Povežite se s nama

U fokusu

Najveća slabost: program bez europske vizije, a budžet mali

Objavljeno:

- dana

OBRAZLOŽENJE

Varaždin i devet gradova partnera nisu prošli u drugi krug natjecanja za titulu Europske prijestolnice kulture 2020 (EPK 2020) prvenstveno zbog toga što predloženi program nije sadržavao događaje i projekte koji bi privukli širu europsku publiku.

 Navedeno je to u službenom obrazloženju Stručnog povjerenstva Europske komisije, koje je objavljeno prošli tjedan.

Najveća slabost

– To je najveća slabost programa. Nedostaje mu koherentne umjetničke vizije te se doima kao skup pojedinačnih događaja pod kišobranom Europske prijestolnice kulture – pojasnili su članovi Stručnog povjerenstva.
Istaknuli su da su bili impresionirani regionalnim planiranjem i kohezijom. Međutim, to nije bilo dovoljno da se Varaždin plasira u drugi krug natjecanja. – U predloženom programu nedostajala je umjetnička i europska vizija potrebna za Europski grad kulture – njihov je zaključak.
Navode da se u programu spominje da će biti pozvani

umjetnici iz Austrije, Mađarske i Irske, ali su očekivali listu međunarodnih kulturnih organizacija i umjetnika koji bi bili partneri u projektu. – Nije jasno kako bi stanovnici regije postali osvješteniji o kulturnim različitostima Europe – napominju.

Bez kapaciteta

Prigovorili su i da je predloženi budžet od 18 milijuna eura premali te su zamjerili što bi Grad izdvojio svega 22 posto novca, dok su čak 54 posto očekivali od države. – To ne upućuje da je EPK prioritet Grada – napomenuli su.

 

Od 18 milijuna eura, koliki je bio predloženi budžet, Varaždin je čak 54 posto očekivao od države

No u drugi krug nije prošao ni Zagreb, iako je ponudio najveći budžet od gotovo 50 milijuna eura, ni Split s budžetom od 32 milijuna eura, a niti Zadar koji je u planu imao 21 milijun eura, pri čemu bi sami osigurali svega 13 posto novca. Ispalo je i Đakovo, koje je titulu EPK željelo dobiti s budžetom od svega sedam milijuna eura.
Kad su u pitanju Varaždin i gradovi partneri, Stručno povjerenstvo nisu uvjerili da regija ima potrebnu kulturnu i turističku infrastrukturu nužnu za Europsku prijestolnicu kulture, a ni u to da imaju potrebne menadžerske kapacitete za provedbu tako zahtjevnog projekta.

U drugi krug natjecanja plasirali su se Rijeka, Pula, Osijek i Dubrovnik, no svi će, prema primjedbama Povjerenstva, do prosinca morati dopuniti svoje ponude. Odluka o tome koji će grad ponijeti titulu EPK 2020 bit će donesena u siječnju sljedeće godine.

Habijan: “Neozbiljni pristup”

– Koliko je stajala priprema dokumentacije za kandidaturu Varaždina za Europsku prijestolnicu kulture? Zašto nisu razumjeli dostavljenu Strategiju Grada Varaždina, koji, po mišljenju stručnjaka, nema upravljačkih kadrova za provedbu projekta? – neka su od pitanja koja je varaždinskom gradonačelniku uputio Damir Habijan, povjerenik varaždinskog HDZ-a. Dodao je da je u izvješću Panela navedeno da stručnjacima nakon prezentacije nije bila jasna kulturna strategija Grada te je poručio da se projektu od strane aktualne vlasti nije pristupilo ozbiljno ni kvalitetno.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Zbog krize u Njemačkoj drvoprerađivači smanjili proizvodnju, Požgaj grupa našla nova tržišta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako je drvno-prerađivačku industriju i graditeljstvo pogodila kriza, ponajprije u Njemačkoj, čini se da se po prvi put događa da Hrvatske šume ne mogu prodati predviđenu količinu trupaca. Odnosno, prema nekim informacijama do kojih je došao Lider, imaju višak.

Pad narudžbi je očekivan, jer nakon štete izazvane olujnim nevremenom uslijedila je kriza u Njemačkoj koju sve više osjećaju i druge europske zemlje. Potvrđuje to i čelni čovjek Požgaj grupe Nikola Požgaj koji kaže da se pad narudžbi mogao očekivati čak i da krize u Njemačkoj nije bilo s obzirom na to da su 2021. i 2022. bile rekordne godine u proizvodnji i izvozu drvno-prerađivačke industrije.

Naime, to su godine nakon pandemije kada su kupci nastojali popuniti skladišta robom koju su k tome plaćali skuplje, pa kad su se trgovci namirili, bilo je za očekivati pad bez obzira na krizu u Njemačkoj.

Doduše, on ne vjeruje da je došlo do ukupnog pada narudžbi drvnoprerađivačkih proizvoda i posljedično tome pojave viška trupaca zbog toga, nego kao jedini mogući uzrok neprodanih trupaca vidi u spomenutoj vjetrolomnoj oluji koja je oštetila mnoga stabla.

– Nisam siguran da ima viška trupaca u Hrvatskim šumama jer ih i oni režu onoliko koliko treba. Ako bi ih rezali više, to bi značilo da trupci negdje leže i postoji opasnost da počnu trunuti. Ali u HŠ najbolje znaju taj podatak, a ono što se može reći jeste da je s nekih tržišta, tu prvenstveno mislim na njemačko, naručeno manje drvno-prerađivačke robe u zadnje vrijeme – kaže Požgaj.

No dodao je da Požgaj grupa i dalje radi s istim kapacitetom, odnosno, pad njemačkih narudžbi nadomještaju novim narudžbama iz drugih zemalja.

Više o svemu pročitajte OVDJE

Nastavite čitati

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje