Povežite se s nama

Život i društvo

Na stotine starijih ponekad jedino komunicira s – gerontodomaćicama

Objavljeno:

- dana

Epidemiološka situacija posljednjih je nekoliko tjedana izmijenila svačiji način života, a uvelike je pogodila i osobe starije životne dobi, nepokretne i bolesne, odnosno sve one koji pripadaju skupini socijalno ugroženih. Mnogi od njih, i otprije, jedini kontakt na dnevnoj ili tjednoj bazi ostvaruju s – gerontodomaćicama.

Zapošljavanje

Potaknuti reakcijom čitatelja koji se požalio na to da su one ponekad „Katice za sve“ i obavljaju poslove koje im nisu u opsegu posla, odlučili smo istražiti koliko ih ima na području Varaždinske županije te kako je organiziran njihov način rada.

Naime, iz Ministarstva rada i mirovinskog sustava doznajemo da su još u lipnju 2017. godine objavili otvoreni trajni Poziv na dostavu projektnih prijedloga „Zaželi – program zapošljavanja žena“, ukupne vrijednosti više od milijardu kuna, kojim se omogućava zapošljavanje žena-pripadnica ranjivih skupina te im se istovremeno osigurava i dodatno obrazovanje, i to za zanimanja koja su deficitarna u njihovoj lokalnoj zajednici. Ujedno se potiče socijalna uključenost i povećava razina kvalitete života krajnjih korisnika o kojima će zaposlene žene skrbiti.

Pozivu su se odazvali i subjekti iz Varaždinske županije te je, prema podacima iz ugovora po projektima u okviru Poziva „Zaželi“, putem šest projekata ukupne vrijednosti 17,9 milijuna kuna ugovoreno zapošljavanje 108 žena koje rade na poslovima potpore, podrške i brige o 544 starije osobe i/ili osobe u nepovoljnom položaju kojima je potrebna pomoć u kućanstvu.

No, tko je sve ovlašten provoditi projekt zapošljavanja gerontodomaćica?

Iz Ministarstva objašnjavaju da su korisnici ugovora u okviru Poziva „Zaželi“ jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave ili neprofitne organizacije koje projektne aktivnosti provode u trajanju od najviše 30 mjeseci. Obvezni partneri na projektu su regionalni i područni uredi Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, koji pružaju pomoć provoditelju projekta u identifikaciji žena koje će se zaposliti, te centri za socijalnu skrb, koji pružaju podršku u odabiru krajnjih korisnika.

Kao ostali partneri na projektu mogu sudjelovati udruge, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe vjerskih zajednica i Katoličke Crkve te ustanove koje imaju registriranu djelatnost pružanja usluga starijim i/ili nemoćnim osobama. S njima su potpisani ugovori o dodjeli bespovratnih sredstava koja im se dodjeljuju u svrhu provedbe projekta.

Kontrola?

Nadzor gerontodomaćica je isključiva odgovornost provoditelja projekta – općina, gradova, neprofitnih organizacija i slično, koji su odgovorni i za početak, upravljanje, provedbu i rezultate. Shodno tomu, pitamo se što u slučajevima kada one obavljaju poslove za koje nisu kvalificirane a da je to uputa provoditelja projekta, na što je upozorio čitatelj.

– Pozivom na dostavu projektnih prijedloga je objašnjeno na što se odnose poslovi, odnosno aktivnosti koje će zaposlene žene obavljati, a to su, primjerice, pomoć u dostavi namirnica i pripremi obroka u kućanstvima krajnjih korisnika, pomoć u održavanju čistoće stambenog prostora/domova krajnjih korisnika, pomoć pri oblačenju i svlačenju, briga o higijeni, pomoć u socijalnoj integraciji i posredovanju u ostvarivanju raznih prava (dostava lijekova, plaćanje računa, dostava pomagala i sl…), pružanje podrške krajnjim korisnicima putem razgovora i druženja te uključivanje u društvo, pratnju i pomoć u raznim društvenim aktivnostima. Navedeni poslovi ne čine iscrpnu listu mogućih poslova, već služe kao okvirna smjernica korisnicima ugovora, budući da potrebe starijih osoba i/ili osoba u nepovoljnom položaju nisu ujednačene te se stoga pri raspoređivanju žena za obavljanje poslova kod krajnjih korisnika u obzir trebaju uzeti specifične potrebe svakog krajnjeg korisnika, kao i psihofizičke sposobnosti zaposlenih žena – objašnjavaju iz resornog ministarstva.

Pritom je gerontodomaćicama Zakonom o radu regulirana zaštita dostojanstva, a sami su korisnici projekta „Zaželi“ dužni postupiti po tom zakonu.

– U slučaju da radnik smatra da mu je poslodavac narušio prava iz radnog odnosa, može podnijeti pisani zahtjev poslodavcu za zaštitom/ostvarivanjem prava, a ako poslodavac ne udovolji tom zahtjevu, radnik može zahtijevati zaštitu pred nadležnim sudom. Također, predstavku može podnijeti nadležnoj inspekciji ovlaštenoj za provedbu inspekcijskog nadzora, odnosno Državnom inspektoratu – inspekciji rada, koja, ako posebnim zakonom nije drugačije propisano, obavlja inspekcijske poslove u području rada i zaštite na radu – objasnili su.

Znači li to da su gerontodomaćice obvezne vratiti sredstva uložena u njihovo obrazovanje ako su odlučile prekinuti radni donos?

– Provoditelji projekta, ako su isto planirali putem svojeg projekta, upućuju žene u obrazovne ustanove prema svom izboru na programe obrazovanja u skladu s potrebama tržišta rada te interesima, kompetencijama i prethodnom obrazovanju/iskustvu pripadnica ciljanih skupina. Isto je prihvatljiv trošak po projektima u okviru Poziva „Zaželi“ te dosad nismo zaprimili prigovore o nekim poteškoćama u vezi provedbe ovih aktivnosti. Dodatno napominjemo da u projektima koji se financiraju iz Europskog socijalnog fonda u Hrvatskoj, pa tako i u onima u okviru Poziva „Zaželi“, nije dopušteno ciljanim skupinama niti krajnjim korisnicima naplaćivati sudjelovanje u projektnim aktivnostima – zaključuju iz Ministarstva.

Jedan od korisnika Poziva „Zaželi“ je i Društvo Crvenoga križa Varaždinske županije, čiji je ravnatelj Nebojša Buđanovac objasnio da je u okviru projekta „ZEP – Zaželi“ zaposleno 29 gerontodomaćica. Projekt obuhvaća gradove Ivanec, Novi Marof i Varaždinske Toplice, kao i općine Breznički Hum, Gornji Kneginec, Sračinec, Klenovnik, Maruševec i Visoko, dok program brige o starijima u kući još uključuje i Grad Lepoglavu.

Osim županijskoga Crvenoga križa, gerontodomaćice su zaposlile još i općine Petrijanec, Bednja, Vinica, Donja Voća i Cestica, zatim Gradsko društvo Crvenoga križa Ludbreg (obuhvaća i Martijanec, Veliki Bukovec i Mali Bukovec) te Gradsko društvo Crvenoga križa Varaždin.

– Po našim spoznajama, uz naših 29, u Varaždinskoj županiji zaposlena je još 81 gerontodomaćica u još pet projekta „Zaželi“. U svim programima obuhvaćeno je oko 700 starijih osoba. Svaki od tih programa odvija se zasebno – naveo je Buđanovac.

Nadzor gerontodomaćica također je sastavni dio obavljanja posla djelatnika na projektu „Zaželi“, koji to čine zajedno sa ravnateljem.

– Vrlo su odgovorne djelatnice i savjesno obavljaju svoje radne zadatke, više puta i izvan radnog vremena – ističe Buđanovac, a dosad nije zabilježena nikakva pritužba na njihov rad.

Ujedno je naveo da gerontodomaćica normalno može prekinuti ugovor o zaposlenju bez nadoknade sredstava.

– Naše gerontodomaćice rade samo poslove koji su predviđeni projektom, nema teških fizičkih poslova, a ako je potrebno skladištenje ogrjeva, organizira se akcija, pa više gerontodomaćica odradi, ili se uključuju volonteri. U slučaju da dođe do zahtjeva korisnika da im gerontodomaćice rade poslove koji im nisu u opisu radnog mjesta, na teren izađu djelatnici zaposleni na projektu i objasne koje usluge im mogu pružiti gerontodomaćice – zaključuje Buđanovac.

Život i društvo

U Čukovcu kod Ludbrega sezona jagoda započela je tri tjedna ranije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO: Danica.hr

Počela je sezona slatke crvene delicije u Čukovcu kod Ludbrega, malenom mjestu kojeg zovu Selom jagoda.

Čukovec ima 300-tinjak stanovnika i čak 30 prijavljenih OPG-a koji imaju plantaže jagoda.

Mjerica od 250 grama u četvrtak je na štandu stajala 1,50 eura, što znači da je kilogram prvih slasnih podravskih jagoda šest eura.

Prije četiri godine, u travnju 2020., ista je mjerica stajala 10 kuna, odnosno 1,33 eura, što znači da zapravo i nisu nešto posebno skuplje. No, cijena će vrlo brzo dolje čim se čukovečka polja malo jače zacrvene.

Ova je godina specifična po tome da je sezona jagoda počela čak tri tjedna ranije nego prijašnjih godina.

Izvor: Danica.hr

Nastavite čitati

Život i društvo

Jurjevo u Mađarevu uz izložbe, koncerte i predstave

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župa sv. Vida i sv. Jurja mučenika u Mađarevu slavi svog nebeskog zaštitnika u utorak 23. travnja 2024. a ove godine ujedno i dvjestotu obljetnicu izgradnje sadašnje crkve.

Za tu prigodu pripremat će se trodnevnicom koju će predvoditi vlč. Ivica Puškadija st. župnik u Starigradu kraj Koprivnice, a nakon slavlja svete mise od 18 sati, svakodnevno će biti kulturni program.

Tako će u subotu 20. travnja na platou ispred crkve KUD Prigorje iz Križevaca održati koncert tradicijskih pjesama i napjeva.

U nedjelju 21. travnja u crkvi će biti koncert klasične glazbe „Častimo te Jurju sveti…“ na kojem će nastupiti mezzosopranistic Iva Krušić, tenor Mario Bokun, sopranist Marko Antolković, basbariton Boris Beus uz klavirsku pratnju i umjetničko vodstvo Helene Borović.

Dramska družina “Ozana” iz Visokog izvest će dramsko-scensko uprizorenje legendarnog životopisa svetog Jurja uz pedagoško-umjetničko vodstvo Tibora Martana u ponedjeljak 22. travnja, također u crkvi nakon svete mise.

Na samo Jurjevo u utorak 23. travnja mons. Bože Radoš predslavit će svečano euharistijsko slavlje s početkom u 18 sati. Sat vremena ranije prethodit će otvorenje etnografske izložbe „Kinč poveda jurjevsku pripovest“ u PŠ Madžarevo. Autor izložbe i postava je etnolog Tibor Martan, a nakon svete mise bit će koncert Klape sv. Mihovil.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje