiri stoljeća izvodi samo u Korčuli.

Bula i kraljevi

Stoga vas u subotu očekuje jedinstvena prilika izvođenja moreške u centru Čakovca koju će upriličiti 50-ak članica i članova društva, s obzirom na to da se radi o ansamblu plesača i glazbenika. Ples izvode dvije skupine plesača u crvenim i crnim odorama koje se bore za naklonost Bule, vjerenice Bijeloga kralja Osmana, koju je oteo Crni kralj Moro. Desetak parova „moreškanata” u živopisnim kostimima izvode plesne figure i „tuku” se mačevima, ubrzavajući ritam svojih pokreta i uzajamno se natječući u vještini mačevanja u sedam plesnih figura ili „kolapa”, koje završavaju pobjedom Bijeloga kralja i trijumfalnim krugom njegove bijele vojske.

Korčulansko Društvo trenutačno broji oko 120 članova, a od sekcija djeluju moreška, Puhački orkestar, Mala škola glazbe za potrebe Puhačkog orkestra i Mješovita klapa “Sv. Cecilija”. Tijekom proteklih godina, društvo je aktivno djelovalo izvodeći starinsku korčulansku vitešku igru morešku više od 30 puta godišnje u Korčuli, a imalo je i više gostovanja u zemlji i inozemstvu.

Također je više televizijskih kuća te turističkih agencija snimalo nastupe društva za svoje emisije i promotivni program. Puhački orkestar organizira dva koncerta godišnje i više nastupa u prigodama državnih i ostalih svjetovnih blagdana, a sve s ciljem njegovanja tradicije igranja Moreške, promocije grada i Hrvatske.

Ovog puta Čakovec i Međimurje imaju prilike uživati u spoju glazbe, mačevanja i plesa.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje