Povežite se s nama

Život i društvo

Načelnik Vinice Branimir Štimec: “Do kraja godine naši vatrogasci su pod novim krovom!”

Objavljeno:

- dana

OPĆINA VINICA VELIKIM KORACIMA GRABI PREMA PUNOM ISKORIŠTENJU TURISTIČKIH I INIH POTENCIJALA

– Cilj nam je nastaviti dalje jednako vrijedno i predano raditi za dobrobit svih žitelja. Raduje me da općinski vijećnici vode računa i o razvoju poduzetništva. Mi, naime, čuvamo naše zelenilo, prisnost i toplinu, ali pritom razmišljamo jesu li nam potrebniji industrijski pogoni ili razvoj sportsko-turističkih te rekreativnih sadržaja – ističe općinski načelnik

Otkad su joj na čelo došli dr. sc. Branimir Štimec i njegov tim, Općina Vinica jedna je od onih općina koje su u proteklih pet mjeseci ostvarile vidljiv napredak na mnogim poljima i postale primjer dobrih praksi jedinica lokalne samouprave. Nije tu riječ samo o dojmu, jer činjenice svjedoče da se na području Općine intenzivno provode projekti kojima se grabi prema punom iskorištenju turističkih i inih potencijala ovoga kraja.

Vraća se stari sjaj

Primjerice, na području Općine Vinica u tijeku je provođenje dviju faza projekta uređenja arboretuma Opeka s fokusom na obnovu dvorca obitelji Bombelles. Osim pripremnih građevinskih radova, ishođena je sva potrebna dokumentacija te je ovo zaštićeno kulturno dobro napokon dobilo strujni priključak. Kako doznajemo od općinskog načelnika dr. sc. Branimira Štimeca, riječ je o nizu aktivnosti u sklopu projekta “Uspostava regionalnog centra kompetentnosti u poljoprivredi (RCK)”.

– Kao općinski načelnik i zaposlenik Srednje škole “Arboretum Opeka” izravno sam uključen u proces upravljanja spomenutim projektom, koji će završiti 2023. godine. Prema projektu, koji je prihvaćen i verificiran, već dvije godine izrađuju se različiti kurikuli s ciljem promocije strukovnih zanimanja i rada RCK-a. Stoga ne čudi da je naša škola lani postigla najveću upisnu kvotu u postotku. Naime, imali smo kontinuirani pad upisanih učenika unazad 10 godina, a sada je zaustavljen. Imamo poljoprivredni i veterinarski smjer, a dosta srednjoškolaca odlučuje se i za onaj vezan uz kuharstvo i ugostiteljstvo. Program RCK-a vezan je isključivo za poljoprivredu i u ovom dijelu Hrvatske postat ćemo najjača škola za obrazovanje kadrova u tom vidu strukovnog obrazovanja. Škola je ove godine dobila povelju za najbolji Erasmus program u Hrvatskoj te smo ponosni na činjenicu da naši učenici obavljaju stručnu praksu diljem Europe. Po tome smo najbolji, a nakon obnove dvorca u njemu će djelovati učenički dom jer Vinica nema dovoljno smještajnih kapaciteta – ističe Štimec.

Turistički biseri

U razgovoru za Regionalni tjednik osvrnuo se i na iznimno bogato povijesno naslijeđe viničkoga kraja, pa i na ono koje obuhvaća parkovnu arhitekturu. Stoga će njegov tim dosta vremena i energije uložiti u pripremu dokumentacije potrebne za pristupanje revitalizaciji kompleksa koji obuhvaća arboretum.

– To će nesumnjivo dodatno obogatiti lokalnu turističku ponudu, koja i sada privatnim iznajmljivačima jamči popunjenost smještajnih kapaciteta. S ciljem obogaćivanja ugostiteljske ponude namjeravamo urediti unutrašnjost energetski obnovljenog motela koji je u vlasništvu Općine i ponuditi ga u najam. Vidjet ćemo koji su nam sve fondovi raspoloživi za provedbu takve investicije, jer je riječ o ulaganju većem od milijun kuna – naglašava općinski načelnik, koji svoj posao obavlja volonterski.

Dodajmo da je u međuvremenu kurija Patačić već dobila novu uličnu fasadu i uljepšala vinički trg. Svi građevinski i istražni radovi obavljaju se pod nadzorom konzervatora od 2008. godine.

– Nažalost, obnova dugo traje jer godišnje od Ministarstva kulture i medija za tu namjenu dobivamo od 150.000 do 200.000 kuna. Kompletan projekt “težak” je 11 milijuna kuna i za njegovu realizaciju trebat će još 10 milijuna kuna. Ne mislimo ovim tempom gubiti još 50 godina i pokušat ćemo osigurati potrebna preostala sredstva putem mehanizma Integriranih teritorijalnih ulaganja. Namjeravamo kandidirati kuriju na ITU u kompletu i završiti njezinu obnovu u ovome mandatu kako bismo u prostore preselili općinske službe. Jedna od opcija stavljanja objekta u funkciju je i da se u podrumu zgrade otvori restoran ili turistička točka – najavljuje Štimec, od kojeg doznajemo da se na sličan način pristupa i obnovi kurije obitelji Dolanski.

Pritom vladajući u Općini moraju raščistiti i imovinskopravne odnose, što iziskuje dodatno vrijeme. Štoviše, na obroncima Vinica Brega postoji i stari burg – utvrda koja je bila desetljećima prepuštena zubu vremena.

– S burga Vinica pruža se fenomenalan pogled na ovaj kraj i lokalitet je trenutno u fazi čišćenja. Slično kao i kod “Patačićke”, sa skromnim sredstvima od resornog ministarstva moguća je tek postupna obnova zidina. To nas limitira da u skoro vrijeme dobijemo obnovljeni dvorac koji je nešto manji od Trakošćana. Jedna od opcija je da burg konzerviramo u trenutnom stanju s osebujnim muzejom na otvorenom – objasnio je naš sugovornik.

S obzirom na to da se turizam u Vinici događa spontano, gosti ovoga pitoresknoga kraja jednostavno nemaju gdje potrošiti novac, jer osim što tu nema većih restorana, ne naplaćuju se ni ulaznice za posjet arboretumu Opeka. Ipak, stari sjaj vraća se polako, a s uma ne treba smetnuti ni činjenicu da je organizirana obrana Republike Hrvatske u Domovinskom ratu počela upravo u Vinici.

Djeca na prvome mjestu

– U dvorcu obitelji Rupčić 1991. godine uspješno je organizirana i provedena predvojnička obuka budućih hrvatskih branitelja. I taj biser ovoga kraja propada iako je na tržištu vrijedan oko 800.000 eura. Bili bismo iznimno zadovoljni da brigu o dvorcu preuzme Ministarstvo branitelja, koje u njemu može urediti ratni muzej u spomen na zbivanja koja su obilježila devedesete godine prošlog stoljeća. Kulturnoj javnosti poznato je da je Vinica imala prvi automobil u Hrvatskoj te da se 1928. godine na imanju Veliki štuk dogodila prva zrakoplovna nesreća u kojoj je stradala žena – podsjeća Štimec.

Unatoč svim nedaćama, pa i onim ratnim, Općina Vinica kontinuirano ostvaruje napredak na polju kvalitete života svojih mještana.

– Iseljavanje mladih prisutno je i u našoj sredini, te su nam djeca na prvome mjestu. Imamo kompletno uređen i moderno opremljen Dječji vrtić i jednosmjensku nastavu u Osnovnoj školi Vinica. Društveni i vjerski život ovdje su potpuno zaokruženi jer uz crkvu postoji jedan od najljepše uređenih pastoralnih centara. Općina i Župa sv. Marka ev. odlično surađuju na brojnim projektima. Cilj nam je nastaviti dalje jednako vrijedno i predano raditi za dobrobit svih žitelja. Raduje me da općinski vijećnici vode računa i o razvoju poduzetništva. Mi, naime, čuvamo naše zelenilo, prisnost i toplinu, ali pritom razmišljamo jesu li nam potrebniji industrijski pogoni ili razvoj sportsko-turističkih te rekreativnih sadržaja – veli načelnik općine koja je za razvoj gospodarstva u proračunu za 2022. godinu predvidjela 250.000 kuna.

U planu je i osnutak kluba poduzetnika, kojih na viničkom području trenutno djeluje 70-ak. Njihovo udruživanje je preduvjet za zajednički nastup na tržištu.

– Svi oni su i potencijalni poslodavci naših stipendista, kojih trenutno imamo 40-ak. U budućnosti, osim za studente, dio ugovora o stipendiranju osigurat ćemo i za učenike koji će se u Vinici obrazovati za zanimanja u poljoprivredi. Nadamo se da će ostati u ovom prostoru i razvijati ga. Uostalom, mi ne možemo zamisliti život u viničkom kraju bez vrsnih vinogradara i podrumara. Oni vrhunsku kapljicu proizvode prvenstveno za svoje potrebe, pa ne čudi podatak da je Udruga “Vinea” odavno etablirala svoju izložbu vina s ocjenjivanjem kvalitete. Nažalost, pandemija koronavirusa pokvarila nam je brojne planove, te se ovim putem ispričavam mještanima i vinoljupcima zbog izostanka tradicionalne viničke proslave Martinja. Kada obnovimo dvorac obitelji Bombelles, dobit ćemo reprezentativni vinski podrum i priliku za još veći znanstveni pristup vinogradarstvu – uvjeren je Štimec, koji ustraje i na poboljšanju kvalitete života mještana treće životne dobi.

Starijoj populaciji neizravno se najviše pomaže volontiranjem, pri čemu su, uz brojne samozatajne mještane, najviše angažirani studenti okupljeni u Udruzi mladih UMAMI Vinica. Ostvare li se predviđanja, i program usluga gerontodomaćica nastavit će funkcionirati. U sljedećem razdoblju Općina Vinica imat će još veći fokus na stvaranje preduvjeta za još bolji razvoj sporta.

Zamah sporta

– Prije 15-ak godina u Vinici je bilo jako teško privući mlade da se rekreativno ili organizirano ozbiljnije bave sportom. No to se stubokom promijenilo 2016. godine, kada je u suradnji s Osnovnom školom Nogometni klub omasovio članstvo u mlađim dobnim kategorijama. Cilj nam je da djecu za sportske aktivnosti pripremamo još u vrtiću, a ja ću sa svoje strane odrađivati treninge koliko mi to dozvole brojne obveze – rezolutan je dr. sc. Branimir Štimec, načelnik općine koja se ponosi nogometnim, odbojkaškim, gimnastičkim, košarkaškim i biciklističkim klubovima.


AGLOMERACIJA U ZAVRŠNOJ FAZI
Jako skup, ali dobar projekt za Viničane

Razvoj vodnokomunalne infrastrukture nezamisliv je bez provedbe Aglomeracije, koja je jako skup, ali i dobar projekt za Viničane. Općina ga sufinancira u malom iznosu i većina radova kojima se rješava problem uklanjanja fekalnih voda bit će gotova do kraja godine.

– Znam da su mještani već na rubu strpljenja na pojedinim dionicama koje izvođači radova sporo uređuju. Puno je cesta raskopano i onemogućen je pristup dvorištima, a ljeti nastaje nesnosna prašina ili blatna kaljuža nakon svake kiše. Nadam se da će do lipnja 2022. godine sve biti okončano jer je život na Vinici iznimno otežan. Prohodnost prometnica iznimno je značajna mještanima, stoga vodimo brigu i o klizištima. Većina je sanirana, ali se novo otvorilo u Goruševnjaku – ukazuje načelnik.

Općina kojom rukovodi zadovoljna je sigurnosnom slikom na svom administrativnom području, kojoj doprinosi ulaganjima u razvoj vatrogastva. Zadnjih mjeseci ona iznose više od pola milijuna kuna. To ne čudi jer se Vinica ponosi DVD-om osnovanim još 1889. godine i Društvo će uskoro djelovati u obnovljenim prostorima.

– U tijeku je rekonstrukcija postojećega Vatrogasnog doma, za što nisu pravovremeno osigurana sredstva na natječaju, odnosno nije prošao administrativni dio, te je bivša vlast pokušala namaknuti sredstva iz drugih izvora. No potrudit ću se namjenska vatrogasna vozila i opremu već do kraja ove godine barem smjestiti pod novi krov – zaključio je Branimir Štimec.

Život i društvo

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća proslavljen Dan općine Trnovec Bartolovečki

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon bogatog programa povodom Dana općine Trnovec Bartolovečki, u srijedu je, 24. travnja, održan najsvečaniji dio programa – svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Trnovec Bartolovečki.

Svečanu sjednicu otvorio je predsjednik Općinskog vijeća Dalibor Jurak koji je istaknuo kako je prije 31 godinu održana prva konstituirajuća sjednica Općinskog vijeća te da se od tada, kroz zajednički napor lokalne vlasti i svih mještana, nekadašnja ruralna sredina transformirala u mjesto u kojem je ugodno živjeti, raditi i osnivati obitelj.

– Ispred nas je mnoštvo izazova, a naše je Općinsko vijeće odlučno u naporima za stvaranje još bolje budućnosti. Moramo uložiti dodatne napore kako bismo zadovoljili potrebe svih naših sugrađana, od najmlađih do najstarijih – poručio je Jurak, dodavši kako je ključno pronaći zajednički jezik i surađivati. Dodao je kako Općina njeguje dobru suradnju s Varaždinskom županijom te Vladom Republike Hrvatske.

Potom su svi prisutni imali priliku u video prezentaciji pogledati što je sve od većih kapitalnih projekata realizirano u 2023. godini, nakon čega se prigodnim riječima obratila načelnica Općine Trnovec Bartolovečki Verica Vitković.

Načelnica je sve srdačno pozdravila te istaknula kako su u proteklih godinu dana ulagali u unapređenje kvalitete življenja u općini, od ulaganja u nove ceste i javnu rasvjetu do ulaganja u obrazovnu i sportsku infrastrukturu, uređeni su objekti javne namjene, brinuli su o zaštiti okoliša, postavljena su dječja igrališta, a uvođenjem optike dodatno je modernizirana općina.

– Oni koji žive u našoj Općini vide sve promjene koje naša općina doživljava, a prilikom sastavljanja proračuna posebna pažnja se pridaje projektima koji su u skladu sa željama naših mještana – rekla je načelnica Vitković pa istaknula nekoliko novih projekata i one koji su u tijeku.

Tako se priprema natječaj za modernizaciju javne rasvjete na području cijele općine, kao i natječaj za sanaciju još dviju prometnica na području općine te za sanaciju parkirališnog prostora ispred mjesnog groblja Bartolovec. Nakon Trnovca Bartolovečkog, nastavljen je projekt uvođenja optičke mreže i za ostala naselja, a u tijeku su pripremni radovi na postavljanju asfaltnog sloja u naselju Štefanec Marof. Ujedno se izvode i radovi na zamjeni dotrajalih vodovodnih cijevi u Bartolovečkoj ulici, a u tijeku su i manji projekti, no ne i manje važni za mještane.

Načelnica se posebno osvrnula i na kapitalni projekt – izgradnju novog dječjeg vrtića kapaciteta 200 djece, za koji je već izrađena projektna dokumentacija i ishođena je građevinska dozvola, a u tijeku je proces nabave za izvođenje građevinskih radova.

Uime prisutnih gradonačelnika i načelnika prigodnu čestitku povodom Dana Općine uputio je načelnik Općine Martijanec Branimir Nađ koji je rekao da Općina Trnovec Bartolovečki i ove godine može biti ponosna jer se može pohvaliti brojnim realiziranim projektima i uspjesima.

– Veliki broj realiziranih i manjih i većih infrastrukturnih projekata govori o tome da se u ovoj općini radi planski, smisleno, svrsishodno i sveobuhvatno. Nema toga što nije obuhvaćeno. U ovoj općini provode se i socijalne politike, pa možemo reći da nitko nije bio izostavljen ili zanemaren. Socijalni standard koji je ovdje postavljen na izrazito je visokom nivou – istaknuo je Nađ.

Prigodnu čestitku povodom Dana Općine uputio je i saborski zastupnik Predrag Štromar. Rekao je kako je Trnovec Bartolovečki varaždinska općina s najviše stanovnika i razvija se jako brzo te da samim time ima i velike potrebe.

– Načelnica Vitković odlično vodi općinu, sve ide u dobrom smjeru, ali i mi u Zagrebu trebamo rješavati probleme koje možemo. Riješili smo problem bala vrijednosti od nekoliko milijuna eura. Ono što nam je sada potrebno je rješavanje projekata u idućem razdoblju kao što je vrtić, i to je jedan od problema ovdje u općini Trnovec Bartolovečki – kazao je Štromar.

Župan Varaždinske županije te izaslanik Vlade RH i premijera Andreja Plenkovića Anđelko Stričak u svom je obraćanju također čestitao Dan općine te se potom dotaknuo rješavanja baliranog otpada za koji je Vlada osigurala stopostotni iznos troška od 29 milijuna eura.

Dodjela općinskih nagrada i zahvalnica

Kao što to obično biva, podijeljena su i općinska priznanja te nagrade, koje su nagrađenima uručili predsjednik Općinskog vijeća Dalibor Jurak i načelnica Općine Verica Vitković.

Tako su nagrade podijeljene najboljim učenicima osnovnih škola Trnovec i Šemovec – Mihaelu Horvatu iz OŠ Trnovec i Lovru Bogatiju iz OŠ Šemovec, koji su kao nagradu dobili prijenosno računalo i torbu.

Nagradu za ostvareni iznimni rezultat u području sporta dobila je reprezentativka Republike Hrvatske i državna prvakinja u latinoameričkim plesovima Stefani Hrman.

Nagradu za najbolju studenticu dobila je Leona Hrupek, nadarena redovna studentica na Medicinskom fakultetu u Rijeci.

Zahvalnicu su dobili dobrovoljni darivatelji krvi, Andrija Foder koji je dobrovoljno darivao krv 135 puta, te Ivan Magić koji je krv darivao 128 puta.

Zahvalnicu je dobila i Udruga žena „Cvijet” iz Šemovca za 15-godišnji doprinos razvoju i promicanju ugleda i značaja Općine Trnovec Bartolovečki u području društvenog života očuvanjem i oživljavanjem izrade svih vrsta rukotvorina i tradicijskih predmeta, očuvanjem autohtonih djelatnosti te poticanju oživljavanja starih tradicijskih zanata kao kulturne baštine.

Zahvalnica je pripala i Kulturno umjetničkom društvu „Mak” Trnovec za 25-godišnji doprinos razvoju i promicanju ugleda i značaja Općine Trnovec Bartolovečki u području društvenog života unapređenjem, razvojem, očuvanjem, njegovanjem i razvijanjem kulturne i tradicijske baštine trnovečkog kraja, kao i zaštitom te očuvanjem tradicijskih materijalnih dobara.

Uime svih nagrađenih prigodno se obratio Miro Koren, predsjednik KUD-a „Mak” Trnovec, koji je zahvalio svima koji su prepoznali rad, trud i zalaganje nagrađenih.

Nastavite čitati

Život i društvo

Varaždinskim gimnazijalcima nagrada na eko natječaju Fonda za zaštitu okoliša – Modna lasta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Više od 150 radova učenika osnovnih i srednjih škola na Dan planeta Zemlje poslalo snažnu poruku o važnosti borbe protiv brze mode i negativnih utjecaja na okoliš.

Radovi pristigli na adresu Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u sklopu natječaja Modna lasta, čiji su pobjednici objavljeni povodom Dana planeta Zemlje.

Upravo su učenički radovi inspiracija i izvor kreativnih ideja kojima svatko od nas može doprinijeti zaštiti i raznolikosti našeg okoliša, a koji je svakim danom u sve većoj opasnosti od uništenja, prvenstveno zbog konzumerizma i brze mode koja je bila fokus ovogodišnjeg kreativnog natječaja. Kroz tri zadatka, niži i viši razredi osnovnih škola, srednje škole te đaci kreativci pokazali su kako možemo usporiti brzu modu i pomoći Planetu.

Stručni žiri, u kojem su sjedili predstavnici najvećih hrvatskih medijskih kuća, influencerica Mateja Frajsberger poznatija kao Click4chic te predstavnici Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, odabrao je tri najkreativnija rada u svakoj od kategorija.

Prvo mjesto u kategoriji nižih razreda odnijeli su Petra Atelj, Rut Fekeža, Paula Majstorović, Iris Tomljenović i Korina Židak iz Osnovne škole Vjenceslava Novaka Zagreb, pod mentorstvom razrednice Bojane Habjanec, dok je u kategoriji viših razreda pobjednica Viktorija Huljina iz Osnovne škole Banija koju je mentorirala Ankica Veseljić.

Prvo mjesto u kategoriji srednjih škola pripalo je Dori Modrić, Jakovu Grabaru, Elizabeti Kasun, Viti Breški i Karli Kolenko iz Prve gimnazije Varaždin, koje je u kreativnom procesu podupirala prof. Ivana Žnidarić Kajić.

– Iznimno smo sretni zbog velikog odaziva učenika na ovogodišnji natječaj „Modna lasta“. Više od 150 prijava svjedoči o strasti i predanosti učenika, kad je riječ o očuvanju okoliša. To nas inspirira i potiče da svake godine ponovno pružimo priliku djeci i mladima da pokažu svoju kreativnost i brigu za naš planet, te ih nagradimo za njihov trud. Ovogodišnji pobjednici su pravi pokazatelji ekološke osviještenosti mlađih generacija te čvrsto vjerujemo kako ih je potrebno motivirati da se nastave razvijati u tom smjeru – izjavila je Sunčana Matić iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Cilj ovog obrazovno-ekološkog natječaja bio je educirati i inspirirati djecu i mlade na usvajanje održivih navika za očuvanje Zemlje te je još jednom potvrdio koliko je važno motivirati ih da aktivno djeluju u zaštiti okoliša.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje