Povežite se s nama

Međimurje

Najteži pacijenti najbolji kandidati za operaciju

Objavljeno:

- dana

Epilepsija

U svijetu živi oko 45 milijuna osoba s epilepsijom, a u Hrvatskoj ih je oko 40.000. Čak 40 posto novooboljelih od epilepsije su u dobi do 18 godina života.

Pravilnom i redovitom terapijom u oko 60 posto bolesnika epilepsija se može uspješno kontrolirati, a kod osoba koje ne reagiraju na lijekove antiepileptike danas se inducira predoperativna obrada. Neurokirurške metode liječenja epilepsije kod velikog broja dobro odabranih bolesnika dovodi do potpunog izlječenja, a kasnije i ukidanja terapije antiepilepticima. Upravo su ta najnovija dostignuća u liječenju teških epilepsija bila glavna tema 5. Međunarodnog simpozija o epilepsijama koji je prošlog tjedna održan u Varaždinu. Naime, Sveučilište Sjever je 16. i 17. listopada ugostilo najveći organizirani skup liječnika neurologa, neurokirurga i neuropedijatara koji se bave epilepsijama iz devet zemalja regije – Hrvatske, Slovenije, Mađarske, Rumunjske, Bugarske, Srbije, BiH, Crne Gore i Makedonije.

Porast u trećoj dobi

 Simpozij je organizirao Odjel za biomedicinske znanosti Sveučilišta Sjever i Klinika za neurologiju te Klinika za neurokirurgiju KBC-a Sestre milosrdnice. – Epilepsija je najčešća kronična neurološka bolest i zbog toga o njoj treba što više govoriti. Broj oboljelih od epilepsije u Hrvatskoj je u padu što se tiče dječje dobi, zahvaljujući uspješnom i stručnom praćenju same trudnoće i poroda, prije su veliki problemi bili s kongenitalnim malformacijama, s hipoksijom za i poslije poroda, s ranim infekcijama, s traumama glave u dječjoj dobi – naglasio je predsjednik Organizacijskog odbora simpozija doc. dr. sc. Hrvoje Hećimović, koji ističe i da danas imamo porast novooboljelih u trećoj životnoj dobi, a najčešće su to pacijenti s nekim neurološkim bolestima kao što su moždani udar, Parkinsonova bolest i slično. Na ovom je simpoziju naglasak stavljen na epilepsije koje se teško liječe. – Oboljelima možemo pomoći pravilnim odabirom lijekova, onih koji imaju najmanje nuspojava, jer se radi o ljudima koji uglavnom rade, imaju svoje obitelji, voze auto i zahtijevaju bolju kvalitetu života koju im narušavaju epileptični napadi. Najteži pacijenti su nam i najbolji kandidati za operativno liječenje. Na simpoziju su prikazani i vrlo pozitivni prvi rezultati sada već petogodišnjeg programa operativnog liječenja epilepsija – otkriva Hećimović. Studije su potvrdile da je operativno liječenje tvrdokorne epilepsije uspješno i sigurno.

JESTE LI ZNALI?

• Postoji više vrsta epileptičnog napada. Konvulzivni generalizirani započinje naglo uz pad, uzvik i trzajeve mišića. 
Češći su parcijalni napadi, pri kojima se osoba zagleda u jednu točku, mljacka ustima i nije u verbalnom kontaktu, što traje do jedne minute.
• Epilepsija je češća kod muških osoba.
• Konzumacija alkohola se kod bolesnika s epilepsijom ni u najmanjim količinama ne preporuča, jer može izazvati epileptični napadaj. Isto je i s uzimanjem droga koje mogu izazvati napad čak i kod osoba koje inače ne boluju od epilepsije. Iako se često može čuti da marihuana može pomoći pri kontroli epileptičnih napada, to još nije potvrđeno većim studijama.
• Nekim se ženama epileptični napadi javljaju uglavnom u vrijeme menstruacije.
• Zakonski propisi u Hrvatskoj omogućuju izdavanje vozačke dozvole većini osoba s epilepsijom.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje