Bogat program “Dana sporta, zabave i kulture” u Višnjici dolazećeg vikenda
UŠR Višnjica od od 4. do 6. kolovoza organizira "Dani sporta, zabave i kulture" u Višnjici, kod Lepoglave. Bit će...
PROJEKT “DETOX”
U Vinici je postavljanjem krovišta i obnovljene stolarije na Viničku tradicijsku kuću završila prva etapa radova koji se sufinanciraju EU novcem.
– Rekonstrukcija Viničke tradicijske kuće financira se iz Europskog fonda za regionalni razvoj kao dio projekta “DETOX – Ruralna detoksikacija upoznavanjem kulturne baštine“ u okviru programa prekogranične suradnje Interreg V-A Slovenija – Hrvatska. Do kraja rujna bit će dovršeno vanjsko i unutarnje uređenje, kao i opremanje kuće u tradicijskom stilu – izvijestili su iz Općine.
Obnovljeni objekt činit će dio muzejske ponude te će biti mjesto održavanja raznih programa i radionica koje će se odvijati kao dio turističkog proizvoda, tzv. Etnotours paketa proizašlog iz projekta.
Projekt “DETOX” zajednički provode slovenske općine Lenart, Sv. Andraž i Sv. Ana v Slovenskih goricah, Fakultet za elektrotehniku, računalstvo i informatiku iz Maribora, Gradski muzej Varaždin te Općine Donja Voća i Vinica, a u sklopu projekta bit će uređene još 4 tradicijske kuće.
Izvor:
Foto: ARHIVA RT
Šljokice u kozmetici i razna sjajila trebali bi otići u povijest nakon odluke Europske komisije (EK) kojom se ograničava primjena mikroplastike koja se namjerno dodaje u proizvode, zbog čega trgovci kozmetikom pripremaju akcijske prodaje takvih proizvoda.
EK je 25. rujna donijela mjeru kojom se u skladu sa zakonodavstvom EU o kemikalijama (Uredba REACH) ograničava mikroplastika koja se namjerno dodaje proizvodima. Ta se mjera ne odnosi samo na kozmetičku industriju, nego ima i šire implikacije, piše index.hr.
Novim mjerama želi se spriječiti ispuštanje oko pola milijuna tona mikroplastike u okoliš.
Neki od brojnih uobičajenih proizvoda obuhvaćenih ograničenjem su granulirani materijali za ispunu koji se upotrebljavaju na umjetnim sportskim površinama, kozmetički proizvodi u kojima se mikroplastika upotrebljava u razne svrhe, deterdženti, omekšivači tkanine, šljokice, gnojiva, sredstva za zaštitu bilja, igračke, lijekovi i medicinski proizvodi.
Prve mjere, primjerice zabrana za šljokice i mikrokuglice počet će se primjenjivati kad ograničenje stupi na snagu, za 20 dana. U drugim slučajevima zabrana prodaje primjenjivat će se nakon duljeg razdoblja, kako bi pogođeni dionici imali dovoljno vremena da razviju alternative.
U Poreču je ovog vikenda održano 19. državno natjecanje u oranju na kojemu su Varaždinsku županiju predstavili Darijan i Krunoslav Mužic; sin i otac koji su plasman na državno natjecanje ostvarili pobjedom na 17. natjecanju orača Varaždinske županije.
Natjecatelji iz 12 županija snage su odmjerili u dvije kategorije – plugovi ravnjaci i plugovi premetnjaci, a vrijedi napomenuti kako je varaždinski predstavnik Darijan, koji se natjecao u kategoriji ravnjaka, sa svojih 15 godina ujedno bio i najmlađi orač na ovogodišnjem natjecanju.
Nakon višesatnog natjecanja pobjedu su u konačnici izborili Josip Marinović iz Koprivničko-križevačke županije i Željko Goldašić iz Karlovačke županije koji će se sljedeće godine predstaviti u Estoniji na svjetskom natjecanju u oranju.
Iako se predstavnici iz Varaždinske županije nisu našli među prva tri mjesta, dobre atmosfere među navijačima Varaždinske županije nije nedostajalo. Članovi Udruge za organizaciju natjecanja orača Varaždinske županije i Županijski savez poljoprivrednih udruga istaknuli su se bogatom ponudom hrane i pića lokalnih proizvođača koje su prezentirali i dali na kušanje mnogobrojnim posjetiteljima natjecanja. Uz vina, prirodne sokove, Varaždinsko bučino ulje, Ludbreški hren, domaće sireve i suhomesnate proizvode štand Varaždinske županije je bio posjećen i zbog, već tradicionalne, sarme. Predstavnici Varaždinske županije su po završetku natjecanja primili i priznanje organizatora za najbolje uređeni štand na manifestaciji.