Povežite se s nama

Život i društvo

Na području rijeka Drave i Mure u Varaždinskoj i Međimurskoj županiji 75 ugroženih životinjskih vrsta

Objavljeno:

- dana

Vidra, velikouhi šišmiš, crna roda, sabljarka i jelenak samo su pet od 75 ugroženih životinjskih vrsta koje je sve teže vidjeti na staništima uz rijeke Dravu i Muru.

Zbog toga je nužno osmisliti i provoditi aktivnosti koje će doprinijeti njihovom očuvanju. Glavni je to cilj budućeg Plana upravljanja Regionalnim parkom Mura – Drava i pridruženim zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže, koji izrađuje Javna ustanova Priroda Varaždinske županije zajedno s još četiri županijske javne ustanove.

U Županijskoj palači u Varaždinu 20. travnja je održana radionica u sklopu izrade Plana upravljanja na kojoj su, uz predstavnike javnih ustanova Priroda Varaždinske županije i Međimurska priroda te predstavnike Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, sudjelovali i ostali dionici iz Varaždinske i Međimurske županije koji su svojim radom, djelovanjem ili životom vezani uz područja rijeka Drave i Mure.

– U fokusu izrade ovog Plana upravljanja jest definiranje aktivnosti vezanih uz zaštitu i očuvanje prirodnih, odnosno doprirodnih staništa i vrsta, ugroženih na području Europske unije. Radi se o vodenim i vlažnim staništima, šumskim te travnjačkim staništima, uz koja su vezane i tzv. Natura vrste, za koje se donose mjere s ciljem njihova očuvanja na pripadajućim područjima ekološke mreže. Samo na području rijeka Drave i Mure u Varaždinskoj i Međimurskoj županiji imamo ukupno 75 takvih Natura vrsta. Za sve njih potrebno je kroz provođenje znanstvenih istraživanja utvrditi trenutno stanje te uspostaviti monitoring u cilju praćenja promjena, ali i osmisliti aktivnosti koje će doprinjeti njihovom očuvanju – pojasnila je ravnateljica JU Priroda Varaždinske županije Sanja Kopjar.

U Varaždinskoj županiji je 26 zaštićenih područja prirode i 19 područja ekološke mreže, a zauzimaju 17 posto ukupne površine županije, napomenuo je župan Anđelko Stričak.

– Među njima je posebno značajna i vrijedna rijeka Drava, koju volimo zvati „europska Amazona“. U Hrvatsku utječe upravo u Varaždinskoj županiji, protječe kroz osam općina i područje grada Varaždina te na taj način oblikuje i definira veliki dio naše županije. Ova radionica održava se uoči Dana planeta Zemlje, povodom kojeg se održavaju različite aktivnosti, a svakog se pojedinca želi potaknuti na djelovanje kako bi očuvali Zemlju, naš dom. Stoga je ovo prigoda da još jednom skrenemo pozornost na to koliko je važno da ta prirodna bogatstva očuvamo za buduće naraštaje – rekao je župan Anđelko Stričak, koji je pozdravio sudionike i zaželio im uspješan rad.

U sklopu radionice su predstavljene i s dionicima dopunjene aktivnosti Plana upravljanja, a koje su definirane tijekom ranije održanih dioničkih radionica i sastanaka radnih grupa. Cilj svih aktivnosti jest buduće učinkovito upravljanje područjem Regionalnog parka Mura – Drava, koji je prvi proglašeni regionalni park u Hrvatskoj.

– Zaštićen je prije punih 12 godina, a prostire se na površini većoj od 87.000 hektara te se  proteže kroz čak pet hrvatskih županija. Još 2012. godine UNESCO je proglasio hrvatsko-mađarski Prekogranični rezervat biosfere Mura – Drava – Dunav, a 2013. ovo je područje postalo i sastavni dio ekološke mreže Natura 2000. Konačno, krajem 2021. UNESCO je proglasio i prvi Petodržavni rezervat biosfere Mura – Drava – Dunav, koji je ujedinio sve već postojeće rezervate biosfere na području Austrije, Slovenije, Hrvatske, Mađarske i Srbije. Time je rijeka Drava u Varaždinskoj županiji postala dio najvećeg zaštićenog riječnog područja u Europi – podsjetila je Sanja Kopjar.

Aktivnosti planirane u sklopu Plana upravljanja provodit će se u idućem desetogodišnjem razdoblju da bi se u što većoj mjeri pratilo i unaprijedilo stanje ciljnih Natura vrsta. Riječ je o čak 42 vrste ptica (samo neke od njih su crna roda, bregunica, vodomar, crvenokljuna i mala čigra), 15 vrsta riba (poput gavčice, piškura, plotice, mladice, crnke, bolena, sabljarke), 10 vrsta beskralješnjaka (leptiri mala svibanjska riđa, danja medonjica i kiseličin vatreni plavac, vretenca istočna vodendjevojčica, rogati regoč i veliki tresetar, saproksilni kornjaši jelenak, grimizna plosnatica i hrastova strizibuba), četiri vrste sisavaca (vidra, dabar, velikouhi šišmiš i širokouhi mračnjak) te četiri vrste vodozemaca i gmazova (crveni mukač, veliki vodenjak, veliki panonski vodenjak i barska kornjača).

Dodajmo i da je obveza izrade i donošenja planova upravljanja područjima ekološke mreže i/ili zaštićenim područjima propisana odredbama Zakona o zaštiti prirode, a donošenje Plana upravljanja Regionalnim parkom Mura – Drava i pridruženim zaštićenim područjima i područjima ekološke očekuje se do srpnja ove godine. Plan upravljanja izrađuje se u okviru velikog projekta pod nazivom „Razvoj okvira za upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000“, čiji je nositelj Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, a financiran je iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.

Život i društvo

Jurjevo u Mađarevu uz izložbe, koncerte i predstave

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župa sv. Vida i sv. Jurja mučenika u Mađarevu slavi svog nebeskog zaštitnika u utorak 23. travnja 2024. a ove godine ujedno i dvjestotu obljetnicu izgradnje sadašnje crkve.

Za tu prigodu pripremat će se trodnevnicom koju će predvoditi vlč. Ivica Puškadija st. župnik u Starigradu kraj Koprivnice, a nakon slavlja svete mise od 18 sati, svakodnevno će biti kulturni program.

Tako će u subotu 20. travnja na platou ispred crkve KUD Prigorje iz Križevaca održati koncert tradicijskih pjesama i napjeva.

U nedjelju 21. travnja u crkvi će biti koncert klasične glazbe „Častimo te Jurju sveti…“ na kojem će nastupiti mezzosopranistic Iva Krušić, tenor Mario Bokun, sopranist Marko Antolković, basbariton Boris Beus uz klavirsku pratnju i umjetničko vodstvo Helene Borović.

Dramska družina “Ozana” iz Visokog izvest će dramsko-scensko uprizorenje legendarnog životopisa svetog Jurja uz pedagoško-umjetničko vodstvo Tibora Martana u ponedjeljak 22. travnja, također u crkvi nakon svete mise.

Na samo Jurjevo u utorak 23. travnja mons. Bože Radoš predslavit će svečano euharistijsko slavlje s početkom u 18 sati. Sat vremena ranije prethodit će otvorenje etnografske izložbe „Kinč poveda jurjevsku pripovest“ u PŠ Madžarevo. Autor izložbe i postava je etnolog Tibor Martan, a nakon svete mise bit će koncert Klape sv. Mihovil.

Nastavite čitati

Život i društvo

Pridružite se velikom ekološkom projektu Rezolucija Zemlja i ove subote dođite na varaždinski Motičnjak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Projekt Večernjeg lista Rezolucija Zemlja pokrenut je u prosincu 2021. Od tada je postao najveći ekološki projekt u povijesti Hrvatske u kojem je do sada sudjelovalo više od 38.000 volontera, u 147 akcija čišćenja skupljeno je više od 380 tona smeća i 750 tona recikliranog papira.

Čistećim medvjedićima je pripala čast da u sklopu Rezolucije Zemlje 2022. organiziraju prvu akciju čišćenja. Varaždinski ogranak Čistećih medvjedića pridružio se prošle godine kad su počistili područje Cirkovečke i Belih kipa.

U subotu, 20. travnja, čistit će se područje oko jezera Motičnjak, a planirani početak akcije je u 10  sati. 

Okupit će se na plaži kod šume Motičnjak, a na točno mjesto parkinga dovest će vas google maps koordinate:https://maps.app.goo.gl/6ymbH4QoVgJKgXJV9

Sve sudionike podsjećaju da se adekvatno odjenu i ponesu vlastite bočice s vodom. 

U slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta termin akcije se pomiče, a sve aktualne informacije o ovoj i ostalim akcijama čišćenja i druženjima volontera Čistećih medvjedića pratite u Facebook grupi Čisteći medvjedići – Kontinentalna Hrvatska – grupa za dogovore.

Uz grupu za dogovore Medvjediće možete lajkati i zapratiti na Facebooku, Instagramu, LinkedInu i njihovoj webstranici.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje