Povežite se s nama

Međimurje

Narodne nošnje KUD-a Goričan dijelom projekta “Geofolk” rumunjskog fotografa Botonda

FOTO: Dávid Botond

Objavljeno:

- dana

Sredinom studenoga članovi i članice Kulturno-umjetničkog društva Goričan u Brezničkom Humu predstavili su narodne nošnje Goričana na događaju koji su organizirale Općina Breznički Hum, Udruga za književnosti i kulturu “Humščak” i Orkestar limene glazbe Sveti Martin.

Tom prilikom su za potrebe projekta Europske unije pod nazivom “Geofolk” fotografirane i narodne nošnje sjeverozapadne Hrvatske.

Čak 240 nacionalnosti

Projekt “Geofolk” predstavlja najveću svjetsku zbirku fotografija ljudi iz različitih krajeva u narodnim nošnjama. Osnovao ga je rumunjski fotograf Dávid Botond, koji je ovim putem napravio fotografije odabranih hrvatskih narodnih nošnji. One će, zajedno s nedavno napravljenim fotografijama narodnih nošnji iz Brezničkog Huma, biti dijelom ovoga svjetskog projekta zbirke fotografija koje predstavljaju tradiciju i kulturu zajednica, žena, muškaraca i djece.

Botond je snimio oko 100.000 fotografija i na svojoj izložbi predstavio 1700 narodnih nošnji iz cijeloga svijeta. Fotografije su snimljene u 56 različitih zemalja i predstavljaju 240 nacionalnosti.

Pred njegovim fotoaparatom u Brezničkom Humu goričanske narodne nošnje nosili su članovi KUD-a Goričan Mihaela Čonka, Martina Pahek, Filip Gosarić, Vladimir Pahek i predsjednica KUD-a Marija Ševa. Predstavili su najsvečaniju zimsku i ljetnu mušku i žensku odjeću, poput domaće robače, fertova, plečeka, tibeta te (na glavi) končejka.

– Jedan smo od rijetkih KUD-ova koji imaju sačuvanu toliko opsežnu zbriku narodne nošnje, originalno sačuvanih primjeraka, koje imamo spremljene u mnoštvu ormara. Ponosni smo na svoju zbirku i volimo se prisjećati prošlosti, a s narodnim nošnjama sudjelujemo na raznim priredbama i događanjima – rekla nam je predsjednica KUD-a Goričan Marija Ševa.

O KUD-u Goričan

Društvo inače djeluje od 1925. godine u četirima sekcijama: folklornoj, tamburaškoj, dramskoj i ženskoj pjevačkoj skupini. Tijekom dugogodišnjeg rada folklorna sekcija bilježi mnogobrojne nastupe u mjestu, županiji, državi i inozemstvu, a vodi je Jelena Ribić. Što se tiče tamburaške sekcije, valja napomenuti da tamburaši prate folklornu sekciju, ali i samostalno nastupaju na raznim smotrama i manifestacijama.

Njihov je voditelj Andrija Ribić. Dramska sekcija bilježi mnoge nastupe lokalnog karaktera, a njezin je voditelj Ivan Posedi, dok aktivna Ženska vokalna skupina djeluje pod vodstvom Marije Baranašić.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje