Povežite se s nama

Međimurje

Načelnik Belice Zvonimir Taradi: „Selo živi dok su ljudi aktivni!“

Objavljeno:

- dana

Jedna od šire poznatih međimurskih općina, Belica, smještena je u samome srcu kraja između Mure i Drave, a dobar glas zavrijedila je uzgojem krumpira, odnosno „kalampera“ kako Međimurci kažu.

Međimurski kalamper prije godinu i pol postao je i zaštićenom robnom markom. Iako se u zadnje vrijeme proizvođači „hrvaju“ s mnogim problemima povezanima s uzgojem te povrtne kulture, ne može se poreći, ni zanemariti njezin utjecaj na beličku i međimursku povijest. Dodatne komplikacije stvara i tekuća pandemija zbog koje su mnogi objekti – potrošači bili zatvoreni. Unatoč svemu, radišni Međimurci opet su zavrnuli rukave te i dalje vrijedno rade na unapređenju proizvodnje, infrastrukture i svega ostalog na svome području. Kako je izgledala protekla godina u općini Belica i kakvi su im planovi za bližu budućnost ispričao nam je načelnik Općine Belica Zvonimir Taradi.

Staze, rasvjeta, hladnjače…

– Prošle je godine završena pješačko-biciklistička staza u ulici Kralja Tomislava od pošte do ambulante, kao i cesta u ulici Nikole Šubića Zrinskog. Uz cestu u ulici Ivana Mažuranića i u Poslovnoj zoni Jugozapad napravljena je javna rasvjeta.

Lani su uređene pješačka staza i oborinska odvodnja od ambulante do pošte

Donesene su i IV. Izmjene i dopune Prostornog plana uređenja Općine Belica kako bismo žiteljima koji se bave poljoprivredom omogućili gradnju hladnjača u pojedinim dijelovima čak i unutar naselja. Pritom će se u Poslovnoj zoni Jugozapad (Dodlek), primjerice, graditi tri nove hladnjače, u Zoni Jug kod farme također tri, dok će se u Zoni Sjever (bivši Betex) izgraditi jedna, a četiri u naselju. Prosječna cijena jedne hladnjače kreće se oko 12 milijuna kuna, što znači da će se u njih uložiti više od 130 milijuna kuna, od čega će se gotovo dvije trećine, odnosno nešto više od 60 posto, pokriti uz pomoć sredstava Europske unije – objašnjava belički načelnik. Općina je za potonji projekt osigurala i građevinske dozvole, a izgradit će i pristupne ceste do zone i u zoni, dodaje načelnik, s napomenom da se radi o golemu projektu za koji je valjalo pripremiti hrpu dokumentacije.

Na groblju u Gardinovcu napravljene su staze, a obnovljeni su i poklonci u mjestu. DVD Gardinovec lani je dobio navalno vozilo – prošle se godine za vatrogastvo izdvojilo čak 450.000 kuna te su naši vatrogasci opremljeni svim potrebnim za učinkovito djelovanje. Općina je uložila i 350.000 kuna za izradu nove ograde oko igrališta i uređenje okoliša – parkiralište, postavljanje tlakovaca… Park kod tamošnjega Društvenoga doma redovito održava Udruga građana „Gardruža“.

DVD Gardinovec lani je dobio navalno vozilo

Što se tiče ulaganja u mlade, Općina potpomaže srednjoškolce kojima je tako i lani isplatila po 1000 kuna za njih 120-ak.

– Trudimo se maksimalno pomagati roditeljima u sufinanciranju vrtića pa to činimo u omjeru od 60:40, to jest roditelji plaćaju 40 posto. S produženim boravkom počeli smo prije četiriju godina sa sedmero djece, da bismo danas imali dva odjeljenja s isto toliko zaposlenih, koje financira Općina, a izražena je i potreba za trećim odjeljenjem. Radi se o sredstvima u iznosu od oko 240.000 kuna, što je za tu namjenu prije samo pet godina bilo nezamislivo, no stvar je u podizanju standarda – ističe Taradi.

fznor

Općina sufinancira i boravak u vrtićima izvan njezina područja, ako u beličkima nema mjesta. Budući da se na Belici veliki broj stanovnika bavi poljoprivredom, podrazumijeva se i da redovito održavaju poljske putove. Konačno je riješeno i pitanje utvrđivanja njihova vlasništva.

Dobru suradnju Općina ostvaruje i s udrugama: Beličkim sportskim klubom, Dobrovoljnim vatrogasnim društvom, Udrugom žena, Udrugom umirovljenika i drugima, čiji članovi često volontiraju te daruju svoje vrijeme i sredstva gdje je potrebno, dok Općina u takvim akcijama često osigurava materijal. Kontinuirano se ulaže i u Društveni dom, u kojem su tako lani uredili pozornicu.

Reciklažno dvorište i Aglomeracija

Poručuje i da će započeti sanacija divljih odlagališta, što se mora napraviti ove godine želi li se izbjeći plaćanje penala, što se provodi u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Nakon ostvarene suradnje na Belici će se u skladu s prostorno-planskom dokumentacijom izgraditi reciklažno dvorište za građevinski otpad.

fznor

– Jedan od najvećih projekata s kojim smo se dosad susreli, Aglomeracija, odnosno izgradnja kanalizacijskoga sustava, trebao bi, vjerujem, započeti iduće godine. Od 1. siječnja ove godine naši stanovnici vodu plaćaju po jednu kunu nižoj cijeni, što je osigurala Općina. Za prošlu godinu bila je najavljena konstrukcija atletske staze, no zbog koronavirusa su obustavljene sve investicije. To bi se trebalo ispraviti ove godine pa planiramo da u 2021. staza bude završena.

U suradnji s Turističkom zajednicom Međimurske županije u planu nam je i izgradnja tržnice na prostoru oko budućega Eko-etno muzeja krumpira (bivša bikarnica). Osim toga, provest ćemo i unutarnje uređenje Eko-etno kuće u Gardinovcu – kaže Taradi. Iz njegovih je riječi vidljivo da će 2021. biti iznimno aktivna godina, ne poremete li planove epidemiološke mjere.

– Nakon investicija koje su pred nama i realne, usmjerit će se na podizanje direktnoga standarda građana općine – zaključuje načelnik.

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje