Povežite se s nama

U fokusu

Nakon novih analiza baliranog otpada, Varkom kazneno prijavio Bioinstitut

Objavljeno:

- dana

U varaždinskoj komunalnoj tvrtki Varkom smatraju da je tvrtka Bioinstitut iz Čakovca, kojoj je 2017. godine povjeren posao uzorkovanja baliranog otpada u Brezju, davanjem lažnih informacija direktno onemogućila te na zasad neodredivo vrijeme odgodila predviđen i namjeravan interventni odvoz te zbrinjavanje bala iz spomenutog odlagališta.

Kako doznajemo od Željka Bunića, direktora Varkoma, ova je tvrtka 10. lipnja podnijela Općinskom državnom odvjetništvu u Varaždinu kaznenu prijavu protiv odgovorne osobe trgovačkog društva Bioinstitut jer je prema njihovu ispitnom izvješću od 10. listopada 2017. godine ispalo da balirani otpad u Brezju zadovoljava uvjete za odlagalište neopasnog otpada.

No, nakon prekategorizacije baliranog otpada, u ožujku 2019. godine provedeno je njegovo opsežno ispitivanje, nakon kojeg se pokazalo da u izvješću Bioinstituta mnogo toga „ne štima“.

– Otkad sam ja direktor, Varkom čitavo vrijeme želi postupati transparentno. To je bio razlog što smo pristupili velikom ispitivanju sadržaja baliranog otpada u Brezju. Analize otpada, odnosno kontrolna ispitivanja otopljenog organskog ugljika (DOC),  nikada u povijesti nisu bile provedene na način da se dobije statistički pouzdan rezultat. Sada ga imamo i evidentno je da se rezultati ispitivanja DOC-a iz 2017. i 2019. godine bitno razlikuju. Odnosno, mogu se smatrati kontradiktornima s obzirom na to da prema ispitnom izvješću Bioinstituta iz 2017. DOC iznosi 365 mg/kg suhe tvari, dok ove godine iznosi čak 14.033 mg/kg suhe tvari – naglašava Bunić i dodaje da su do rezultata došli tako da je definirana veličina uzorka.

Odnosno, analiziran je sadržaj 720 bala od ukupno 110.000, koliko ih je odloženo na deponiju. Stručnjaci smatraju da je pouzdanost zadnjih analiza otpada oko 95 %.

– S obzirom na velike razlike u ispitivanju DOC-a iz 2017. i 2019. godine, Varkom je 15. travnja 2019. od Bioinstituta zatražio objašnjenje kontradiktornih rezultata mjerenja DOC-a. No, iz dopisa s odgovorom ove tvrtke od 7. svibnja bilo je teško odgonetnuti suvisli razlog razlika dobivenih rezultata iz 2017. i 2019. godine – pojašnjava čelnik tvrtke čija je Uprava početkom travnja nabavila laboratorijsku opremu za ispitivanje otopljenoga organskog ugljika.

Obistinile se sumnje

Varkom je danas, ističe Bunić, kadar provesti ispitivanja kojima se (za razliku od onih u akreditiranim laboratorijima) mogu dobiti „neslužbeni rezultati“.

– Prema neslužbenim podacima ispitivanja koje je napravio Varkomov laboratorij, rezultatima su potvrđene visoke vrijednosti DOC-a (iznad 20.000) i one se podudaraju s onima Bioinstituta i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ – rekao je čelni čovjek tvrtke u kojoj s nestrpljenjem iščekuju epilog spomenute kaznene prijave, u kojoj su taksativno navedene posljedice koje je  prouzrokovalo sporno ispitno izvješće Bioinstituta iz 2017. godine.

Naime, Varkom ga je proslijedio Gradu Varaždinu kao ključan dokument temeljem kojeg je tvrtka Ecomission izradila sanacijski program lokacije Brezje. U njemu se, između ostaloga, navodi da je „kategorizacijom provedenom od akreditiranog ovlaštenog laboratorija Bioinstitut d.o.o. Čakovec otpad kategoriziran kao otpad ključnog broja 19.12.12. ostali otpad (uključujući mješavine materijala) od mehaničke obrade otpada, koji nije naveden pod 19.12.11.“.

Sanacijski program bio je osnova za mišljenje Ministarstva zaštite okoliša i energetske učinkovitosti o načinu zbrinjavanja baliranog otpada. Podsjećamo, prvi su sumnju u vjerodostojnost Bioinstitutovog izvješća, temeljem kojeg se brzopleto zaključivalo da se otpad ne treba prethodno obraditi, već samo odložiti, izrazili Davor Patafta i Vlado Sevšek, vijećnici Lige za Varaždin.

Zbrajanje šteta

No, vladajući u Gradu nisu ih poslušali, iako su Patafta kao potpredsjednik Gradskog vijeća i Sevšek, koji je poznati varaždinski pravnik, argumentirano ukazivali na opasnosti kojima se Grad izlaže ukoliko po treći put krene u novu javnu nabavu za zbrinjavanje bala po Bioinstitutovim analizama.

Tu se, zapravo, zbog odlučivanja o načinu rješavanja najvećeg varaždinskog ekološkog i političkog problema, na lažnim i krivim temeljima, skrivala opasnost da se Grad i Varkom opet osramote.

I ne samo to, jer bi Grad bio izložen novim tužbama, a bale se opet ne bi riješile. U veljači se ipak krenulo u raskidanje koncesije za bale, na što se žalila zajednica ponuditelja na čelu s CE-Z-A-R-om.

Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave u travnju je srušila odluku varaždinskih vijećnika i Grad sada kao posljedicu opet ima dva obveznopravna odnosa za zbrinjavanje bala (Ugovor Varkom – VIS) i koncesiju.

Bale će do daljnjega ostati u Brezju i nanositi štete u okolišu, a zbrajaju ih i u Varkomu. Naime, ovoj gradskoj tvrtki zbog svega je narušen ugled, a zbog ponovljenog uzorkovanja baliranog otpada u dva akreditirana laboratorija nastali su joj novi, nepotrebni troškovi od ukupno 240.713 kuna.

Kako rade laboranti Bioinstituta?

– Novim ispitivanjem i to uzorkovanjem otpada koje je provedeno u Brezju od 4. do 8. ožujka 2019. godine provedenim po Nastavnom institutu za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ iz Zagreba, na 368 bala otpada, utvrđena srednja vrijednost DOC-a iznosi 18.789 mg/kg. To je preko 51 puta više od inkriminiranog izvješća Bioinstituta iz 2017. godine – stoji u kaznenoj prijavi.

Dodajmo da je istovremeno i Bioinstitut proveo novo, paralelno ispitivanje, i to opet na 180 bala. No ovog puta je iznio podatak o srednjoj vrijednosti otopljenoga organskog ugljika od 14.088 mg/kg!

Tek će se vidjeti kako će Bioinstitut opravdati ovaj raskorak u rezultatima svojih analiza jer, kako stoji u prijavi, „po prirodnom i logičnom slijedu bilo bi očekivano da po proteku dvije godine DOC bude manji, a nikako veći“.

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje