FOTO Radna akcija u vrtiću „Maslačak“: roditelji izradili nova igrala, a djeca ih obojala
U vrtiću „Maslačak“, područnom odjelu Dječjeg vrtića „Cvrčak“, održana je radna akcija uređenja vrtićkog dvorišta. Roditelji su nabavili materijale te od...
DONOSIMO
Još uvijek se zbrajaju rezultati trodnevnog boravka predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović u Međimurju.
Predsjednica je obišla 50-ak lokacija, na kojima ju je dočekalo oko 2.000 ljudi. Razgovaralo se o svemu, a najviše o projektima i problemima. Međimurska županija ima spremne projekte u vrijednosti od dvije milijarde kuna, koji su u raznim fazama ostvarivanja. Kad će i hoće li uopće biti dovršeni, ovisi o dinamici raspisivanja natječaja. Kako je u razgovoru s novinarima prošlog tjedna rekao župan Matija Posavec, dinamika bi trebala biti brža i procesi jednostavniji.
Na sve je to, ali i na puno više toga, upozorena i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.
Da je predsjednica dobro slušala županijske probleme i prijedloge rješenja, pokazuje pismo koje je nakon svog povratka u Zagreb uputila premijeru Andreju Plenkoviću i hrvatskoj Vladi. – Naglašen je problem neraspisivanja natječaja za dodjelu sredstava iz Europske unije, iako su projekti pripremljeni pa se apelira u nadležna ministarstva da se projekti što prije raspišu – napisala je, između ostaloga, predsjednica.
Župan Posavec je, zadovoljan njezinom reakcijom, rekao kako je ovo prvo konkretno pismo koje je s tako visoke razine otišlo vladajućima. – Njezin boravak tako nije bio samo protokolaran nego i konkretan – istaknuo je župan. On je zadovoljan jer su, kako je rekao, predsjednici uspjeli nametnuti strateški važne teme za Županiju.
Jedna od najvažnijih je prioritetno povećanje minimalnih plaća u području s maksimalnom zaposlenošću. – Prostora za prioritetno povećanja plača ima kroz smanjenje parafiskalnih nameta u gospodarstvu – napisala je predsjednica premijeru. Župan smatra da je to jedini način zatvaranja kruga. – Poduzetnici se rasterećuju, povećava se minimalna plaća, radnik više troši, a država kroz PDV sve to dobiva natrag – rekao je Matija Posavec. Predsjednica predlaže i nastavak državne pomoći za tri projekta – izgradnju Osnovne škole Pribislavec i dogradnju Osnovne škole Orehovica te čakovečkog Doma zdravlja. Među najveće pak projekte spadaju revitalizacija Staroga grada, vrijedna 45 milijuna kuna. i obnova i oprema Kirurgije i Dnevne bolnice za 13 milijuna kuna. Župan nakon svega zaključuje da je kratkotrajni Ured predsjednice u Čakovcu završio konkretnim rezultatima.
Predsjednica je kao veliki problem navela lošu prometnu infrastrukturu. Lani je međimurskim cestama prošlo devet milijuna putnika, a cestom Čakovec – Varaždin dnevno prođe 16,5 tisuća vozila. Zbog toga je predsjednica predložila Vladi hitnu gradnju nove ceste Čakovec – Varaždin i obilaznica
Za spomendan 9. siječnja u Međimurje bi trebao doći predsjednik Sabora Božo Petrov; župan se 16. siječnja u Zagrebu sastaje s ministricom Nadom Murganić i ministrom Milanom Kujundžićem; ministar zaštite okoliša i prirode Slaven Dobrović dolazi dan poslije u Županiju; krajem siječnja se na poljoprivrednoj konferenciji očekuje dolazak ministra Tomislava Tolušića; 23. siječnja dolazi ministar Kovačić. – Očekujemo kvalitetne razgovore, a ne samo tapšanje po ramenu – najavio je župan.
Izvor:
Foto:
Lijepo će biti blagdansko vrijeme u Donjem Kraljevcu.
Naime, od 2. prosinca do Božića traje Advent u Općini Donji Kraljevec.
Program je fokusiran na sadržaje za najmlađe.
Općina Pribislavec organizira 2. Božićni sajam, koji će se održati 17. prosinca na prostoru ispred Općine Pribislavec s početkom u 14 sati.
– Ovim putem pozivamo zainteresirane izlagače da rezerviraju svoj štand za izlaganje na sajmu te da iskoriste priliku za promociju svojih proizvoda i usluga. Rok za podnošenje prijava za rezervaciju štanda je 8. prosinca 2023. godine – ističu iz Općine Pribislavec.
Prijave (Zahtjev za korištenje javne površine) se podnose osobno u Jedinstveni upravni odjel Općine Pribislavec, Braće Radića 47, Pribislavec ili putem e-maila: [email protected].
Zahtjev za korištenje javne površine nalazi se na službenoj web stranici Općine Pribislavec.