Povežite se s nama

Međimurje

Načelnik Općine Štrigova Stanislav Rebernik: “Paketom mjera želimo zadržati mlade ljude”

Objavljeno:

- dana

Općina Štrigova pripremila je bogat kulturno-zabavni program za svoje mještane i brojne goste u okviru manifestacije „Štrigovske noći“.

Središnji program održan je proteklog petka, 20. srpnja, kada je na rasporedu bila svečana sjednica Općinskog vijeća. Svaka svečana sjednica je prilika za prisjećanje na učinjeno u proteklih godinu dana, a ova sjednica bila je tim važnija jer je Općina Štrigova, kao i velika većina drugih međimurskih općina, proslavila 25 godina od osnutka.

– Iza Štrigove je iznimno uspješno razdoblje. Naime, naša je općina u zadnjih godinu dana stigla do izvora financija iz plinske rente, koja mjesečno iznosi od 250 do 300 tisuća kuna – istaknuo je načelnik Stanislav Rebernik, dodavši da je u posljednjih godinu dana prijavljeno, započeto ili realizirano 20-ak različitih projekata.

– Jedan od njih je rekonstrukcija i dogradnja Društvenog doma, gdje smo prošli na projektu vrijednom 1,25 milijuna eura, od kojih 85 posto dobivamo iz EU fondova, a ostatak ćemo osigurati kroz općinski proračun. Također, dobili smo i građevinsku dozvolu za vidikovac na Mađerkinom bregu. U punom je naletu i projekt vezan uz crkvu sv. Jeronima, sveca rođenog u Štrigovi. Planiramo izgraditi Edukativno-prezentacijski centar u kojem ćemo interpretirati život sv. Jeronima – dodao je Rebernik.

Kao i velika većina drugih sredina u Hrvatskoj, i Štrigova ima problema s odljevom mladih ljudi. Kako bi se utjecalo na zaustavljanje negativnog trenda, na posljednjoj radnoj sjednici Općinskog vijeća izglasan je paket mjera pod nazivom „Od rođenja do studija“.

– Njime smo osigurali novac za prvo, drugo i treće rođeno dijete u iznosu od tri, pet i sedam tisuća kuna. Svi mališani imaju besplatni vrtić i jaslice, a učenici školsku kuhinju, knjige i prijevoz. Za studente smo osigurali stipendije na početku akademske godine u iznosu od 2000 kuna bez obzira na njihov studentski status – zaključio je načelnik Rebernik.

Svečana sjednica bila je prilika i za dodjelu općinskih priznanja. Učenici koji su završili svih osam razreda s odličnim uspjehom primili su prigodne nagrade. Na popisu su se našli: Dora Horvat, Rafael Ramić, Josipa Bedeković, Luka Sklepić, Aleksandar Stanković, Anamarija Škvorc, Emanuel Vinko, Leonarda Zadravec, Viktorija Borko i Vlatka Medenjak. Zahvalnica je uručena i Katarini Ščavničar, koja je više od 30 godina radila kao medicinska sestra u štrigovskoj ambulanti. Također, nagrađeni su i poduzetnici s neprekinutim 25-godišnjim radnim vijekom: Dragutin Kunčić, Alojz Tomčić, Bojan Štampar, Rajko Cmrečnjak i Alojz Novak.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje