Povežite se s nama

Život i društvo

Na današnji dan u Ludbregu rođen inž. Rudolf Fizir, naš najveći konstruktor aviona

Objavljeno:

- dana

Fizir, Rudolf (Ludbreg 13. 1. 1891. – Zagreb 11. 11. 1960.) najveći i najproduktivniji hrvatski konstruktor zrakoplova, osnovnu školu započinje u Sopju kod Donjeg Miholjca, a školovanje nastavlja u rodnom Ludbregu. Ni jedan od svojih 18 aviona ne bi konstruirao da nije bilo izdašne stipendije Grada Varaždina osigurane iz zaklade filantropa Ivana Nepomuka Petrovića.

Godine 1901.  godine upisuje Obrtnu školu u Zagrebu kada se (1905.) prvi put susreo sa zrakoplovstvom prateći zagrebačke letove balona Turul. Od 1906. ili 1907. pohađa Višu srednju tehničku školu u Bečkom Novom Mjestu, središtu zrakoplovstva Monarhije, gdje ima prilike pratiti rađanje avijacije.

Školovanje nastavlja na Tehničkom fakultetu u Toulouseu u Francuskoj, no 1911. ili 1912. napušta Toulouse i odlazi u Wismar u sjevernoj Njemačkoj na aerotehničku inženjersku akademiju. Svoj prvi avion, sportski dvokrilac koji je ostao u nacrtima, konstruirao je još kao student 1913. godine. Tijekom Velikog rata, kao apsolvent radi u tvrtci Foker, a godine 1915. stječe diplomu aerotehničkog inženjera.

Rukovodi organizacijom Fokkerove podružnice u Madžarskoj (od travnja do rujna 1916.) te potom radi kao konstruktor u tvrtci Hansa und Brandeburg Fleugzeuwerken u Brandenburgu kraj Berlina. U srpnju je konstruktor u tvrtci Hansa-Lloyd-Werk u Berlinu gdje je dočekao kraj rata. Od studenog 1918. godine radi u autoindustriji u tvrtci Steyer Automobilwerke u Settinu gdje usavršava znanja omotorima s unutarnjim izgaranjem. U domovinu i rodni Ludbreg vraća se 1920. godine.

Kada je nekoliko godina prije Drugog sv. rata Kraljevina Jugoslavija pokrenula licencnu proizvodnju velikih serija vojnih aviona Fizir je prisiljen napustiti radno mjesto šefa Vazduhoplovnog odseka i travnja 1936. godine preuzima tehničko ravnateljstvo tvornice  aviona Ikarus u Zemunu. Početkom Drugog sv. rata 1941. godine Rudolf Fizir seli u Zagreb gdje je primljen u djelatni sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (NDH) s činom dopukovnika.

Na dan 25. studenoga 1941. postaje Glavarom tehničkog ureda i šefom tehničke službe zračnih snaga NDH. Radi na tehničkom ustrajanju i opremanju zrakoplovstva, a kada je uočeno da saveznici neće osigurati opremanje hrvatskog zrakoplovstva zadovoljavajućim letjelicama radi na pokretanju proizvodnje aviona u Hrvatskoj.

Njegovi avioni FP-2 su građeni u Rumi, a započeta serija je završena tek nakon pada NDH. Tijekom Drugog svjetskog rata na Tehničkom fakultetu u Zagrebu osnovao je Zavod za projektiranje zrakoplova gdje je predavao gradnju zrakoplova kao izvanredni predavač.

Pred kraj 1943. godine, sin konstruktora Rudolf Fizir mlađi, pilot Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (NDH), prebjegao je sa skupinom hrvatskih zrakoplovaca u partizane gdje leti kao partizanski pilot. Stradao je već 6. prosinca 1943. godine tijekom njemačko-hrvatske ofenzive kada su ubijena 23 zrakoplovca Prve zrakoplovne baze NOVJ. Konstruktora je gubitak teško potresao, ali je kraj rata dočekao na svojoj dužnosti šefa tehnike u činu pukovnika HRZ. Godine 1946. znanstveni je suradnik Instituta za naučna istraživanja u Zagrebu.

Potom se zaposlio u Industrijskom projektnom zavodu u Zagrebu. Velikosrpska politika ni u ovoj Jugoslaviji nije dopuštala razvoj zrakoplovstva u Hrvatskoj što je nagnalo Fizira na osnivanje vrlo uspješne tvornice motorkotača TMZ u Zagrebu.

Ona je već 1952. godine preseljena u Beograd, a te je godine konstruktor Rudolf Fizir umirovljen zbog bolesti. U mirovini obavlja posao inspektora građanskog zrakoplovstva,

konstruira novi sportski zrakoplov te gradi četverosjednu amfibiju FA-2. Umro je 11. studenog 1960. godine u Zagrebu od upale pluća.

Međunarodna zrakoplovna federacija (Fédération Aeronautique Internationale) posthumno mu iste godine dodjeljuje prestižnu diplomu Paul Tissandier za doprinos svjetskoj aerotehnici i aeronautici što je svojevrsno priznanje za životno djelo u polju zrakoplovstva.

U čast ovog znamenitog hrvatskog graditelja zrakoplova, najvećeg konstruktora međuraća u bivšoj državi, 1960. godine pokrenuto je natjecanje sportskih motornih pilota nazvano  Fizirovim kupom.

Izvor Leonard Eleršek: Homo Volans – rani hrvatski avijatičari

Život i društvo

“Vjerujem da će se gradnja Smart kvarta u V. Toplicama pokazati kao učinkovita demografska mjera”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U ponedjeljak je, 22. travnja, u prostoriji Gradske vijećnice održana 23. sjednica Gradskog vijeća Grada Varaždinskih Toplica. Na Dnevnome redu našle su se četiri točke.

Prva je bila vezana za donošenje odluke o davanju suglasnosti za provedbu ulaganja na području Grada Varaždinskih Toplica na temelju projekta „Prometnice i prateća infrastruktura za stambeno naselje „Smart kvart” u Varaždinskim Toplicama”. Naime, nakon što je u ožujku prošle godine potpisan ugovor o izradi glavnog projekta za ishođenje građevinske dozvole za izgradnju prometnica i komunalne infrastrukture u budućem Smart kvartu, sada je na red došao sljedeći korak.

Grad Varaždinske Toplice će projekt izgradnje prometnica i prateće komunalne infrastrukture u Smart kvartu prijaviti na Natječaj za provedbu intervencije 73.13. „Potpora javnoj infrastrukturi u ruralnim područjima”, a koji je raspisan u okviru strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027.

– Izgradnja Smart kvarta je jedna od naših mjera kojom nastojimo pomoći mladim obiteljima u rješavanju njihova stambenog pitanja. Vjerujem da će se ovaj projekt pokazati kao učinkovita demografska mjera jer će se u budućem novom naselju graditi i dječji vrtić. To će mladim obiteljima sasvim sigurno biti dodatni poticaj za useljavanje u ovaj novi toplički kvart – istaknula je gradonačelnica Dragica Ratković.

Gradski vijećnici također su prihvatili i popis važećih kandidatura za članove Savjeta mladih Grada Varaždinskih Toplica. Naime, Komisija za izbor i imenovanje, nakon što je zaprimila kandidature, obavila je provjeru formalnih uvjeta prijavljenih kandidata i potvrdila da su sve tri pristigle prijave valjane. Tako u Savjet mladih ulaze Jana Huzjak, Lea Rissi i Ivan Bedeković. Gradski Savjet mladih ima tri člana, a bira se na razdoblje trajanja mandata Gradskog vijeća Grada Varaždinskih Toplica.

Nastavite čitati

Život i društvo

Počeo Festival znanosti i Dani otvorenih vrata na Sveučilištu Sjever

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Festival znanosti, koji ove godine kroz stotinjak radionica i predavanja obrađuje temu “inteligencija” otvoren je 23. travnja u Sveučilišnom centru Varaždin.

Prvog dana festivala održan je i Dan otvorenih vrata Sveučilišta Sjever, Sveučilišnog centra Varaždin gdje su učenici, i svi posjetitelji, imali priliku saznati sve o studijskim programima koji se na Sjeveru provode, pričati sa studentima i doživjeti Sjever s druge strane.

Dobrodošlicu svima poželjela je prorektorica za znanstveno umjetnički rad i međunarodnu suradnju Sveučilišta Sjever prof. dr. sc. Anica Hunjet.

– U sklopu Festivala znanosti, koji se održava od 23. do 26. travnja u oba sveučilišna centra, Varaždinu i Koprivnici, održat će se i Dan otvorenih vrata u sklopu kojeg će se predstaviti studijski programi koji se provode na Sveučilištu Sjever. Prvenstveno je namijenjen učenicima srednjih škola, koji će imati priliku i sudjelovati u radionicama. Organizacijom Dana otvorenih vrata cilj nam je predstaviti sve studijske programe koji se izvode na Sveučilištu Sjever te da svaki odjel pokaže širinu i zanimljivom prezentacijom pobudi zanimanje svih koji će ga posjetiti, a kojem je središnja tema “Inteligencija – istaknula je prof. dr. sc. Hunjet.

Kako bi popularizacija znanosti na ovaj način bila moguća, podršku u organizaciji Sveučilištu Sjever daje Grad Varaždin, a u ime varaždinskog gradonačelnika, predsjednik Gradskog vijeća Lovro Lukavečki je istaknuo kako mu je drago što Sveučilište Sjever kontinuirano kroz ovakva događanja promiče znanost na sjeveru Hrvatske, ali i Varaždinu i Varaždinskoj županiji.

Veliku potporu Festivalu znanosti daje i Varaždinska županija, a njen predstavnik Pročelnik županijskog Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr. sc. Miroslav Huđek ustvrdio je kako je za Varaždinsku županiju Sveučilište Sjever izuzetno važno jer većina maturanata s područja županije nastavlja svoje školovanje upravo na Sveučilištu Sjever.

– Kada gledamo sveukupnu situaciju u obrazovanju, možemo reći da Sjever pobjeđuje u Hrvatskoj. Prema podacima Ministarstva znanosti i obrazovanja, upravo je Sveučilište Sjever treće sveučilište po broju upisanih studenata, a naši maturanti su po postotku treći koji nastavljaju daljnje školovanje. Ispred nas je samo Zagreb i Zagrebačka županija. Teško da ćemo mi preskočiti Zagreb, ali svi ostali nam gledaju u leđa i zato vam želim u ime Varaždinske županije da se i dalje tako razvijate – zaključio je dr. sc. Huđek, koji je i službeno proglasio otvorenim Festival znanosti i Dane otvorenih vrata.

U danima koji slijede Sveučilište Sjever će posjetiti više od 1000 djece i mladih koji će kroz razne program u sklopu festivala istražiti tajnoviti svijet inteligencije i zaroniti malo detaljnije u čari znanosti.

Festival svoj program u srijedu, 24. travnja nastavlja u Sveučilišnom centru Varaždin, kada će se održati programi prvenstveno za mlađu populaciju, vrtiće i osnovne škole, dok će vrtićarci i osnovnoškolci iz Koprivnice moći u četvrtak, 25. travnja krenuti u svoja znanstvena istraživanja. Cijeli program završava u petak, 26. travnja u Sveučilišnom centru Koprivnica kada se održava i Dan otvorenih vrata.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje