Povežite se s nama

Kultura

Najavljena nova sezona u varaždinskom HNK-u: u nedjelju premijera predstave „Krokodil Marko“

FOTO: IVAN AGNEZOVIĆ

Objavljeno:

- dana

U četvrtak, 8. rujna, u Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu najavljena je premijera predstave za djecu „Krokodil Marko“ kojom započinje nova kazališna sezona, a intendantica Senka Bulić tim je povodom najavila i ostatak programa koji je u pripremi, kao i neke novosti vezane za pretplate.

Autorica teksta nove dječje predstave, napisanog prema motivima slikovnice Ivane Guljašević „Kako je krokodil Marko pronašao svoj dom“, je Vesna Kosec-Torjanac. Redatelj je Dubravko Torjanac, scenograf i kreator lutaka Ivan Duić, skladatelj Vid Novak Kralj, asistent redatelja Nikša Eldan, inspicijent Sanjin Rožić, a u predstavi igraju Marko Cindrić, Filip Eldan i Nikša Eldan.

Premijera je na rasporedu 11. rujna u 18 sati na velikoj sceni HNK u Varaždinu.

– Publika će, zajedno s krokodilom Markom, potaknutim govorkanjima da živi u ružnom domu, proputovati svijet, upoznati geografske raznolikosti i njihove specifičnosti, kao i stanovnike koji tamo žive: devu, orla, kita, pingvina i druge, a sve kako bi pronašao najljepše mjesto na svijetu koje će mu biti dom. Susrećemo životinje u pojedinim lokalitetima koji su naglašeni jezično. Djeca će imati prilike upoznati i raznolikost naših jezika, a izražena je i metatekstualnost, odnosno citati koje djeca neće prepoznati kao takve, ali odrasli da, tako da će i oni moći uživati. Poigravamo se jezikom kako bismo dobili komične efekte. Priča je višeslojna, namijenjena je djeci od tri do 10 godina, tu su dinamika, slikovnost, songovi, dakle više slojeva koji će biti zanimljivi pojedinoj dobnoj skupini djece – rekla je autorica teksta Vesna Kosec-Torjanac, pohvalivši suradnju s braćom Eldan i Markom Cindrićem, ali i ostatkom autorskog tima.

Novi teatarski jezik

Nekoliko riječi o samoj predstavi rekao je i redatelj Dubravko Torjanac, dodavši da priča, među ostalim, postavlja i pitanje drugosti i toleriranja nečega što je tuđe. Iako predstava nije filozofska, kaže, ona otvara neke teme, no najvažnije je da se djeca zabave.

– Poticanje mlade publike na kazalište je jako velika stvar, pogotovo u malom gradu kao što je Varaždin. Ključna stvar dječjih predstava je da dobijemo obrazovanu publiku, a pritom pazimo da održavamo standard kvalitete naših dječjih predstava. Bili smo kreativni, jedni druge poticali, i divno je raditi s Markom Cindrićem. Nismo se ograničavali na klasičnu glumačku ili lutkarsku predstavu za djecu, nego smo se igrali sa svim elementima i pokušali to razbijati. Najbolji primjer je da u jednom trenutku nešto animirate, ali u drugom možete to i glumački odigrati. Lutkarstvo i gluma su tu negdje prožeti i mislim da će se to svidjeti i djeci i odraslima, a nama je bilo vrlo inspirativno – istaknuo je Filip Eldan, a na njega se nadovezao i Nikša Eldan.

– Osim što se bavimo međuprostorom lutkara i glumca, mi se igramo elementima, mislim da smo time predstavu digli na jednu višu, suvremeniju razinu i iznjedrili neki drugi teatarski jezik – naveo je Nikša.

– Šljakerski smo ušli u cijeli priču od prve probe, lijepo je raditi predstavu kada se to slaže sloj po sloj. Ja nisam lutkar, ali dečki su me uveli u taj svijet i stvorili smo neki svoj jezik. Baš se veselim, mislim da imamo jednu lijepu, plemenitu predstavu. Iskoristili smo sve da djeci priuštimo jedno lijepo kazališno putovanje – zadovoljan je radom na predstavi i Marko Cindrić.

Nova sezona

Intendantica varaždinskog HNK-a Senka Bulić otkrila je potom što nas još čeka u novoj sezoni.

– Otvaramo sezonu navedenom predstavom „Krokodil Marko“, a nakon toga slijedi premijera predstave „Buba u uhu“ virtuoznog Feydauovog komada u režiji nagrađivane redateljice Snežane Trišić kojoj je ovo prva suradnja u Hrvatskoj. Radi se o velikoj ansambl predstavi u kojoj će naslovnu ulogu igrati nacionalni prvak Ljubomir Kerekeš. U glazbenom dijelu programa premijerno ćemo izvesti operu autorice Missy Mazzoli „Životi i smrti Isabelle Eberhardt“ u režiji Livije Pandur i s vrhunskom solisticom Korom Pavelić u naslovnoj roli. Postavljanje opere o protagonistici koja je uzor borbe za žensku poziciju posebno je važno istaknuti u vremenu u kojem se sve češće dovode u pitanje stečena ženska prava i uspostavljaju novi oblici intimne i društvene represije. Paolo Tišljarić u prosincu će režirati „Orašara“ u plesno-dramskoj formi. Varaždinska predstava, u kojoj će biti uključeni i mladi plesači i glazbenici, na inovativan način će se baviti originalnim Hoffmanovim djelom – najavila je Bulić i dodala da početkom iduće godine Krešimir Dolenčić započinje rad na predstavi „Majka Hrabrost“, slavnom Brechtovom antiratnom komadu s Ljiljanom Bogojević u naslovnoj ulozi, čiji tekst podsjeća na uznemirujuće okolnosti u kojima preživljavamo pod svaku cijenu.

Paolo Magelli će za kraj sezone režirati „Tri sestre“, dramu s nezaboravnim likovima koja je najvećim dijelom obilježila opus A. P. Čehova.

– Osim novih naslova, nastavljamo igrali vrlo uspješne „Bogove“ u režiji Dalibora Matanića, „Tartuffe“ u režiji Ivana Plazibata, „Enigmatske varijacije“, „Potpunu pomrčinu“ Christophera Hamptona, plesnu predstavu „Ljubičasto“ i drugo. U idućoj godini kreće i razmjena programa nacionalnih kazališta iz Zagreba, Rijeke, Splita i Osijeka koja će publici osigurati uvid u najbolje predstave svih nacionalnih kazališta – rekla je Bulić.

Otkrila je također da su se varaždinskom Ansamblu pridružili i glumci Dea Presečki te Marinko Leš.

Novost su i pretplate, i to: premijerna pretplata, pretplata K-HNK (gostovanja hrv. nacionalnih kazališta u Varaždinu), popularna pretplata (reprizne izvedbe) i pretplata „publika bira“. Više informacija o navedenom, ali i o točnom rasporedu predstava, dostupno je na internetskoj stranici Kazališta.

Kultura

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom postavu “Kuće tambure“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio je ovih dana prostor u stalnom izložbenom postavu u osebujnijoj „Kući tambure“ koja je svečano otvorena u petak, 12. travnja, u Slavonskom Brodu.

Odnosno u gradu koji ima najstariju folklornu manifestaciju u Slavoniji „Brodsko kolo“. Tambura je dobila još jedno priznanje na muzejskom prostoru površine gotovo 2500 metara četvornih.

U Tvrđavi Brod svečano je otvoren interpretacijski centar „Kuća tambure – slavonska notna bajka“. Svečanost je otvorio gradonačelnik Mirko Duspara, a svojim je dolaskom istu uveličao predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović sa svojom pratnjom, a koji je istaknuo kako grad Slavonski Brod može biti iznimno ponosan na realizaciju ovako velikoga projekta.

Jer malo se koji grad u Republici Hrvatskoj a i regiji može pohvaliti impozantnom građevinom, posebice u očuvanom spomeniku nulte kategorije Tvrđavi Brod. Predsjednik Svjetske tamburaške asocijacije i osnivač Tamburica Festa u Novom Sadu Jovan Pejčić također je posjetio Slavonski Brod i novootvorenu Kuću tambure te se pohvalio kako dobra suradnja među tamburaškim orkestrima dviju susjednih zemalja postoji već godinama jer i Hrvati sudjeluju na Tamburica festu.

 Za glazbeni program bili su zaduženi učenici Glazbene škole Slavonski Brod, student Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, članovi Folklornog ansambla Broda i Hrvatskog pjevačkog društva „Davor“ te svjetski poznat duo Hojsak&Novosel. Moderator programa otvorenja bio je Branko Uvodić, dobitnik nagrade za životno djelo od strane Svjetske tamburaške asocijacije.

Obilaskom postava Interpretacijskog centra „Kuća tambure – slavonska notna bajka“ posjetitelji se upoznaju s poviješću toga glazbenog instrumenta, starim i suvremenim sustavima tambure, tamburaškim orkestrima i komornim tamburaškim sastavima, tamburom u školstvu kao i tradicijskom kulturom Slavonije. Osim postava, u Kuću tambure smještena je i majstorska radionica gdje posjetitelji mogu svjedočiti izgradnji tambura.

Također, Kuća tambure sadrži koncertnu dvoranu, ambijentalnu dvoranu, kao i suvremeni tonski studio.
Dodajmo da je varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom izložbenom postavu!

– Velika je čast i privilegija dobiti prostor i vrijeme u stalnom postavu muzeja Nova kuće tambure – “Slavonska notna bajka”. Iznimno mi je drago da sam mogao podijeliti ove dragocjene trenutke otvaranja izložbenog prostora s mojim velikim prijateljem Ivanom Enjingijem. Naime, njemu je ujedno posvećena Vinska Simfonija  za tamburašku filharmoniju, koja je briljantno praizvedena uz  sjajni Tamburaški orkestar HRT-a pod ravnanjem uglednog maestra Siniše Leopolda. Radujem se skorom izlasku nosača zvuka u nakladi udruge Aulos i Koncertnog ureda Varaždin – ističe Bobić.

“Kuća tambure – slavonska notna bajka“ ne predstavlja samo očuvanje glazbenog stvaralaštva već je i promocija tambure kao simbola regije te potiče stvaralaštvo inovativnih kulturno-umjetničkih, edukativnih i drugih sadržaja. Projekt je trajao 72 mjeseca i financiran je sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj, ukupne vrijednosti 4.296.585,80 eura, uključujući infrastrukturne radove i opremanje novoobnovljenih prostora ukupne površine 2.429,65 metara četvornih.

Iz EU fondova sufinancirano je 3.652.097,85 eura, a iz proračuna Grada Slavonskog Broda osigurano je 644.487,95 eura.

Nastavite čitati

Kultura

Filmovi varaždinske Vanime na međunarodnim festivalima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon što su filmovi nastali u produkciji varaždinskog Filmsko kreativnog studija Vanima protekle godine neobično uspješno predstavljali ovaj filmsko kreativni studio i varaždinske animatore kako na festivalima i filmskim smotrama u Hrvatskoj i u njenom širem okruženju, tako i na brojnim europskim i svjetskim festivalima, uspješan put prošlogodišnje produkcije Vaniminih animiranih filmova po svjetskim filmskim festivalima i smotrama nastavlja se i dalje.

Film „Bastet-Božica mačaka“ čije su autorice Vita Dvoržak, Sara Majnarić i Inja Đolonga našao se tako u službenoj selekciji međunarodnog festivala „Smile“ u New Delhiju, a isto tako je odabran za prikazivanje u konkurenciji međunarodnog festivala CMS u Lucknowu u Indiji. Oba festivala održavaju se sredinom travnja.

Dva Vanimina filma našla su se i u službenoj selekciji međunarodnog filmskog festivala Baloss u Milanu u Italiji. Riječ je o filmovima „Što usta zbore to ruke stvore“ koji potpisuju autorice: Lucija Kranjčić, Kala Šmic, Franka Bogović, Vita Dvoržak i Anabela Mlinarić i „Treće oko“ autorice Anabele Mlinarić koji će biti prikazani u sklopu ovog festivala u svibnju u Milanu.

U sklopu internacionalnog, jubilarnog 15. Vafi-Rafi festivala u Varaždinu koncem svibnja i početkom lipnja, u službenoj će konkurenciji biti prikazana četiri Vanimina filma. Bit će to filmovi „Bastet-Božica mačaka“, „Što usta zbore to ruke stvore“, „Oko moje glave“ autora Viga Gulića, Oleksandra Saška Moskalova, Brune Tomašković, Brune Jovan, Kale Šmic, Bernarda Hercega, Klare Nagy i Lovra Ledenka, te film „GPT Meni“, stop animacija koju potpisuju Kala Šmic, Klara Nagy, Franka Bogović, Vita Dvoržak, Sara Majnarić, Anabela Mlinarić i Lucija Kranjčić.

Inače, varaždinski animatori redovno se sastaju nekoliko puta tjedno u svojim prostorima u Preradovićevoj 4 u Varaždinu učeći, zabavljajući se i intenzivno pripremajući nove filmove čije se finaliziranje očekuje do lipnja ove godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje