Održan svečani koncert Gradskog puhačkog orkestra KUD-a Hrvatskih željeznica Varaždin
Gradski puhački orkestar KUD-a Hrvatskih željeznica Varaždin, održao je 5. siječnja 2023. godine svoj godišnji Svečani koncert u prepunoj Koncertnoj...
Naime, u ta će dva dana u Varaždinskim Toplicama obolježiti kvalitetna glazba, prekrasna priroda, mnoštvo edukativnog sadržaja i „dobra vibra“.
Festival je programski usmjeren na sve generacije te pruža mnoštvo dnevnih aktivnosti kao što su predavanja, radionice, igraonicu za djecu, projekcija dokumentarnog filma, performansi, izložbe, rekreativni sadržaj, ali i bogat noćni sadržaj – dva stage-a uz nastup bendova i dj-a.
U hladovini mistične šume, za one avanturističkog duha, osiguran je i prostor za besplatan kamping.
Festivalska karta, odnosno donacija iznosi 50 kuna, dok je dnevna 40 kuna.
Program je sljedeći:
PETAK
17:30 sati – otvorenje izložbe fotografija “Ja sam” (Bambii)
18 sati – predavanje Vesne Šantak “Čuvari zemlje”
19:22 sati – meditacija – “Misterija srca” Vesne Šantak
21 sat – dokumentarac “Stepping Into The Fire”
23 do 6 sati – Trance
Live: Triquetra (Suntrip Records), Third Eye Channel (Suntrip Records/Timewarp Records/Neogoa Records/Third Eye Channel Records), Ezoterica
Dj set: Kičma, Mrva
Poi performans: Gabrijela Brletić
SUBOTA
9 sati – Yoga Matije Krainca
9 – 12 sati – igraonica za djecu (Zagonetno drvo, Face Paint)
10 sati – zdravi doručak Udruge “Medenjak”
11 sati – Smuti Smoothie
11 sati – šetnja do izvora (PD Tonimir)
12 sati – radionica izrade papira Dine Zebec
13 sati – performans / “Surova realnost”
14 sati – Vinyl Slušaona – Dj Zeko
15 sati – prezentacija / UPS – Sve o craft pivi
15 – 18 sati – igraonica za djecu (Zagonetno drvo, Face Paint)
16 sati – radionica s udaraljkama (Edo Golubić)
17 sati – performans / “Proces zagađenja – priroda vs. društvo” (Sven Tomašić, Marko Jović)
19:30 – 6 sati – Etno – Jazz – Rock – Če bo bo, če na na, Cusravci, Chui, Ogenj, Requiem Garešnica, Dj Tomekk
Alternative stage – Chill – Dub – House – Techno (pet – sub), Bertrand Kartel, Captain BassWizard, Rigo, Surely, Edo percussion DJ, ALXSML, Veleš, Patrik Kanižanec
Glazbena škola u Varaždinu ove godine organizira 6. međunarodno natjecanje puhača – Varaždin Woodwind & Brass.
Više od 600 mladih puhača iz 10 zemalja svijeta okupit će se na natjecanju koje Glazbena škola u Varaždinu organizira uz potporu osnivača Varaždinske županije, generalnog sponzora (koji osigurava i nagrade – instrumente), eminentne kompanije koja izrađuje vrhunske puhačke instrumente Buffet Crampon iz Pariza, a organizaciju natjecanja podupiru i mnogi drugi sponzori, kao što su Vindija, Parkovi, Prggin, PZC i Hrvatska glazbena mladež.
U srijedu, 22. ožujka 2023. godine, očekuje nas prvi dan natjecanja, a sve do 31. ožujka mladi će se puhači predstavljati članovima žirija koji sačinjavaju vrhunski glazbeni pedagozi.
Mnogobrojni žiri sastavljen je od vrhunskih glazbenika i pedagoga iz Nizozemske, Mađarske, Italije, Slovenije, Hrvatske, Srbije, Njemačke i Austrije.
Varaždin Woodwind & Brass je natjecanje namijenjeno učenicima i studentima kategorije od A do F, dok je Varaždin Woodwind & Brass Grand Prix natjecanje koje je namijenjeno umjetnicima od 15 do 35 godina starosti.
Natjecanje se provodi u disciplinama: tuba, trombon, klarinet, saksofon, oboa, fagot, truba, rog, eufonij i flauta.
– Iznimno velik broj kandidata samo je dodatna potvrda prestiža ovog natjecanja koje mladim i talentiranim puhačima može poslužiti kao „odskočna daska“ u daljnjoj karijeri. U Glazbenoj školi u Varaždinu dani koji slijede bit će ispunjeni zvukovima puhačkih instrumenata, a vjerujemo da će samo natjecanje još jednom doprinijeti promoviranju puhačke glazbe, razvoju umjetničkog djelovanja mladih nadarenih glazbenika, međunarodne kulturne suradnje i razmjeni iskustava te turističkoj promociji Varaždina, Varaždinske županije i sjeverozapadne Hrvatske – rekli su iz Glazbene škole.
Natjecanje Varaždin Woodwind & Brass završava 31. ožujka, kada će se održati finale natjecanja, ali i završni koncert ponajboljih mladih puhača uz svečanu dodjelu nagrada.
U utorak, 21. ožujka, s početkom u 18 sati u Galeriji HDLU u Kuli stražarnici Staroga grada Varaždin održat će se otvorenje izložbe Josipa Kresovića pod nazivom „Praksa“.
Izložba ostaje otvorena do 11. travnja.
– Tamo gdje završava klasični medij počinje eksperiment, opredmećen kombiniranjem neočekivanih objekata i umjetničkih tehnika. Josip Kresović, psiholog po struci, a umjetnik po vokaciji, pristupa umjetničkom procesu poput dijaloga kako bi se izrazio i komunicirao. Isprepletanjem autoreferencijalnog i konceptualnog pristupa pri umjetničkoj praksi, autor u ovim značenjski slojevitim radovima problematizira poprilično intiman spektar tema. Radovi su nusprodukt integriranja polariteta svakodnevnog posla, psihologa u centru za spolno zdravlje koji uz razgovor s korisnicima uključuje i mnoštvo papirologije i administrativnih zadataka, ali i direktan kontakt s liječnicima i medicinskim osobljem gdje upoznaje sve ono što tvori ljudsko tijelo te uspostavlja prema njemu novi odnos.
Djela tematski povezuje težnja za pronalaskom, odnosno uspostavljanjem balansa u profesionalnom, ali i svakodnevnom životu. Počevši od potrebe za dekonstrukcijom vlastitog identiteta kroz sjećanja i asocijacije, preispitujući ulogu obiteljskih i tradicionalnih normi unutar kojih odrasta te sada kao pojedinca koji reagira na problematiku raznih diskriminiranih skupina s kojima se poistovjećuje. Pozicioniravši proces introspekcije i otkrivanja podsvijesti kao sastavni dio umjetničke prakse, problematizira nevidljivost, stigmu i strah života pojedinaca s kojima se susreće na autentičan i intiman način. Inicijalno promišljanje koncepta sebe i svakodnevnog, rezultira radovima u raznim tehnikama koji se vizijom, koloritom i materijalom direktno referiraju na ljudsko tijelo i svu kompleksnost psiholoških i fizičkih procesa koji se događaju unutar nas samih – stoji, među ostalim, u predgovoru kustosice Marte Radman, mag. hist. art.
O autoru
Josip Kresović,interdisciplinarni umjetnik i psiholog, rođen u Zadru (Hrvatska) 1992. godine gdje magistrira psihologiju u području psihologije umjetnosti s interesom za vizualno-estetsku osjetljivost i odnos umjetnosti i raspoloženja.
Paralelno sa studijem razvija umjetničku praksu u kojoj se bavi osobnom ikonografijom kroz koju pokušava istražiti odnos između okoline i pojedinca te kako taj odnos može utjecati na formaciju ličnosti pritom koristeći različite materijale, od skulptura i kolaža do scenografije i performansa.
Od 2017. godine samostalno i grupno izlaže i izvodi u Zagrebu, Zadru, Rovinju i Splitu. Trenutno živi i radi u Zagrebu.