Povežite se s nama

Međimurje

Najbolje ‘z Međimurja: „Srušit ćemo mit da je zdrava i domaća hrana skupa, luksuz koji si rijetki mogu priuštiti“

Objavljeno:

- dana

Na tržištu hrane sve je izraženija potreba kupaca za zdravijim i domaćim proizvodima. Iako se slika drastično promijenila posljednjih nekoliko godina, još je uvijek malo poljoprivrednih proizvođača dovoljno hrabrih da zaokretom u marketingu i pristupu kupcima osvoje dio tržišta koje im se nenadano otvorilo.

Nedostatak znanja, već spomenute hrabrosti, proizvodnih kapaciteta, kapitala… glavni su razlozi zbog kojih brojni proizvođači domaće hrane ne mogu zauzeti značajnije mjesto na tržištu.

U većini zemalja Europske unije tom se problemu doskočilo uvođenjem koncepta kratkih opskrbnih lanaca. Taj se koncept definira kao prodajni sustav koji pokriva tržište u radijusu od 50 kilometara od mjesta proizvodnje, odnosno prodaje, te uključuje maksimalno jednoga posrednika.

Doktorska disertacija na temu lokalnih sustava hrane

Iako u Europi uobičajen, koncept kratkog opskrbnog lanca potpuna je novina u Hrvatskoj. Među prvima, koncept je na svoje područje uspješno uvela upravo Međimurska županija. Najveće zasluge idu Valentini Hažić, ambicioznoj mladoj ženi, uspješnoj konzultantici i suvlasnici poznatog međimurskog OPG-a.

– S tim sam se konceptom susrela dok sam bila uključena u jedan ekspertni tim na razini Europske unije za odabir ekonomski najprihvatljivijih modela kratkih opskrbnih lanaca (KOL). Paralelno sam počela raditi na doktorskoj disertaciji na temu lokalnih sustava hrane. Putem projekta Agrishort financiranog iz Programa Interreg Mađarska-Hrvatska, koji je trajao 16 mjeseci, odlučila sam stečena znanja primijeniti kod kuće, u Međimurju – priča Valentina Hažić.

U okviru projekta odrađeno je mnogo projektnih aktivnosti, npr. izrađena je analiza tržišta, dobivena je jasnija slika o broju proizvođača i proizvoda, izrađen je i katalog proizvoda i proizvođača (https://mz.najboljelokalno.com), zatim vizualni identitet kratkog opskrbnog lanca itd.

– Najučinkovitiji kratki opskrbni lanci su oni sa što raznolikijom ponudom proizvoda i koji su organizirani. Dakle, ekonomski naisplativiiji model za proizvođača nije onaj koji uključuje suradnju s javnim sektorom iako se u Hrvatskoj u posljednje vrijeme ponajviše aktualizirala problematika opskrbe škola, bolnica i vrtića hranom lokalnih proizvođača. Kako se proizvodnja hrane u Hrvatskoj godinama sustavno uništavala, danas je teško naići na količinu lokalnih proizvoda koji bi mogli zadovoljiti potrebe takvog segmenta tržišta. U Hrvatskoj i dalje postoji naglašeni stav proizvođača prema osobnom interesu, a ne toliko prema zajedničkom. I to je jedan od razloga zašto ovakvi modeli još nisu zaživjeli kod nas, dok je drugi razlog zakonska regulativa. U Europi postoji mnoštvo modela KOL-a, ali nisam pronašla onaj koji se može jednostavno preslikati na hrvatsko stanje – pojašnjava Hažić. Kakav god model se uzimao u razmatranje, treba raditi na njegovoj prilagodbi pojedinoj zajednici, karakteru proizvođača, prirodi ponude i potražnje prehrambenih namirnica i sl. Dakle, ni jedan model ne može se uspostaviti uspješno a da nisu sustavno promatrane sve varijable koju mogu utjecati na njegovu učinkovitost.

30 poljoprivrednih proizvođača trenutno je okupljeno u Udruzi „Najbolje ‘z Međimurja“, koja uskoro otvara trgovinu

U sklopu navedenog projekta, a na temelju prikupljenih podataka Valentina Hažić je s više partnera iz raznih institucija koje rade na razvoju poljoprivrede, krenula u obilazak proizvođača.

– Raspisan je Poziv za iskaz interesa sa propisanim kriterijima i uvjetima suradnje na koji se javilo 50-ak zainteresiranih proizvođača za uključivanje u KOL, a odabrali smo 20-ak koji su zadovoljavali tražene kriterije. Sve smo ih obišli da bismo dobili jasniju sliku kako proizvode i prerađuju  hranu, pristupaju tržištu, koliko se bave kupcima i ulažu u marketing i koliki im je važna direktna prodaja. To su bili elementi koje smo ocjenjivali. Važna nam je bila i motivacija, ali i karakter proizvođača. Na temelju svega toga morali smo odabrati one koji se žele i mogu uključiti u KOL.

U studenom 2018. godine osnovana je Udruga „Najbolje ‘z Međimurja“ koja je krenula raditi po načelima suradnje kakva karakterizira kratke opskrbne lance te se intenzivno krenulo u realizaciju prvih konkretnih koraka da bi proizvođači u što kraćem vremenu napokon zajednički mogli nastupiti na tržištu.

– Posebni izazov bio je uvjeriti pojedine proizvođače da se okrenu novom prodajnom kanalu koji do sad nisu koristili u okviru svog poslovanja, da prihvate promjene i mogućnosti koje im se nude putem KOL-a. Veliki je strah od strane proizvođača krenuti u nepoznato, prihvatiti poslovni rizik, preuzeti odgovornost i prigrliti promjenu. Naime, ako nešto ne funkcionira za svakog od njih pojedinačno ne znači da ne bi funkcioniralo ako se sustavno radi na realizaciji zajedničkog cilja. Koncept podrazumijeva i zajedničko dijeljenje troškova najma prostora, dostavnog vozila, izrade web trgovine… Lakše se, također, nositi s rizikom jer nas je više u cijeloj priči. Također, zanimljivo je kada se okupimo i krenemo zajednički rješavati problem da se pojavi toliko mogućnosti do kojih ne bi došlo da ih ne tražimo zajedno. Neki pojedinci su u postupku formiranja KOL-a odustali od ideje suradnje jer smatraju da nemaju osobnog interesa, a ovaj koncept, ponavljam, funkcionira na zajedničkom interesu svih članova – objašnjava Valentina Hažić. Nije jednostavno vidjeti zajednički interes ako proizvođač sav fokus usmjeri samo na sebe pojedinačno.

Kratki opskrbni lanci podrazumijevaju postojanje maksimalno jednog posrednika. Međimurski primjer funkcionira bez posrednika.

70-ak proizvoda naći će svoje mjesto na policama na otvaranju trgovine, a ta će se brojka tijekom godine rasti i do stotinu proizvoda, ovisno o količinama sezonskih namirnica

– To nas također čini posebnima u odnosu na slične primjere diljem Europe. Sami ćemo rješavati plasman robe na tržištu tako da svaki proizvođač zadrži svoju maloprodajnu cijenu. Nema više posrednika, „nevidljive ruke“ koja će upravljati našim proizvodima i uvjetima prodaje. Cijena će biti realna. To će napokon srušiti mit da je domaća i zdrava hrana skupa. Ako je u pojedinim trgovinama cijena takve hrane viša, to nije zbog visoke maloprodajne cijene proizvođača, već zbog trgovačkih i posredničkih marži koje najčešće kreću od 60 % pa nadalje. U našem slučaju to se neće dogoditi. Domaće zdrave namirnice nisu luksuz samo za one koji si to mogu priuštiti, nego moraju postati glavni odabir u svim domaćinstvima – poručuje Hažić. Trend je otvaranja dućana zdrave hrane s proizvodima OPG-ovima, ali ovaj naš koncept se u potpunosti razlikuje od postojećih, jer interes posrednika ovdje ne postoji.

Riječ je o društveno odgovornom konceptu koji ostvaruje zajedničke ciljeve grupe i nema potrebu stvarati dobit.

– Iz tog razloga proizvođači imaju mogućnost zadržati maloprodajnu cijenu. Stvorili smo „win-win“ model, model u kojem su na dobitku i kupci i proizvođači. Budući da se putem Udruge „Najbolje z Međimurja“ kontrolira porijeklo svih proizvoda, način prerade sirovina i njihovo stavljanje na tržište, kupci u svakom trenutku mogu pratiti sljedivost hrane i biti potpuno sigurni da u rukama drže uistinu najbolje iz Međimurja! Na taj ćemo način graditi vezu s kupcima. U današnje vrijeme lijepa ambalaža i etiketa ne prodaje proizvod već odnos temeljen na uzajamnom povjerenju između proizvođača i potrošača. – zaključila je Valentina Hažić.

U Međimurskom štacunu neće se koristiti plastične vrećice

Sljedeći korak međimurskih poljoprivrednih proizvođača okupljenih oko KOL-a je otvaranje zajedničke trgovine, tzv. Međimurskog štacuna, čije otvaranje su financijski pomogli Međimurska županija i Grad Čakovec.

– I u ovom slučaju je bilo skeptičnih, onih koji nisu bili spremni preuzeti rizik i odgovornost, te su u procesu otpali. Prodaja u trgovini iziskuje određene prilagodbe. Proizvodi moraju biti deklarirani, imati nutritivnu analizu (ovisno radi li se o proizvođaču koji je ili nije u sustavu PDV-a), a sve to dosad većini proizvođača nije bilo u interesu raditi za prodaju na kućnome pragu iako postoji zakonska obaveza da to rade bez obzira na kojem tržištu prodaju svoje proizvode. Takve stvari iziskuju i određena ulaganja koja su u očima potrošača isključivo trošak, iako je iskaz primjerice, nutritivne analize „ulaganje“ u transparetnost suradnje s potrošačem – otkriva Valentina Hažić.

Udruga je upravo u procesu pokretanja tvrtke putem koje će poslovati trgovina, a kasnije i web trgovina. Naime, prema Zakonu o trgovini, putem prodavanica proizvođači ne mogu prodavati svoje proizvode ako imaju regsitracijski oblik, primjerice zadruge ili udruge s registriranom gospodarskom djelatnošću. Takva zakonska regulativa otežava suradnju proizvođača na tržištu koji ne žele u svom prodajnom lancu imati posrednika.

– Imat ćemo voće i povrće u rinfuzi, razne prerađevine… Na policama će biti 70-ak proizvoda ovisno o senzonalnosti proizvodnje hrane. Neće biti plastičnih vrećica, ali stimulirat ćemo kupce da dolaze sa svojom ambalažom. Trgovina će imati prodajni i skladišni dio, a u skoroj budućnost vjerujemo i hladnjaču.

Otvorenje trgovine predviđa se za sredinu mjeseca lipnja.

Međimurje

Nova generacija turističkih vodiča uspješno položila ispite na Međimurskom veleučilištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U utorak je, 26. ožujka, dekan Međimurskog veleučilišta u Čakovcu dr. sc. Igor Klopotan, podijelio uvjerenja polaznicima koji su uspješno položili sve ispite te završili opći i posebni dio ispitnog programa čime su stekli pravo obavljanja poslova turističkog vodiča na području Međimurske županije.

– Veseli činjenica da je još jedna generacija uspješno svladala sav program koji je obuhvaćen predavanjima i terenskom nastavom te će tako postati ravnopravni sudionici na turističkom tržištu, koje upravo u Međimurju bilježi veliki uzlazni trend. Međimursko veleučilište u Čakovcu neprestano se prilagođava zahtjevima i potrebama na tržištu rada, a programi poput ovog samo jedan dokaz tome – istaknuo je dekan Klopotan.

Seminar za polaganje stručnog ispita za turističke vodiče održava se u okviru programa cjeloživotnog obrazovanja na Međimurskom veleučilištu u Čakovcu, a odobren je od strane Ministarstva turizma i sporta Republike Hrvatske. Organizira se po ukazanoj potrebi kada se prijavi minimalno 15 kandidata, a obuhvaća predavanja i terensku nastavu.

– Sljedeći ciklus seminara planiran je za jesen ove godine, a ovim putem pozivamo sve zainteresirane kandidate da se slobodno prijave na e-mail adresu: [email protected] – poručuju s čakovečkog MEV-a

Nastavite čitati

Međimurje

Proslava Dana Međimurske županije trajat će 32 dana u 78 manifestacija

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na konferenciji za medije 27. ožujka u parku Centra znanja predstavljen je bogat program proslave Dana Međimurske županije.

Trajat će 32 dana u 78 manifestacija kojima će se slaviti razvojna snaga, inovativnost i kultura Međimurja. Program započinje u srijedu, 3. travnja, u Centru za kulturu Čakovec humanitarnom izložbom i koncertom za Katružu, a završava 12. svibnja smotrom tamburaških sastava u Mačkovcu, s centralnom svečanošću 30. travnja u Čakovcu, na sam spomendan stradanja Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana.

Da bi se ovoliki organizacijski posao kvalitetno izveo, Međimurskoj županiji pridružili su se brojni čuvari baštine, pojedinci, udruge s područja kulture, te županijske ustanove.

Predsjednik županijske Skupštine Dragutin Glavina osvrnuo se na središnji dio proslave: “Nakon uskrsnih blagdaa započinjemo s proslavom Dana Županije. Centralni dio proslave bit će svečana sjednica Skupštine Međimurske županije 30. travnja, u čast naših povijesnih velikana Zrinskog i Frankopana. Uz prisjećanje na njihovu žrtvu, svečana sjednica bit će prigoda da prikažemo rezultate izvršne i predstavničke vlasti u proteklih godinu dana. S ponosom ćemo, tada, predati najviše županijske nagrade – Nagradu Zrinskih i Povelju Međimurske županije, u ruke našim zaslužnim građanima.”

Župan Međimurske županije Matija Posavec istaknuo je da se promoviraju vrijednosti utkane u međimurski identitet, kulturu, baštinu i postignuća: “Poštujemo prirodne ljepote Međimurja, poštujemo vrijednosti naših ljudi i nagrade koje su kruna predanog rada svih Međimurki i Međimuraca i zato je slogan ovogodišnjih Dana Međimurske županije u zelenom tonu i glasi “Green is in”. Međimurje je in. Spomen je to na činjenicu da smo prva regija u Hrvatskoj i četvrta u svijetu koja je osvojila nagradu Green Destination i simbol koji ističemo i kojim zahvaljujemo svima koji čuvaju ovaj naš najljepši falačec svijeta. Ove godine, pripremili smo 78 događaja kojima kažemo hvala svim ljudima vezanima za našu povijest, kulturu, za postignuća u sportu, obrazovanju, gospodarstvu… Proslavu završavamo upravo na Dan Europe, jer su europske vrijednosti duboko utkane u naš karatkter.”

Predsjednik Udruge Zrinska garda Đuro Bel govorio je o dijelu programa u organizaciji udruge koju predstavlja naglasivši da će 24. travnja u Riznici biti predstavljena knjiga o obitelji Zrinskih, a tradicionalni mimohod povijesnih postrojbi održat će se 27. travnja.

Humanitarno

Upraviteljica Zaklade solidarnosti Katruža Petra Vadlja istaknula je: “Iznimno me veseli što ovogodišnje Dane Županije otvaramo u humanitarnom tonu. U srijedu, 3. travnja, u Centru za kulturu Čakovec otvaramo izložbu Vuprem oči. Zahvaljujemo Astronomskom društvu Vega na donaciji od 15 prekrasnih, zvjezdanih fotografija. Izložba je prodajnog karaktera, a sredstva idu Katruži za nove cikluse pomoći našim sugrađanima u liječenju i rehabilitaciji. Dobrotvorni program te večeri nastavlja se u 19 sati tradicionalnim koncertom Međimurje v srcu – prijatelji za Katružu. Cijena ulaznice je simbolična 7 eura jer je koncert dar i zahvala svima koji podržavaju rad Zaklade.”

Ulaznice za humanitarni koncert za Katružu, na kojem će nastupiti 14 izvođača, mogu se nabaviti na blagajni Centra za kulturu, kao i u uredu Katruže u Međimurskoj županiji.

I ovogodišnji program obilježavanja Dana Međimurske županije dostupan je putem QR koda, a naljepnice s kodom bit će dostupne u svakom kutku Međimurja. Programski sadržaji mogu se pratiti i putem plakata te objava na internetskim stranicama Međimurske županije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje