Smotra puhačkih orkestara Varaždinske županije u nedjelju u Lepoglavi
Već 18. Smotra puhačkih orkestara Varaždinske županije održat će se u Lepoglavi ove nedjelje. 23. travnja, s početkom u 16:30...
U subotu i nedjelju, 4. i 5. veljače 2023. godine, u 17 sati (subota) i 10 sati (nedjelja) na sceni Gllugl Centra za mlade i nezavisnu kulturu u Varaždinu gostuje lutkarska predstava „Najbolji prijatelji“ karlovačkog Zakon teatra.
„Najbolji prijatelji“ lutkarska je predstava koja govori o prijateljstvu, samoći i potrazi za srodnom dušom.
Ovo je topla i duhovita priča o osamljenom zmaju kojeg se svi boje, dok on na svoj pomalo nespretan način pokušava pronaći prijatelje. Kroz ovu zabavnu i toplu priču najmlađima se šalje poruka o prijateljstvu koje nadvlada sve razlike i teškoće koje nas prate u životu.
Originalnost ove predstave su likovi od balona koji se kreiraju tijekom predstave i animiraju po principu lutke. Predstava se izvodi u lutkarskoj tehnici crnog kazališta, što znači da publika ne vidi lutkare-animatore, nego samo likove od balona.
Zbog specifične tehnike izvođenja česti komentari na predstavu su da je poput animiranog filma. Predstava je namijenjena najmlađem uzrastu, ali prema dosadašnjim iskustvima obožavaju je i odrasli.
Prati je originalna glazba Tina Tonkovića koja ima i ulogu glumca u ovom scenskom djelu. Predstava je neverbalna te je razumljiva svima.
Ova je predstava do sada odigrana više od sto puta. Pogledalo ju je više od 20.000 gledatelja ne samo u Hrvatskoj već i u Kini, Azerbajdžanu, Poljskoj, Litvi, Turskoj, BIH, Italiji i drugdje, a gostovala je i na 33 festivala.
Autori predstave su Giulio Settimo i Peđa Gvozdić, višestruko nagrađivani lutkari i redatelji, koji i izvode predstavu.
Ulaznice po cijeni od 5 eura mogu se rezervirati putem e-maila [email protected] ili kupiti pola sata prije početka izvedbe na ulazu u dvoranu.
Varaždinski Muzej anđela prvi je i jedinstven tematski muzej u regiji, koji u gradu postoji od 2011. godine.
Dom je to brojnim slikama bajkovitoga varaždinskog slikara Željka Prsteca, koji je vizure anđela ponad baroknoga grada naprosto uselio pod krovove prvoga hrvatskog glavnog grada. Muzej anđela dom je brojnim umjetninama nastalima u mislima umjetnika koji sa sjetom i poštovanjem gradi budućnost protkanu prošlošću stare barokne jezgre. Nastali su tako umjetnički radovi koje u Muzeju anđela redovito traže posjetitelji. Desetljeće već ovaj muzej krije nešto vrlo impresivno – na stotine malih bića, naoko nevidljivih, koja pričaju priče iz prošlih vremena. Anđele, manje i veće, sa svih strana zemaljske kugle. No, krenimo redom.
U prostoru Muzeja redovito se odvijaju različita događanja koja za cilj imaju predstavljanje Varaždina kao grada u kojem spavaju anđeli. Muzej anđela 10 godina prikuplja anđele iz cijeloga svijeta te je tako stvorio zbirku od nekoliko stotina različitih anđela. Posjetitelji Muzeja, građani grada kao i domaći i strani turisti, te ljudi koji nikada nisu posjetili Muzej anđela, doznavši za projekt prikupljanja anđela, svoje anđele dostavljaju poštom i raznim dostavnim službama. Na taj je način Muzej anđela od anonimnih ali i poznatih donatora stvorio zavidnu zbirku, koja broji više od 700 anđela koji sa sobom nose svoju ili priču donatora, priču zemlje iz koje dolaze, vjersku ili pak priču strastvenih sakupljača – ljubitelja umjetnosti, od kojih neki iz svoje kućne zbirke anđela ustupili i više od 100 komada ovih tajnovitih bića. Drugi pak su Muzeju anđela ručno izradili i dostavili anđele od različitih materijala, veličina i oblika. Kako bi svaki od doniranih anđela dobio svoje zasluženo mjesto u vitrini Muzeja, i kako bi posjetitelji mogli pročitati najzanimljivije priče, organizirana je izložba anđela pod nazivom „Mjesto u kojem spavaju anđeli cijeloga Svijeta“.
Muzej anđela ovaj je projekt od značaja za očuvanje i razvoj kulture grada prijavio na natječaj za dobivanje sredstava od Varaždinske županije, a Županija je tako prepoznala i financijski nagradila ovu jedinstvenu priču, omogućivši Muzeju anđela dodatnu potporu u kvalitetnoj promociji kulturnog sadržaja par excellence.
Naime, iako je Muzej anđela sam po sebi nezaobilazno mjesto posjeta za ljubitelje umjetnosti i anđela iz cijeloga svijeta, izložba ovakvog sadržaja zasigurno javnosti predstavlja jedinstven doživljaj u kojem anđeli pričaju svim jezicima Svijeta i ne rade razliku među ljudima bez obzira na nacionalnost ili vjeru, što jest jedan od ciljeva ovoga projekta. Zahvaljujući sredstvima iz programa javnih potreba u kulturi Varaždinske županije u 2023. godini, ova zanimljiva izložba sada je postavljena na puno većem prostoru nego ranije, a za pojedine anđele ispisana je priča dostavljena od strane donatora.
Otvorenje izložbe i vođenje programa povjereno je vlasniku Muzeja anđela i osnivaču ovoga jedinstvenog bajkovitog Muzeja Željku Prstecu koji je svoje slikarstvo proteklih desetljeća predstavio hrvatskoj i svjetskoj javnosti čvrsto se tako pozicionirajući na karti poznatih i priznatih hrvatskih umjetnika – slikara. Izložba je postavljena u posebnim vitrinama, a posjetitelji svoje doživljaje i dojmove upisuju u knjigu dojmova.
Samo je otvorenje izložbe „Mjesta gdje spavaju anđeli cijelog Svijeta“ upriličeno uz 13. rođendan Muzeja anđela, uz pripomoć živih anđela i uz nezaobilazni „Ajngelekov napitek”, dok će fotografije ove svečanosti biti korištene prilikom izrade prigodnog kataloga, i u digitalnom obliku.
A anđeli? Oni su različitih oblika i dimenzija, izrađeni od različitih materijala. Izloženi su na način da je svaki anđeo postavljen na svoje posebno zasluženo mjesto i uz istaknutu priču kao poruku posjetiteljima. Donacije su u Muzej pristigle sa brojnih kontinenata i različitih zemalja, iz SAD-a, Australije, Singapura, Japana, Turske, Škotske, Nizozemske, Njemačke, Irske, Kine, Mongolije, Rumunjske, sa Malte, Cipra, Kube, i brojnih drugih. Anđeli se pažljivo čuvaju, te su arhivirani i popisani, a obzirom da kontinuirano pristižu nove donacije djelatnici Muzeja ozbiljno promišljaju o usklađivanju djelatnosti Muzeja sa Zakonom o muzejima kao i skorašnjem dodatnom proširenju izložbenog prostora.
Izložba „Mjesta gdje spavaju anđeli cijeloga Svijeta” može se razgledati svakodnevno u radno vrijeme Muzeja sve do kraja 2023. godine.
U četvrtak, 25. svibnja, u varaždinskoj Gradskoj knjižnici i čitaonici „Metel Ožegović“ održana je svečana dodjela književne nagrada Mladi Krleža 2023.“
Radi se već o trećoj dodjeli te vrijedne nagrade koja se dodjeljuje po „Natječaju za neobjavljene rukopise mladih autora iz Varaždinske i Međimurske županije – do 35 godina – koji literarno, umjetničko-kreativnim diskursom, progovaraju o suvremenosti, stvaralački i tematski analiziraju aktualnost u najširem smislu tog pojma ― kulturno, društveno, ekološki, civilizacijski…“.
Ovogodišnja dodjela održana je u posebno svečanom ozračju jer će 7. srpnja biti točno 130. rođendan Miroslava Krleže, našeg najvećeg književnika koji ima neupitno varaždinsku/međimursku obiteljsku genezu.
Dobitnik nagrade za 2023. godinu (tiskani/publicirani rukopis) je Ivančan Ivan Goran Žunar za zbirku pjesama „Zrenje“.
Knjigu su, uz autora Ivana Gorana Žunara, predstavili Robertino Bartolec, dr. sc. Kristina Slunjski i Jura Ruža.
Organizatori Književnog natječaja „Mladi Krleža“ su Modernist nakladništvo i Književni salon Korzo, koji zahvaljuju svim kandidatima, njihovom trudu te darovitosti glede pristiglih rukopisa.