U Hrvatskoj od raka prostate godišnje oboli oko 2800 muškaraca
Movember je pokret obilježavanja studenoga kao mjeseca zaštite zdravlja muškaraca. Uključuje puštanje brkova kako bi se podigla svijest o zdravstvenim...
Međunarodni dan osoba s invaliditetom
Međunarodni dan osoba s invaliditetom Ludbreg će, 3. prosinca, obilježiti predstavljanjem Udruge Ludbreško sunce koja već godinama služi kao primjer za brigu o osobama s invaliditetom.
Svojim primjerom stambene zajednice Ludbreg je pokazao da u tom segmentu društva prednjači u Hrvatskoj.
Godine 1992. završetkom Dekade osoba s invaliditetom Ujedinjenih naroda (1983.-1992.), Generalna skupština proglasila je 3. prosinca Međunarodnim danom osoba s invaliditetom. Dekada je bila razdoblje podizanja svjesnosti i zakonskih mjera za poboljšanje stanja osoba s invaliditetom i omogućavanja izjednačenih mogućnosti. Sukladno tome Skupština je uputila apel na države članice da iskažu posebnu pažnju na međunarodni dan u svrhu integracije osoba s invaliditetom u društvo.Hrvatska kao članica UN-a podržala je taj apel.
promjenu uloge osobe s invaliditetom s pasivnog primatelja usluga u aktivnog sudionika u definiranju oblika skrbi i opsega trajanja podrške.
Svojim primjerom stambene zajednice Ludbreg je pokazao da u tom segmentu društva prednjači u Hrvatskoj.
Povijest ovog Međunarodnog dana seže još u 1956. godinu kada se u Belgiji dogodila rudarska nesreća koja je ostala promjenu uloge osobe s invaliditetom s pasivnog primatelja usluga u aktivnog sudionika u definiranju oblika skrbi i opsega trajanja podrške. zapamćena kao nesreća s najvećim brojem ljudskih žrtava u nekom rudniku ugljena.
Vlada Republike Hrvatske zauzela je jasan stav prema deinstitucionalizaciji i transformaciji ustanova socijalne skrbi što uključuje razvoj modela skrbi koji se temelje na osnovnim ljudskim pravima, dostupnost službama u zajednici i uspostavi podrške u skladu s potrebama svake osobe te promjenu uloge osobe s invaliditetom s pasivnog primatelja usluga u aktivnog sudionika u definiranju oblika skrbi i opsega trajanja podrške.
Izvor:
Foto:
U Hrvatskoj je tijekom sezone gripe 2022./2023., zaključno s 29. siječnja, u sklopu ukupnog tjednog izvještavanja zaprimljeno ukupno 19.372 prijava oboljelih od gripe na razini države, podaci su HZJZ-a.
Od toga su 4047 prijave zaprimljene u četvrtom tjednu ove godine, odnosno od 23. do 29. siječnja.
U Varaždinskoj je županiji u ovoj sezoni gripe prijavljeno ukupno 850 slučajeva, a u posljednjem tjednu 341 novi slučaj.
Međimurje je imalo ukupno 611 slučajeva gripe, a u četvrtom tjednu ove godine 300 novih.
Tijekom ove sezone prijavljena su šest smrtna ishoda zbog gripe i njezinih komplikacija.
Najveća stopa prijave gripe na 100.000 stanovnika bilježi se u Koprivničko-križevačkoj (incidencija 1668,3), Krapinsko-zagorskoj, Brodsko-posavskoj i Požeško-slavonskoj županiji. Ova stopa za Varaždinsku županiju iznosi 531,1, a za Međimursku 579,7.
– U Nacionalnom referentnom centru za gripu HZJZ-a u uzorcima pozitivnim na virus gripe u tjednu 4. prevladava virus gripe A (96,8%), uz sporadičnu detekciju virusa gripe B. Među subtipiziranim uzorcima pozitivnih na virus gripe A, u većini uzoraka (79,4%) potvrđen je virus gripe A/H1N1, dok virus gripe A/H3N2 čini 20,6% svih subtipiziranih uzoraka – objavio je HZJZ.
Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) 1. veljače je objavila da kreće u novi krug provedbe natječaja subvencioniranja stambenih kredita u 2023. godini.
Objavili su hodogram prema kojemu po kojem je objava javnog poziva za dostavu ponuda banaka planirana za sredinu veljače, dok bi APN zahtjeve građana trebao zaprimati od 20. ožujka.
U objavljenom hodogramu 20. ožujka je naveden kao datum kada će banke u ime svojih klijenata početi s predajom zahtjeva za subvencije APN-u.
Javni poziv za građane bit će otvoren oko mjesec dana, odnosno do utroška osiguranih državnih sredstava, a procjenjuje se da će za ovu godinu biti potrebno izdvojiti oko 9.3 milijuna eura ili 70 milijuna kuna, što odgovara broju od oko 5800 zahtjeva.