Povežite se s nama

Međimurje

Na kontinentu Međimurje drugo po broju ostvarenih noćenja tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana, a rekorder je Zagreb

Objavljeno:

- dana

Odlične rezultate i turističke trendove iz prošle godine potvrđuje i turistički promet ostvaren tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana.

Naime, u navedenom je razdoblju, odnosno od 23. prosinca 2022. do 8. siječnja 2023. u Hrvatskoj ostvareno više od 214.000 dolazaka i 594.000 noćenja što u odnosu na blagdane 2021./2022. predstavlja rast od 28 % u dolascima i 19 % u noćenjima, objavila je Hrvatska turistička zajednica. 

– Ovim smo rezultatom vrlo uspješno zaključili prethodnu godinu te u pozitivnom tonu i ozračju ušli u 2023. godinu. Da je tome tako potvrđuje i više od 260.000 noćenja ostvarenih u dosadašnjem dijelu siječnja što u odnosu na siječanj lani predstavlja rast od devet posto. S ciljem zadržavanja ovih pozitivnih trendova pripremamo niz promotivnih aktivnosti, kampanja, prezentacija, ali i sajamskih nastupa. Tako ćemo, uz informativne aktivnosti i kampanje povezane s uvođenjem eura i ulaskom naše zemlje u Schengen, Hrvatsku u siječnju predstaviti na sajmovima u Madridu, New Yorku, Stuttgartu, Düsseldorfu i Utrechtu – izjavio je Kristjan Staničić, direktor Hrvatske turističke zajednice, pohvalivši kvalitetnu i bogatu turističku ponudu brojnih destinacija koje su za vrijeme blagdana i praznika u Hrvatsku privukle brojne inozemne goste. 
 
Dodajmo kako je tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana najviše noćenja ostvareno u Istri (133.000), na Kvarneru (123.000) te u Zagrebu (97.000). U Splitsko-dalmatinskoj županiji je ostvareno oko 60.000 noćenja, u Dubrovačko-neretvanskoj više od 40.000, u Zadarskoj više od 32.000 noćenja, dok je u Šibensko-kninskoj županiji ostvareno više od 17.000 noćenja.

Na kontinentu je najviše noćenja ostvareno u Krapinsko-zagorskoj županiji koja bilježi više od 19.000 noćenja, a zatim slijedi Međimurska s oko 12.000 te Karlovačka županija s oko 10.000 noćenja. Turistička zajednica ne spominje podatke za Varaždin ni Varaždinsku županiju.

– U 2023. godinu smo ušli s boljim rezultatima nego početkom 2019. godine. U ovom trenutku bilježimo 32 % više noćenja, što uključuje i porast od 10 % u kontinentalnom dijelu i to je odličan pokazatelj nastavka rasta potražnje za Hrvatskom te našeg daljnjeg pozicioniranja kao cjelogodišnje destinacije s diversificiranom ponudom visoke vrijednosti. Hrvatska je prema posljednjem istraživanju Europske putničke komisije jedna od najtraženijih destinacija za putovanja u ovom dijelu godine, a taj status želimo zadržati. U našim razvojnim i promotivnim aktivnostima stavljamo naglasak na ponude dostupne tijekom cijele godine te činjenici kako je Hrvatska ulaskom u šengenski prostor i eurozonu još bliža i sigurnija destinacija – poručila je Nikolina Brnjac, ministrica turizma i sporta. 
 
Gledano prema destinacijama, u razdoblju božićnih i novogodišnjih blagdana najviše noćenja bilježi Zagreb sa spomenutih 97.000 noćenja, Opatija s preko 42.000 te Split s gotovo 36.000 noćenja. Zatim slijedi Dubrovnik s gotovo 35.000 noćenja, Rovinj s preko 31.000 i Poreč u kojem je ostvareno gotovo 28.000 noćenja. U Zadru je ostvareno više od 24.000 noćenja, Malom Lošinju više od 19.000, Rijeci gotovo 14.000, dok je u Medulinu ostvareno više od 11.000 noćenja. 
 
Uz domaće goste koji su u navedenom razdoblju ostvarili najviše noćenja, više od 190.000, od stranih turista su najviše noćenja ostvarili Austrijanci, više od 77.000, dok su Slovenci ostvarili oko 62.000, Nijemci više od 55.000 te Talijani više od 37.000 noćenja.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje