U Maruševcu obilježena 125. obljetnica rođenja književnika Gustava Krkleca
Već 25 godina zaredom Maruševčani slave rođendan svom omiljenom pjesniku i sumještanu Gustavu Krklecu. Sve je započelo 1999. godine kad...
Već 19 godina Udruga za popularizaciju njemačkog jezika na području Republike Hrvatske „Europski kulturni krug-EKULT“ uz Osnovnu školu Vidovec te općinu Vidovec organizira Dramske igre na njemačkom jeziku „Theaterspiele“.
To je projekt koji je u ovih 19 godina izrastao u međunarodnu manifestaciju uz jaku potporu i pokroviteljstvo Veleposlanstva Republike Njemačke, Zaklade podunavskih Švaba iz Stuttgarta, Središnjeg ureda za školstvo u inozemstvu pri Ambasadi Republike Njemačke, Austrijskog kulturnog foruma, Grada Varaždina, Županije Varaždinske, Međimurske županije, općine Vidovec te brojnih medijskih pokrovitelja.
Cilj Dramskih igara na njemačkom jeziku je promicanje njemačkog jezika na ovom području, razvoj suradnje između škola, osnovnih i srednjih, i vrtića koji sudjeluju i to ne samo na području Republike Hrvatske nego i na međunarodnoj razini. Cjelokupna manifestacija odvija se u tri dana kroz koje je svakoj dramskoj skupini omogućeno da nastupi sa svojom predstavom na njemačkom jeziku u jedinstvenom prostoru Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu te nije natjecateljskog karaktera.
Osim mogućnost da se sudionici svojom predstavom predstave u okviru Dramskih igara organizirane su i radionice za učenike i učitelje njemačkog jezika na temu „Kommunikationsinitiative: Sprechen, Singen, Spielen, Tanzen „.
Ovogodišnje 19. Dramske igre na njemačkom jeziku će se održati od 30. ožujka do 1. travnja i to na međunarodnoj razini.
Gostujuće grupe i gosti dolaze iz Njemačke, Austrije, Srbije, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Rumunjske, Mađarske i naravno Republike Hrvatske. Prijavljeno je sveukupno 50 grupa sa preko 900 sudionika i to od vrtićkog do srednjoškolskog uzrasta.
U četvrtak, 26. rujna u 13 sati, u Gradskom muzeju Varaždin održat će se izložba Muzeja policije pod nazivom Budi zakon! Jučer – danas – sutra.
Izložba u suradnji Muzeja policije i Gradskog muzeja Vartaždin pruža priliku za istraživanje mnogih aspekata policijskog rada.
S obzirom na brojnost izložaka i veličinu prostora na kojem su raspoređeni, ovo je dosad najveća „policijska izložba” izvan Muzeja policije, na kojoj će posjetitelji moći zaviriti u svijet policijskih tehnika i metoda, od najranije povijesti do suvremenog doba. Kroz nju se prati razvoj redarstvenih snaga na području Hrvatske od 9. stoljeća do danas, s istaknutim ključnim promjenama od sredine 19. stoljeća.
Posebno mjesto pripada Varaždinskoj građanskoj gardi, kao i ulozi policije u Domovinskom ratu, s naglaskom na Specijainu jedinicu policije „Roda” i Hrvatsko društvo logoraša srpskih koncentracijskih logora – podružnica Varaždinske županije. Medu izlošcima je raznolika zbirka oružja, u kojoj su i primjerci hrvatske proizvodnje iz ranih 90-ih godina prošlog stoljeća, kao i oprema i odore te nekoliko policijskih vozila.
U dijelu postava pod nazivom Ljepota lažnog sjaja bit će izložena krivotvorena djela poznatih svjetskih umjetnika i hrvatskih velikana, kao i krivotvorene novčanice, osobni dokumenti i isprave.
Nezaobilazna je i Zagrebačka škola poligrafa, koja je u drugoj polovici 20. stoljeća Hrvatsku postavila na vodeću poziciju u kriminalističkim istraživanjima u bivšoj Jugoslaviji. Na izloženom poligrafu posjetitelji će se imati prilike uvjeriti i kako taj uređaj radi.
Zbirka kriminalističke tehnike bit će predstavljena u prostoru koji simulira mjesto događaja teškoga kaznenog djela, omogućujući posjetiteljima da dožive situacije s kojima se policijski službenici svakodnevno suočavaju.
Dio izložbe posvećen navijačima prikazuje fotografije policijskog postupanja na sportskim natjecanjima, te jasno razdvaja prave navijače od huligana. Izloženi su i zaplijenjeni rekviziti koji nemaju veze sa sportom niti s pravim navijanjem.
Ne propustite priliku i uronite u fascinantan svijet policijskog rada i povijesti!
Nakon ljetne stanke „Srijeda u muzeju“ nastavlja se programom Prošlost Varaždina u filmskim zapisima (II.).
Riječ je o projekciji kratkih filmova snimljenih u produkciji Filmskih novosti u Beogradu na području Varaždina i okolice od kraja Drugoga svjetskog rata do 80-ih godina prošlog stoljeća.
Filmovi su šarolikoga tematskog spektra: od politike, vojske, gospodarstva, sporta, medicine i lovstva pa sve do kulturnih znamenitosti Varaždinske županije. Među njima je i filmski zapis iz 1959. s prikazom Franje Košćeca i njegove zbirke kukaca kao zametka Entomološkog, odnosno kasnije Prirodoslovnog odjela GMV-a.
Projekcija ovih filmova svojevrsni je nastavak programa održanog u ožujku ove godine, kad su prikazani filmski zapisi nastali od Prvoga svjetskog rata do 1945., za što je Gradski muzej Varaždin otkupio prava od Jugoslavenske kinoteke u Beogradu.
Program počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan. Ovom prigodom Gradski muzej Varaždin (ponovno) poziva sve koji imaju stare filmske zapise vezane uz područje Varaždina i okolice da ih donesu u Muzej, gdje će se kao dragocjeni dokumenti prošlosti digitalizirati i sačuvati za buduće naraštaje.